Okiem praktyka 30 lip 2021
Haier
Klimatyzacja do mieszkania w bloku

fot. Haier

Podczas upalnego lata coraz częściej zastanawiamy się nad montażem klimatyzacji, by zapewnić sobie maksymalny komfort cieplny. Wciąż jednak wiele wątpliwości wśród inwestorów budzi montaż klimatyzacji w mieszkaniach. O tym, czy jest możliwy montaż klimatyzatora w mieszkaniu, jaki klimatyzator najlepiej wybrać i finalnie jakim formalnościom trzeba stawić czoła – o tym wszystkim w poradniku poniżej.

Jaki klimatyzator do mieszkania, czyli jak wybrać moc urządzenia?

Od kilku lat możliwy jest montaż klimatyzacji w mieszkaniach. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie dla właścicieli mieszkań znajdujących się m.in. na poddaszach, mocno doświetlonych z dużymi oknami, przez które wpada dużo promieni słonecznych, przez co niewielka powierzchnia mieszkania ogrzewa się stosunkowo szybko. Doboru właściwej wydajności klimatyzatora zawsze powinien dokonywać doświadczony instalator, który musi wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. :

Powierzchnia mieszkania

Mieszkania zazwyczaj mają mniejszą powierzchnię mieszczącą się najczęściej w przedziale 50 – 120 m kw. Jednak należy pamiętać, że klimatyzator montowany jest w określonym pomieszczeniu i właśnie to miejsce będzie chłodził. Najczęściej do takich powierzchni wystarczają jednostki o wydajności 5 kW bądź 7 kW. By chłodzić więcej niż jedno pomieszczenie w mieszkaniu należy pomyśleć o montażu systemu multi split, czyli kilka jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej.

Rodzaj zabudowy

Jeżeli mieszkanie mieści się w bloku, którym zarządza spółdzielnia lub wspólnota przed wyborem klimatyzacji najczęściej należy uzyskać zgodę organu zarządzającego na jej montaż. Wszystko dlatego, że system klimatyzacji składa się nie tylko z jednostki wewnętrznej montowanej w wybranym pomieszczeniu, lecz także z jednostki zewnętrznej montowanej najczęściej na balkonie, a w przypadku jego braku, na ścianie zewnętrznej budynku. A są to już części uznawane za wspólne, podlegające zarządcy budynku. W każdym przypadku ingerencji w elewację zewnętrzną budynku wymagana jest zgoda administratora budynku – spółdzielni bądź wspólnoty. Taką zgodę najlepiej uzyskać w formie pisemnej.

Dodatkowo warto pamiętać, że jednostka zewnętrzna, jak każde urządzenie elektryczne, podczas swojej pracy emituje hałas w postaci szumu. Pomimo, że technologie HAIER pozwalają na maksymalne wyciszenie pracy urządzenia, to warto zabezpieczyć się przed ewentualnym późniejszym narzekaniem ze strony niezadowolonych sąsiadów. Pisemna zgoda na montaż klimatyzacji w mieszkaniu własnościowym pozwoli uchronić siebie przez ewentualnymi niekorzystymi decyzjami administracji budynku w późniejszym okresie.

Co jednak zrobić, gdy administrator budynku nie wyraził zgody na montaż klimatyzacji na ścianie budynku? Istnieje możliwość poprowadzenia instalacji kominem wentylacyjnym i zamontowanie jednostki zewnętrznej na dachu budynku. Jest to trudniejsze rozwiązanie, aczkolwiek jest możliwe.

Miejsce montażu klimatyzatora

Z uwagi na przestrzeń, jaką dysponujemy w mieszkaniu mamy do wyboru kilka typów klimatyzacji. Najpopularniejszym typem klimatyzacji do mieszkań są klimatyzatory ścienne typu split, które montujemy bezpośrednio na ścianie. Obecnie są to kompaktowe urządzenia o ciekawym designie, różnych kolorach i fakturach. Dzięki czemu można dopasować urządzenie do stylu pomieszczenia, w którym się znajduje.

Jeżeli jednak posiadamy mieszkania ze skosami możemy zdecydować się na klimatyzatory przypodłogowe, które montuje się podobnie jak grzejniki, przy podłodze.

Wybór klimatyzatora – na co warto zwrócić uwagę?

Obecnie klimatyzatory to urządzenia, które nie tylko chłodzą latem, lecz także grzeją zimą.
Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w klimatyzatorach pozwalają w pozostałą część roku wykorzystywać urządzenie do wydajnego podgrzewania temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Dodatkowym atutem klimatyzatorów HAIER są także ich funkcje oczyszczania powietrza z wirusów i bakterii. HAIER jakie jeden z pierwszych producentów na świecie wprowadził do swoich urządzeń rewolucyjną funkcję STERYLIZACJA UV-C, która hamuje rozwój wirusów, w tym SARS-CoV-2, do 99,99%* Dzięki czemu nie dość ze w mieszkaniu będziemy mieć zapewniony właściwy komfort cieplny, to możemy być pewni również czystości powietrza, którym oddychamy.

Wybrane klimatyzatory zostały wyposażone w tak zaawansowane filtry, że pomiar skuteczności oczyszczania powietrza  z funkcją SELF PURIFY wg CADR (Clean Air Deliver Rate) wynosi nawet 300m³/h. Oznacza to, że wydajność oczyszczania powietrza przez klimatyzator jest równie wysoka, jak w przypadku profesjonalnych oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku.

Dodatkowe funkcje sprawiają, że z wybranego klimatyzatora będziemy korzystać nie tylko podczas upalnych dni, lecz całym rokiem zapewniając sobie czyste i zdrowe powietrze w mieszkaniu. Lecz przy wyborze klimatyzatora warto wziąć pod uwagę również udogodnienia, które pozwolą nam na wygodę użytkowania. Jednym z takich rozwiązań jest przede wszystkim sterowanie WI-FI, które pozwoli nam włączyć klimatyzator w mieszkaniu podczas gdy my dopiero jesteśmy w drodze z pracy. Wszystko dzięki wygodniej i prostej aplikacji na telefonie. Warto zwrócić uwagę na klimatyzatory, które oferowane są z funkcją sterowania WI-FI w standardzie, tak by dodatkowo nie płacić za ten moduł.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest czujnik ECO, który optymalizuje pracę klimatyzatora. Czujnik wykrywa obecność osoby w pomieszczeniu, unika w ten sposób bezpośredniego nawiewu powietrza z klimatyzatora na osobę.

Montaż w starym mieszkaniu, czy tylko w nowym?

Montaż klimatyzacji w momencie, gdy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim jest dużym ułatwieniem dla instalatora oraz dla samych inwestorów. W takim mieszkaniu nie mamy jeszcze porozstawianych mebli, więc nie trzeba ich specjalnie zakrywać i zabezpieczać przez brudem i kurzem. Unikniemy także ponownego malowania ścian po zamieszczeniu orurowania w ścianach. Nie oznacza to jednak, że montaż klimatyzacji w już urządzonym mieszkaniu jest dużo trudniejszy – wiąże się z dodatkowymi pracami zabezpieczającymi zarówno przestrzeń, jak i zawarte w niej meble. Każdorazowo instalator, który ma zająć się montażem klimatyzacji dokonuje wizji lokalnej – by poprowadzić całość instalacji w jak najbardziej ergonomiczny sposób.