HeatPex
Wiadomości 10 cze 2022
Farma wiatrowa za 500 mln zł

Tauron przygotowuje się do rozpoczęcia budowy nowej inwestycji w obszarze zielonej energetyki. Dzięki projektowi farmy wiatrowej Mierzyn, Grupa zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Wartość inwestycji oszacowano na ok. 500 mln złotych.

– Konsekwentnie realizujemy inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Akwizycja projektu to kolejny krok pokazujący, że nasz Zielony Zwrot materializuje się w szybkim tempie, a ponadto, że mamy niezbędne kompetencje, by takie zaawansowane projekty realizować – komentuje Paweł Szczeszek, prezes Tauron Polska Energia. - W 2025 roku chcemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w odnawialnych źródłach energii. Istotnymi warunkami realizacji naszych planów będą finalizacja procesu wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych – dodaje Paweł Szczeszek.


Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zlokalizowanej w północno-zachodniej Polsce - w rejonach Szczecina, zgodnie z przyjętymi założeniami zostanie zakończona do końca 2024 r. Łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją tej inwestycji osiągną poziom około 500 mln zł. Obecnie projekt budowy farmy wiatrowej jest przygotowany do rozpoczęcia budowy.

Obecnie Tauron posiada 9 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ponad 380 MW, 34 elektrownie wodne o mocy 132 MW oraz trzy elektrownie fotowoltaiczne o mocy 19 MW. Do 2025 roku spółka planuje posiadać 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

W 2019 roku Tauron podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w północnej Polsce. Firma posiada aktualnie  dziewięć takich elektrowni, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW. Dodatkowo, w grudniu 2020 roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW. W elektrowni zlokalizowanej na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim działać  będzie łącznie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma planowo wyprodukuje 90 GWh rocznie, co pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną około 35 tysięcy gospodarstw domowych. W czerwcu 2021 roku Tauron kupił też spółkę celową wraz z prawami do projektu budowlanego farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 MW. Inwestycja prowadzona jest w gminie Milejewo, w województwie warmińsko-mazurskim. W maju br. zakończono montaż turbin wiatrowych.

Spółka równolegle realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu 2020 roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, uruchomiono pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV, który zakłada inwestycje o łącznej mocy do 150 MW. Farmy powstają na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. W pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana została elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I o mocy 6 MW. W styczniu br. zakończono też budowę drugiej instalacji w tej lokalizacji – Choszczno II o mocy 8 megawatów, po jej oddaniu do użytkowania obie farmy fotowoltaiczne osiągną łączną moc 14 MW.

Tagi: OZE TAURON
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu