Wiadomości 26 wrz
Echo Investment: Kiedy rynek spowalnia, możemy na tym skorzystać

Grupa Echo Investment rozwija biznes mieszkaniowy – właśnie wystartował warszawski projekt Modern Mokotów, do końca roku ma się rozpocząć w sumie 19 inwestycji. Echo pracuje też intensywnie nad powiększeniem banku ziemi. W dalszych planach jest debiut w Trójmieście i rozwój w segmencie akademików.

– Mamy dobry stan gotówki, będziemy rozwijać bank ziemi, jesteśmy zainteresowani zakupem działek z zaawansowanym procesem pozwolenia. Sytuacja rynkowa jest dla nas sprzyjająca. Deweloperzy nie realizują projektów w takim tempie, jakby oczekiwał popyt. Ceny mieszkań będą rosły, ze względu na to, że podaż będzie ograniczona. Kiedy rynek spowalnia, my możemy na tym skorzystać, redukować koszty budowy i zarządzania – komentuje Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Echo Investment zapowiada w najbliższym czasie wystartowanie z budową 2,4 tys. mieszkań. Do końca br. Grupa zamierza uruchomić ogółem 19 nowych projektów – w przygotowaniu są kolejne inwestycje w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi. Archicom – należący do Grupy – startuje właśnie z realizacją miastotwórczej inwestycji typu "destination". W pierwszym etapie warszawskiego projektu Modern Mokotów powstaną  trzy budynki – pierwszy z nich posiadać będzie 356 mieszkań oraz dwa dziedzińce, w drugim oddanych do użytku zostaną 144 lokale oraz jeden dziedziniec. Na otwarciu osi kompozycyjnej całości projektu powstanie kameralny budynek w wyższym standardzie – Apartamenty przy Kwitnącej Wiśni, w którym znajdzie się 40 apartamentów.– Biznes mieszkaniowy to teraz dla nas kwestia kluczowa i strategiczna. Nasz bank ziemi pozwala obecnie na realizację 10 tyś. lokali mieszkalnych. Chcemy sprzedawać w następnych latach 4 tyś. mieszkań rocznie, dlatego nasze zasoby gruntów muszą się powiększyć do poziomu, który pozwoli zbudować 20 tyś. lokali. Jesteśmy zainteresowani rynkiem w Trójmieście. Duży potencjał mają akademiki, a rozwój w tym segmencie będzie naturalnym krokiem, ponieważ jest to podobny biznes do mieszkań na wynajem. Będziemy się też przyglądać sektorowi budownictwa senioralnego – zapowiada Nicklas Lindberg.

Inwestycje komercyjne i PRS

Przy ul. Towarowej w Warszawie Echo Investment – we współpracy z AFI Europe – rozpoczęło realizację pierwszego biurowca w ramach projektu Towarowa 2 – nowego kwartału z 2-hektarowym parkiem, przestrzeniami do pracy, ofertą handlowo-usługową w parterach oraz mieszkaniami na sprzedaż i wynajem. Obecnie firma przygotowuje się do realizacji biurowców w Krakowie i Wrocławiu, które zaoferują łącznie ponad 42 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia.


W segmencie PRS - w sześciu największych miastach w kraju Grupa posiada już ponad 4 tys. w pełni wynajętych mieszkań w abonamencie pod szyldem Resi4Rent. Do końca br. liczba ukończonych i realizowanych przez Grupę mieszkań tego typu będzie bliska 9 tys.

9 mln zł zysku

W zakończonym półroczu zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej Grupy wyniósł 9,1 mln zł i był w znacznej mierze rezultatem przekazania klientom 612 mieszkań. W pierwszym półroczu 2023 r. Grupa sprzedała 822 mieszkania (568 w projektach Archicomu), z czego 448 zostało sprzedanych w II kwartale. Od stycznia do czerwca w ręce klientów trafiło też 612 ukończonych lokali, z czego 319 w II kwartale, a ponad 2,7 tys. było w budowie. 


W sierpniu 2023 r. został sfinalizowany proces przeniesienia kompetencji i projektów mieszkaniowych Echo Investment do spółki Archicom. Wyznacza on jasny podział pomiędzy biznesem mieszkaniowym Grupy skierowanym do klientów indywidualnych, a ofertą komercyjną w sektorze biurowym, handlowym i PRS.


– Rozpoczęliśmy nowe projekty w kluczowych sektorach rynku i przygotowujemy kolejne. Swobodę działania w tym zakresie zapewnia nam wysoki stan gotówki, utrzymujący się na poziomie ponad 662 mln zł oraz wycena naszych aktywów, która pomimo wahań kursów walut, przekracza 5,7 mld zł – podsumowuje Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.

W marcu 2023 r. Grupa ogłosiła strategię ESG Echo-Archicom 2030. Jest to rozpisana na etapy droga Grupy do dekarbonizacji, zeroemisyjności budowanych inwestycji, dalszego zwiększania roli zieleni w projektach oraz wspierania prawidłowego rozwoju miast.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu