Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 14 wrz 2018
Miliardy na ochronę środowiska w Polsce

„Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej są ważnym filarem finansowania proekologicznych inwestycji w Polsce. W ciągu 25 lat fundusze przeznaczyły około 41 miliardów złotych na ekoinwestycje, które służą poprawie stanu środowiska i jakości życia Polaków” – powiedział minister środowiska podczas konferencji z okazji jubileuszu 25-lecia WFOŚiGW, która odbyła się 11 września 2018 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

25 lat WFOŚiGW w liczbach

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW ) przez ćwierć wieku swojej działalności przeznaczyły na działania służące ochronie środowiska w Polsce około 41 miliardów złotych, z których dofinansowano 166 tysięcy zadań. Środki zostały przeznaczone m.in. na walkę  ze smogiem i niską emisją, instalację kolektorów słonecznych oraz budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

Dzięki działaniom dofinansowanym z WFOŚiGW do powietrza trafiło blisko o 10 milionów ton mniej gazu cieplarnianego - dwutlenku węgla. Wyprodukowana czysta energia z odnawialnych źródeł w ilości 900 tys. MWh/rok mogłaby zasilić 115 tys. domów jednorodzinnych przez rok. Z kolei wybudowane sieci wodnokanalizacyjne o łącznej długości około 100 tys. kilometrów wystarczyłyby, aby owinąć kulę ziemską dwa i pół razy. Wybudowano i zmodernizowano również ponad 3 tys. komunalnych oczyszczalni ścieków, czyli większość z istniejących 3253 takich zakładów. To tylko nieliczne  z przykładów, jak wykorzystane fundusze ekologiczne służą środowisku i obywatelom.

Udział WFOŚiGW w Programie Czyste Powietrze

Obecnie Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uczestniczą wraz z NFOŚiGW i Bankiem Ochrony Środowiska w Programie Czyste Powietrze.

„Poprawa jakości powietrza wymaga kompleksowych działań, dlatego Program Czyste Powietrze obejmuje wsparcie zarówno termomodernizacji budynków, jak i wymiany źródeł ciepła. Działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł” – podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

„Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – dodał minister.

Wysokość dofinansowania wahać się będzie od 30 do 90 proc. dotacji kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów jednorodzinnych.

Źródło: Ministerstwo Środowiska