Wiadomości 6 cze

Przygotowaliśmy bardzo krótkie podsumowanie istotnych rzeczy związanych z zakupem klimatyzatora.

Lista rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz klimatyzator:

  • Gdzie chcesz zainstalować klimatyzator:  w salonie, sypialni czy biurze?

Jest cała gama modeli stworzonych z myślą o konkretnych miejscach przeznaczenia. Instalując klimatyzator w sypialni nie chcemy żeby nas w nocy budził dlatego wybierzemy model, który pracuje cicho (poziom hałasu w mieszkaniu nie powinien przekraczać 40 dBA w dzień i 30 dBA w nocy)

  • Moc chłodnicza klimatyzatora

Moc urządzenia uzależniona jest od kilku ważnych kwestii: ilości osób przebywających w pomieszceniu, wentylacji, nasłonecznienia oraz ilosci okien. Na końcu artykułu powiemy Ci jak obliczyć moc klimatyzatora, aby spełniał Twoje wymagania.

  • Funkcje klimatyzatora

Zasadniczo do wyboru mamy: chłodzenie, chłodzenie + grzanie, oczyszczanie i filtracja powietrza, automatyczne sterowanie

Jakie funkcje powinien posiadać Twój klimatyzator?

Klimatyzator z funkcją grzania – jest to bardzo przydatne szczególnie gdy za oknem zimno, a okres grzewczy jeszcze się nie rozpoczął. Takie rozwiązanie jest idealne np. gdy masz malutkie dzieci w domu i co wieczór chcesz mieć komfort podczas kąpieli niemowląt w wanience. 

Klimatyzator z funkcją oczyszczania i filtracji powietrza – warto rozważyć taką opcję szczególnie  gdy Ty lub twoi domownicy cierpią na alergie.

Automatyczne sterowanie – pełna wygoda i komfort nawet z gdy jesteś z dala od domu na wakacjach. Zdalne sterowanie klimatyzacją za pomocą urządzeń mobilnych to bardzo popularna opcja. 

Jak obliczyć moc klimatyzatora?

Powierzchnia pomieszczenia, w którym planujesz zainstalować klimatyzator * 100. Takie działanie daje nam orientacyjną moc urządzenia, którego potrzebujesz. Jeśli Twój salon ma 25m2 to mnożąc kubaturę pomieszczenia przez 100 otrzymujemy moc w watach. W tym przypadku wynik to 2500W (2,5kW) - czyli potrzebujesz klimatyzatora o mocy 2,5kW. Oczywiście jest to bardzo ogólny wzór nie uwzględniający czynników lokalizacyjnych (gorące strefy klimatyczne) i zakładający standardową wysokość pomieszczeń na poziomie 2,5m. 

Możesz również skorzystać z gotowych kalkulatorów klimatyzacji takich jak:

Kalkulator Leroy Merlin     Kalkulator Klimatyzatory.net

Teraz już wiesz na co powinieneś zwrócić uwagę zanim kupisz klimatyzator. Jeśli nie chcesz przepłacać za urządzenie to polecamy artykuł, w którym dowiesz się - Ile kosztuje klimatyzaor, instalacja i eksploatacja.

 

Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu?

 

 

Zobacz modele klimatyzatorów dostępne do zakupu online >>>

gift