Wienkra - Kalendarz
Wiadomości 28 maj 2020
 Magazyny Panattoni bardziej eko

fot. Kompas Inwestycji

Panattoni rozwija koncepcję zrównoważonego rozwoju, wprowadzając do swoich projektów aluminiowo-szklane fasady i większe strefy zieleni. Nowopowstające obiekty są certyfikowane w BREEAM na poziome „very good”.

W bryle budynków Panattoni dominują aluminiowo-szklane fasady w częściach biurowo-socjalnych z powiększonymi zielonymi strefami buforowymi przy wejściach. – Za tak spektakularną metamorfozą wyglądu fasady stoją nowoczesne i ekologiczne rozwiązania wprowadzone do całego projektu. Obiekty charakteryzują się podwyższoną izolacyjnością ścian i dachów oraz szczelnością, dzięki czemu budynki Panattoni zmniejszają emisję spalin i dwutlenku węgla, pozwalającą zaoszczędzić nawet do 20 proc. energii cieplnej potrzebnej do ogrzania obiektu. Dodatkowo wszystkie nowopowstające inwestycje wyposażone są w liczne systemy np. automatycznego zarządzania energią elektryczną, ograniczające zużycie wody, nie wspominając o stosowanym od dawana oświetleniu LED w standardzie i obowiązkowej certyfikacji BREEAM, teraz na poziomie very good – komentuje Robert Dobrzycki, CEO Panattoni.

Na obszarach parków logistycznych Panattoni pozostawia tereny biologicznie czynne, zwiększa nasadzenia zamienne przy zastosowaniu gatunków roślin nieinwazyjnych oraz drzew i krzewów rodzimych, atrakcyjnych dla ptaków i owadów. Dodatkowo deweloper rezygnuje z terenów zielonych wymagających częstego koszenia. W miejsca krótkich, równo przystrzyżonych trawników pojawiają się proekologiczne kwitnące łąki, które utrzymują wilgoć, zapobiegają erozji ziemi, obniżają temperaturę powietrza.

Za sprawą odsunięcia miejsc parkingowych od budynków Panattoni stworzyło zielone placyki wyposażone w ekologiczne meble miejskie. Roślinność każdej strefy buforowej ma na celu obniżenie temperatury otoczenia latem. W standardzie każdej nowej inwestycji pojawią się stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Dotychczas Panattoni zrealizowało pięć parków w ramach nowego konceptu – Panattoni Park Żory, Panattoni Park Bydgoszcz II, Panattoni Park Toruń, A2 Warsaw Park oraz City Logistics Łodź II. Kolejnych siedem m.in. w Częstochowie, Trójmieście, Lublinie Warszawie czy Legnicy dobiega finalizacji. W kolejce stoją następne.

Od początku 2020 roku wszystkie nowopowstałe magazyny w ramach parków Panattoni są certyfikowane metodą BREEAM New Construction International na poziomie "very good". Obecnie Panattoni ma 1,2 mln mkw. w procesie certyfikacji i 30 inwestycji zrealizowanych zgodnie z BREEAM i LEED, tym samym certyfikując najwięcej obiektów w branży magazynowej.

Tagi: inwestycje