Wiadomości 6 lip 2021
Fuzja - przyjazna przestrzeń osadzona w historycznym kontekście

Złoty Kompas w kategorii "inwestycja wielofunkcyjna i rewitalizacja" otrzymała Fuzja w Łodzi. Redakcja Kompasu Inwestycji doceniła zwłaszcza dbałość o szczegóły podczas odtwarzania tkanki zabudowy dawnych zakładów włókienniczych oraz koncepcję ogólnodostępnej, zielonej przestrzeni.

Złote Kompasy to wyróżnienia przyznawane przez redakcję serwisu Kompas Inwestycji dla projektów innowacyjnych, wykorzystujących ekologiczne rozwiązania. Nagrodzone inwestycje są nawigatorem zmian w podejściu do projektowania i tworzenia przestrzeni przyjaznej dla użytkowników. Redakcja serwisu Kompas Inwestycji nagrodziła wielofunkcyjny, wieloetapowy i miastotwórczy projekt Fuzji, który przywróci życie terenom dawnej fabryki włókienniczej Karola Scheiblera w Łodzi. Łącznie na 8 ha zlokalizowanych będzie 20 budynków, z czego 14 stanowić będą obiekty historyczne. Na terenie Fuzji są budowane także nowe obiekty, które uzupełnią istniejącą zabudowę. Podczas rewitalizacji historycznych obiektów fabryki włókienniczej Karola Scheiblera odtworzono m.in. uszkodzone fragmenty fasady secesyjnej oraz witraże nawiązujące do oryginalnego wyszklenia. Pierwotne detale architektoniczne odzyskał także komin elektrowni.

Docelowo cały projekt będzie składał się z 4 budynków mieszkalnych, biur, powierzchni dla usług, sklepów i restauracji w historycznych budynkach. Zakończyła się już budowa dwóch pierwszych budynków mieszkalnych, kolejny jest w trakcie realizacji. W budowie są także dwa nowe biurowce. Bryła budynków oraz ich fasada korespondować będzie z całością rewitalizowanego kompleksu Fuzji. Wysokie na blisko 3 metry przestrzenie biurowe pozwolą na swobodny dostęp światła dziennego do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w biurowcach.

Budynki biurowe zaprojektowano zgodnie z wytycznymi certyfikatu BREEAM. Realizacja jak i użytkowanie inwestycji zakłada niskie zużycie energii, ograniczoną emisję do atmosfery oraz zastosowanie przyjaznych dla otoczenia materiałów. W projekcie przewidziano ok. 4 ha ogólnodostępnej przestrzeń publicznej złożonej z placów, terenów zielonych i infrastruktury miejskiej. Zieleń stanowić będzie 35% powierzchni terenów wspólnych kompleksu. Na tym obszarze Fuzji zachowanych zostanie 15 istniejących drzew, a inwestor dokona nasadzenia kolejnych 92. Będą to m. in. brzozy, klony oraz jarzębiny.

Nagrody Złote Kompasy towarzyszą organizowanej przez wydawcę serwisu Kompas Inwestycji konferencji Forum Ekspertów. Wydarzenie to przestrzeń spotkania, dialogu i wymiany opinii - gromadzi przedstawicieli inwestorów, pracowni architektonicznych, generalnych wykonawców, dostawców oraz producentów związanych z rynkiem budowlanym. Konferencji przyświeca idea stworzenia przyjaznej przestrzeni biznesowej dla wymiany informacji i poglądów pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku. W tym roku konferencja była transmitowana ze studia telewizyjnego w formule programu publicystycznego, a jej głównym tematem była równowaga w budownictwie.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu