Danfoss pomaga w maksymalnym wykorzystaniu możliwości dyrektywy EcoDesign
Mimo, że większość zapisów dyrektywy dotyczy oznakowania CE i możliwości sprzedaży wyposażenia chłodniczego, to potencjalnych korzyści można odnieść znacznie więcej, o ile do kwestii EcoDesign i rozwoju urządzeń HVACR podejdzie się w sposób całościowy. Danfoss jest gotowy do zaoferowania zgodnych rozwiązań i wskazówek.
O ile zadaniem producentów wyposażenia jest spełnienie tych wymagań, jeśli chcą sprzedawać swoje wyroby na obszarze Unii Europejskiej, to projektanci układów i handlowcy także muszą skłaniać się ku produktom i rozwiązaniom, które nadają się do urządzeń perspektywicznych, odpowiadających przepisom.
Dla producentów wyposażenia chłodniczego dyrektywa EcoDesign jest szansą na pozostanie w kręgu wytwórców urządzeń przyszłościowych, zgodnych z obowiązującymi wymaganiami, szansą na wypracowanie silnej pozycji rynkowej wobec konkurentów z Unii Europejskiej – i spoza niej. Użytkownikom urządzeń, handlowcom i instalatorom nowo obowiązujące postanowienia przynoszą zwrot ku rozwiązaniom bardziej perspektywicznym, energooszczędnym i ekonomicznym.
Unijna dyrektywa EcoDesign, przywoływana również jako dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej urządzeń ErP (Energy-related Products – dla produktów związanych z energią) bądź ENTR Lot 1 2015/1095 i 2015/1094 dla profesjonalnych urządzeń chłodniczych – wprowadza w życie drugi stopień wymagań od 1 lipca 2018 roku. Wymogów tych muszą bezwzględnie przestrzegać producenci agregatów skraplających, profesjonalnuch szaf chłodniczych, urządzeń owiewowych i przemysłowych agregatów chłodniczych.
Dyrektywa ustanawia minimalny wymagany poziom efektywności energetycznej urządzeń, co ma poprawić ogólne charakterystyki układów i przyczynić się dzięki temu do ochrony środowiska przez zmniejszenie emisji CO2.
Cel w zakresie efektywności energetycznej agregatów skraplających
Wymagania co do efektywności energetycznej agregatów skraplających stały się bardziej rygorystyczne w porównaniu z zapisami z pierwszego poziomu, które obowiązywały od lipca 2016 roku. Otóż od 1 lipca 2018 wartości sezonowego wskaźnika efektywności SEPR (Seasonal Energy Performance Ratio) oraz współczynnika wydajności chłodniczej COP (Coefficient of Performance) dla układów o różnej wydajności nie mogą być niższe niż podane poniżej:
Agregaty skraplające o wysokiej efektywności
Agregaty skraplające OptymaTM firmy Danfoss, zarówno te obudowane, jak i wersje bez osłony, z powodzeniem wkroczyły w okres obowiązywania wymogów ekoprojektu 2018, gdyż ich wskaźniki SEPR i COP plasują się wyraźnie powyżej ustanowionych progów. Niektóre z tych wyrobów posiadają ponadto certyfikaty ASERCOM, a ich listę można znaleźć na stronie internetowej. Co więcej, wszystkie typoszeregi są obecnie przystosowane do czynników chłodniczych o niskim wskaźniku GWP, jak R448A, R449A czy R452A, a wkrótce małe nieobudowane agregaty skraplające do zastosowań handlowych zyskają również możliwość pracy z R513A i R290.
Znak CE widniejący na urządzeniach zapewnia specjalistów i użytkowników, że mają do czynienia z wyrobami spełniającymi przepisy, mającymi przed sobą przyszłość oraz zapewniającymi znaczne oszczędności energii elektrycznej i obniżenie całkowitych kosztów posiadania. Dla większej przejrzystości firma Danfoss podaje dla swoich agregatów roczne zużycie energii elektrycznej, a na opublikowanej grafice przelicza je na oszczędności finansowe.
Poniżej można porównać agregat skraplający OptymaTM Plus INVERTER charakteryzujący się potwierdzonym wskaźnikiem SEPR na poziomie 3,84 z alternatywnym urządzeniem dostępnym na rynku (źródło: Danfoss).