Systherm - baner sierpien 2021
Wiadomości 19 cze 2020
De Dietrich
Farmy wiatrowe zasilą jednego z polskich operatorów komórkowych

To pierwsza na polskim rynku umowa, w której stronami są bezpośrednio producent i ostateczny odbiorca zielonej energii, a energia jest dostarczana do wielu rozproszonych punktów.

Dwie farmy mają stanąć w gminach Krotoszyn i Jarocin. Złoży się na nie 6 turbin General electric o mocy jednostkowej 2,5 MW. Wyprodukowana energia elektryczna ma zaspokoić 1/10 zapotrzebowania energetycznego polskiej filii Orange będzie to ok. 18 tys. obiektów w jej infrastrukturze. Farmy mają powstać do końca tego roku, a z początkiem następnego mają być w pełni operacyjne. 

Według zawartego przez strony kontraktu na zasadach CPPA, w ciągu 10 lat elektrownie mają dostarczyć około 500 GWh energii elektrycznej. Taka ilość zapewni przesył nawet 265 petabajtów (1 PB = 1024 TB) danych do telefonów użytkowników. 

OZE w przemyśle

Na uwagę zasługuje umowa pomiędzy Mercedes Benz a VSB. Energia odnawialna z wiatru zasila zakłady produkcyjne marki samochodowej w Jaworze na Dolnym Śląsku. Innym przykładem jest umowa między innogy Polska a Kompanią Piwowarską. Na razie polskie prawo nie reguluje tego typu umów, choć rynek posiada wiele barier, które ograniczają możliwość ich zawierania. Tę sytuację prawnie uregulowały już między innymi Litwa,  Bułgaria i Rumunia.

Tagi: OZE
Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście