Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 13 mar 2023
TAURON
Milion oszczędności w firmach. TAURON wspiera efektywność energetyczną

Prawie milion złotych mogły zaoszczędzić na wydatkach za energię firmy, które przeprowadziły w ciągu dwóch ostatnich lat audyt energetyczny i wdrożyły rekomendowane przez ekspertów TAURONA rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną. Firmy ograniczyły w ten sposób zużycie energii łączenie nawet o 300 GWh. To to tyle, ile zużywa firma produkcyjna w ciągu roku.

O oszczędnościach generowanych dzięki audytom energetycznym eksperci TAURONA opowiedzą podczas webinarium już 15 marca. Zapisy na biznes.tauron.pl

– Najtańsza energia to ta zaoszczędzona, dlatego promujemy wdrażanie rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w biznesie. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii. Nawet o 30 procent może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące jej zużycie – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Mniej znaczy więcej

Poprawa efektywności energetycznej często jest kojarzona ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. W rzeczywistości jednak efektywność energetyczna to pojęcie szersze, które oznacza skuteczniejsze zużywanie energii potrzebnej
do przeprowadzenia tego samego procesu.

Firmy mogą więc osiągać efektywność energetyczną w różny sposób. Mogą na przykład ograniczyć straty energii albo wprowadzić nowe, lepsze rozwiązania, które zmniejszą zużycie energii lub też zwiększą efektywność danego procesu.

Dzięki wzrostowi efektywności energetycznej firma może ograniczyć zużycie energii oraz obniżyć koszty związane z jej zakupem przy tej samej lub większej wydajności procesów technologicznych – mówi Tomasz Lender, wiceprezes TAURON Sprzedaż.  - Rozwiązania oszczędnościowe dobierane są każdorazowo indywidualnie dla firmy. Przykładowo, po przeprowadzeniu audytu i wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań, takich jak odzysk ciepła z instalacji chłodniczej pras, jeden z naszych klientów zredukował zużycie energii o 700 MWh w ciągu roku, a inny zmniejszył zapotrzebowanie na energię o ponad 520 MWh, dzięki zastosowaniu regulacji prędkości obrotowej pras hydraulicznych – wylicza Tomasz Lender.

Po pierwsze audyt

Pierwszym krokiem w kierunku efektywnego zużycia energii przez każdą firmę powinien być audyt energetyczny, czyli przegląd i ocena bieżącego zużycia energii w firmie.

W jego efekcie eksperci proponują rozwiązania, które mają poprawić efektywność energetyczną i znaleźć potencjalne oszczędności w zużyciu energii. Audyt może dotyczyć całego przedsiębiorstwa –  obejmuje wtedy obiekty, procesy technologiczne lub produkcyjne, konkretne urządzenia i instalacje; lub też badać tylko jedno przedsięwzięcie, które ma służyć poprawie efektywności energetycznej.

Więcej o oszczędnościach z efektywności energetycznej w firmach będzie można dowiedzieć się podczas darmowego webinarium z ekspertami TAURONA już 15 marca o godz. 10.00.  

Zapisy na biznes.tauron.pl

 

Tarcza i efektywność dla domu

Zainteresowanie efektywnością energetyczną wzrasta również wśród gospodarstw domowych. Oprócz dobrych nawyków domowników przy korzystaniu z energii, istotnym wsparciem w zredukowaniu kosztów mediów energetycznych dla domu są na przykład rozwiązania technologiczne typu smart home.  Poprzez  efektywne zarządzanie ogrzewaniem czy oświetleniem domu technologia ta skutecznie wspiera energooszczędność.

Oszczędności dla gospodarstw domowych zapewniają także ograniczone ceny prądu w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej. Dla ponad pięciu milionów klientów TAURONA oznacza to oszczędności na rachunkach rzędu około 2000 zł.

Wszystkie gospodarstwa domowe, bez konieczności składania oświadczenia, będą korzystać z zamrożonych cen do limitu zużycia 2000 kWh. Klienci, którzy są uprawnieni do skorzystania z podwyższonych limitów 2600 kWh lub 3000 kWh muszą założyć specjalne oświadczenia i mają na to czas do końca czerwca tego roku. W tej grupie znajdują się m.in. gospodarstwa domowe, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnością, klienci, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny i rolnicy. 

Najważniejsze informacje na temat rozwiązań zawartych w Tarczy są dostępne dla klientów TAURONA na stronach tauron.pl/zamrozenie-pradu oraz tauron.pl/ceny