Okiem praktyka 29 maj 3
Ile kosztuje klimatyzacja w domu lub mieszkaniu?

Instalacja klimatyzacji w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku to spory wydatek. Z drugiej strony optymalna temperatura w pomieszczeniach znacząco wpływa na nasz komfort życia. Zanim zdecydujecie się na zakup klimatyzacji - zobaczcie co musicie wiedzieć.

1. Gdzie chcemy powiesić klimatyzator - w salonie czy może w sypialni?

Bardzo ważne jest to, aby strumień zimnego powietrza nie był skierowany na miejsca, w których często przebywamy np. łóżko, biurko, sofy w salonie. Jeśli tak zrobimy to z pewnością nabawimy się wielokrotnie przeziębenia.

2. Prawidłowe umiejscowienie jednostki zewnętrznej oraz zgoda zarządcy nieruchomości. 

Zanim zakupimy klimatyzację do bloku musimy uzyskać zgodę na montaż od zarządcy nieruchomości. W celu poprawnego funkcjonowania jednostka zewnętrzna zainstalowana powinna być w miejscu, gdzie wentylator nie będzie miał kłopotów z wymianą powietrza. Powinno być to przewiewne i zacienione miejsce. Jeśli nie mamy takiej możliwości to pamiętajmy, że agregat chłodzący umieszczony w pełnym słońcu może się nagrzewać i pracować mało efektywnie. Zgodnie ze sztuką klimatyzator należy zamontować na dobrej podstawie takiej jaki podpory ścienne lub cokoły, które ustwiamy na ziemi.  Jeśli wybieramy cokoły to wybierzmy cokoły o wysokości około 0,5m. Dzięki temu unikniemy kontaktu urządzenia ze śniegiem, liściami etc. 

3. Ile kosztuje klimatyzator? 

Ceny klimatyzatorów split o mocy w granicach 3,5kW ( spokojnie wystarczy na salon 25m2) wahają się między 1500 a 4000 złotych netto. Klimatyzatory multisplit to takie, które jednocześnie chłodzą kilka pomieszczeń i za nie musimy zapłacić już około 4000 złotych netto. 

Tu możesz kupić klimatyzatory online >>> Porównaj ceny

4. Montaż klimatyzatora cena

Instalacja klimatyzacji split przez autoryzowanego instalatora to koszt około 1000-1500 złotych i obejmuje zakup całego niezbędnego osprzętu. Najbezpieczniej będzie skorzystać z usług autoryzowanego instalatora danej marki ponieważ wtedy mamy pewność, że nie tracimy gwarancji na urządzenie. Jeśli będziemy chcieli zaoszczędzić i zamontować klimatyzator sami to może się zdarzyć, że producent nie uzna naszej reklamacji wskazując jako podstawę fakt, że nie ma pewności, że instalacja została przeprowadzona zgodnie ze sztuką. 

5. Koszty użytkowania klimatyzacji

Wybierając model klimatyzatora nie zawsze warto kierować sie najniższą ceną. Pobór prądu oraz klasa energetyczna decydują o tym ile wyniesie koszt eksploatacji takiego urządzenia. Klimatyzatory A+++ (najwyższa klasa energetyczna) i z SEER 8,5 zużywają nawet o 30% mniej energii od urządzeń ze wskaźnikiem 6. Każdy producent umieszcza na etykiecie energetycznej informację o przewidywanym zużyciu energii. 

Można przyjąć, że w upalny dzień klimatyzator pracuje stale około 4-5h, stąd przy założeniu jego mocy chłodniczej 2,5 kW w średniej klasie energetycznej koszt dziennej eksploatacji nie powinien przekroczyć 2 złotych. Oznacza to, że chłodzenie przez cały upalny miesiąc pomieszczenia o powierzchni do 25 m² to wydatek około 60 złotych.

6. Serwis klimatyzacji - ile kosztuje?

Serwis klimatyzacji powinniśmy przeprowadzać co najmniej 1x w roku. Nie należy o tym zapominać ponieważ ma to bezposredni wpływ na nasze zrowie. W tej kwestii musimy zaufać profesjonalnej ekipie ponieważ w innym przypadku możemy utracić gwarancję. Koszt serwisu klimatyzacji to 200-300 złotych.

Klimatyzacja domowa to niemały wydatek. Z drugiej strony w klimatyzowanych pomieszczeniach nawet w gorące dni będzie panowała optymalna temperatura.

gift