Wiadomości 8 cze
Armacell
Izolacja w placówkach medycznych. Jak zapewnić bezpieczeństwo i komfort?

Izolacje techniczne w placówkach medycznych to jedne z najbardziej skomplikowanych systemów izolacyjnych. Wyjątkowe wymagania techniczne, konieczność zapewnienia najwyższych poziomów higieny oraz maksymalnego bezpieczeństwa pacjentów musi iść w parze z wysoką estetyką i doskonałą izolacyjnością akustyczną, zapewniającą dobre warunki do rekonwalescencji. Odpowiedzią na wszystkie te potrzeby są izolacje firmy Armacell.

Odpowiednia izolacja Instalacji technicznych w placówkach medycznych to pod wieloma względami technicznymi wyzwanie równie trudne jak w przypadku instalacji w zakładach przemysłowych. Przykładowo instalacje związane z chłodzeniem magnesów rezonansu magnetycznego wypełnione są ciekłym helem i przewodzą czynnik o temperaturze -269°C, który w przypadku ewentualnej awarii może gwałtownie zwiększyć swoją objętość 700 razy. Takie warunki to dla wielu materiałów izolacyjnych zbyt duże wyzwanie. Rozwiązaniem może być nasza innowacyjna izolacja ArmaFlex Ultima.

Projektując izolację w placówkach medycznych musimy też wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia najwyższej higieny. Niedopuszczalną sytuacją byłaby tutaj np. kondensacja wilgoci na powierzchni przewodów lub wewnątrz izolacji - raz ze względów bezpieczeństwa instalacji, a dwa - takie warunki mogłyby prowadzić do szybszego rozwoju drobnoustrojów i zagrażać zdrowiu pacjentów.

Dodatkowo, warto pamiętać także o właściwym wyciszeniu odgłosów powstających wewnątrz przewodów. Dobiegające z urządzeń hałasy nie sprzyjają spokojnej rekonwalescencji a stałe narażenie na szumy i szmery może osłabiać koncentrację pracowników i wpływać na ich zmęczenie i obniżoną jakość wykonywanej pracy.

Jak sprostać wyzwaniu?

Aby pogodzić te wszystkie wymagania dobrze wybrać nowoczesny produkt dedykowany stosowaniu w placówkach medycznych.

ArmaFlex firmy Armacell to seria produktów do izolacji, która dzięki swoim właściwościom będzie optymalnym wyborem zarówno pod względem bezpieczeństwa, wszechstronności zastosowań, jak również komfortu akustycznego wewnątrz użytkowanych pomieszczeń. Izolacje ArmaFlex produkowane są z pianki kauczukowej (FEF) - to wysoce odporny, trwale elastyczny materiał o dużo lepszych właściwościach w porównaniu do wielu typowych materiałów izolacyjnych.

FEF, dzięki zamkniętokomórkowej strukturze, zapewnia doskonałą termoizolacyjność. Stanowi też barierę dla dyfuzji pary wodnej w głąb izolacji. W porównaniu z powszechnie stosowaną wełną mineralną pozwala, przy zachowaniu tych samych parametrów, na pewną redukcję grubości otuliny,

Dodatkowo dzięki wysokiej elastyczności izolacji łatwo dopasować ją do najbardziej skomplikowanych kształtów, dzięki czemu unikamy ewentualnych przerw w izolacji. To ważne zarówno ze względów termicznych jak i ochrony instalacji przed zawilgoceniem i skraplaniem się wilgoci. Otuliny ArmaFlex wykazują również wysoki opór na transmisję pary wodnej - w przypadku, gdy cała izolacja całą grubością chroni przed przenikaniem pary wodnej mamy rozwiązanie dużo bezpieczniejsze w porównaniu do osłon z folii aluminiowej, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

W placówkach medycznych, w których często przebywają osoby o obniżonej sprawności ruchowej niezwykle ważne jest też bezpieczeństwo pożarowe. ArmaFlex Ultima to pierwsza izolacja elastyczna o zamkniętokomórkowej strukturze, która dzięki obniżonej gęstości dymu uzyskała klasyfikację Euroclass BL,s1-d0.

Armacell to także jedyny producent elastycznych materiałów izolacyjnych z dodatkiem Microban zapewniającym aktywną ochronę przed rozwojem bakterii i grzybów.

A co z hałasem? W przypadku urządzeń i przewodów mogących negatywnie oddziaływać na komfort akustyczny idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie produktów z rodziny ArmaComfort AB, czyli izolacji ArmaFlex z dodatkową barierą akustyczną epdm-eva.

Wsparcie dla projektanta

Produkty Armacell to nie tylko gwarancja jakości, ale także szereg narzędzi usprawniających pracę projektanta, np. program kalkulacyjny ArmWin, pozwalający w łatwy sposób obliczyć minimalną grubość izolacji chroniącej przed kondensacją pary wodnej na powierzchni izolacji. Dla projektów wykonywanych w technologii BIM Armacell przygotował nakładkę dla Revit, automatycznie dodającą izolacje.

Zastosowanie w placówkach medycznych izolacji od Armacell to wygoda projektowa i wykonawcza, a także gwarancja najwyższego bezpieczeństwa i komfortu dla przyszłych użytkowników.