Wiadomości 15 wrz 2022
Miejska dżungla Olivia Garden z nagrodą

Trójmiejski projekt Olivia Garden, jedyny w Polsce egzotyczny ogród znajdujący się w centrum biznesowym został wyróżniony nagrodą 2022 European Property Awards w kategorii „Architektura krajobrazu”. Nagrodzeni zostali wspólnie: pracownia Malinowski Design Urban & Landscape, która jest autorem projektu oraz Olivia Centre – inwestor i operator ogrodu.

W konkursie, którego historia sięga 1993 roku biorą udział najlepsze projekty, zrealizowane w całej Europie. Projekty konkurują w czterech kategoriach: inwestycja, architektura, projekt wnętrz oraz rynek nieruchomości. Olivia Garden to starannie zaprojektowana przestrzeń o powierzchni blisko 800 mkw., wypełniona tysiącami tropikalnych roślin, reprezentujących ponad 150 różnych gatunków  roślin  z tak egzotycznych krajów jak Indonezja, Australia, Nowa Gwinea, Madagaskar, Malezja, Borneo, Kostaryka, Wenezuela, czy tropikalne lasy Amazonii. Oprócz licznych roślin sięgających 2-3 metrów wysokości, w ogrodzie zasadzonych zostało ponad 30 dużych drzew, z których największe sięgają aż 11 metrów nad ziemię.

– Niezmiernie jest mi miło, że praca, którą wspólnie wykonaliśmy cieszy się takim ogromnym uznaniem, tym razem ze strony jury European Property Awards – mówi Dariusz Malinowski z Malinowski Design Urban & Landscape. – Pokazuje to również, że takich rowiązań oczekują użytkownicy. Goście, którzy już odwiedzili nasz ogród, wiedzą, że jest to niezwykła „dżungla”, w której człowiek odczuwa pełny komfort, a rośliny bujnie się rozwijają. To prawdziwie żywy organizm, w którym zapewniliśmy roślinom idealne warunki wzrostu. Dowodzą temu dosłownie i w przenośni owoce naszej pracy, gdyż coraz częściej w ogrodzie zbieramy rosnące na drzewach owoce papai, granatu czy kakaowca. I wcale nie są one tam tylko dla ozdoby, ponieważ po osiągnięciu dojrzałości trafiają do kuchni lub baru Tiki, gdzie przygotowywane są egzotyczne koktajle.

Projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rezydentów centrum biznesowego oraz z myślą o mieszkańcach Trójmiasta, dla których jest to kolejna atrakcja i propozycja spędzenia czasu wolnego. Olivia Garden została podzielona na 4 strefy, aby oferować przestrzeń dla różnych aktywności. W cieniu wkomponowanej w rozległą antresolę czarnej oliwki Bucida Buceras znajduje się bar w stylu Tiki. Ogród sprawdza się jako przestrzeń do organizacji spotkań towarzyskich i biznesowych, samodzielnej pracy i odpoczynku oraz organizacji wykładów, warsztatów czy koncertów, gdyż znajduje się w nim amfiteatr.

Przeszklona bryła Olivia Garden została przygotowana z charakterystycznie pochyłym dachem, nawiązującym do architektury szczytu budynku Olivia Star, u podstaw którego się znajduje, oraz historyczną bryłą Hali Olivii sąsiadującą z budynkami. Za projekt aranżacji wnętrza odpowiada pracownia Malinowski Design Urban & Landscape, a za realizację odpowiedzialna była pracownia Design Anatomy. Prace nad końcową koncepcją trwały wiele miesięcy i angażowały nie tylko architektów i botaników, ale także interdyscyplinarny zespół specjalistów, konsultujący rozwiązania z rezydentami Olivii Centre.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu