Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 16 lis 2018
Daj rzeczom drugi życie - kampania informacyjno-edukacyjna "Poczuj klimat"

fot. WFOŚiGW w Gdańsku

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku realizuje kampanię informacyjno - edukacyjną „Poczuj Klimat”. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom województwa pomorskiego oraz odwiedzającym Pomorze turystom, w jaki sposób poprzez swoje codzienne nawyki i decyzje wpływają na stan środowiska.

Jesień. Już zdecydowanie odczuwamy, że dni są krótsze. Cieszymy się z każdego słonecznego dnia. Zachwycamy się różnokolorowymi liśćmi na drzewach. Wyjmujemy z szaf cieplejsze ubrania. Wspominając jeszcze letnie wakacyjne wyjazdy, powoli myślami jesteśmy już na nartach. Jesień to dobra pora roku, aby znaleźć czas na sprawy, których nie zrealizowaliśmy latem czy zimą.

Nie korzystasz, podaj dalej

Na początek porządek w szafach. Warto przyjrzeć się ubraniom, które zakładaliśmy na siebie kiedy dni były ciepłe i słoneczne. Czy za rok założymy je ponownie? Czy nie są za duże, za małe? Znaleźliśmy dziurę w ulubionym swetrze lub plamę na zielonej spódnicy? Ubrania warto naprawiać, cerować, likwidować zabrudzenia specjalnym płynem. Jeżeli je lubimy, dobrze się w nich czujemy, niech nie lądują w koszu, ale naprawione i wyprane, ponownie cieszą nas za rok. Jeżeli zdecydowanie uważamy, że ich nie założymy, może warto podarować je sąsiadce, koleżance z pracy? Namawiamy do tego, aby dawać rzeczom drugie życie. Nie wyrzucać, ale naprawiać, przekazywać dalej.

Kilka lat temu koleżanka przyszła do pracy w pięknej sukience. Sukienka kupiona została we Włoszech, kosztowała wielkie pieniądze. Mnie nigdy na taki wydatek nie byłoby stać. Sukienka miała „moje” kolory: czerwony, granatowy i biały. Zawsze o takiej marzyłam. Pewnego dnia koleżanka mi ją … podarowała. Stwierdziła, że ona już w niej chodzić nie będzie, a wie że mi się bardzo podoba, zatem zdecydowała się mi ją sprezentować. Moja radość była olbrzymia. Wprowadziłam kilka drobnych poprawek i teraz mam rewelacyjną rzecz na wielkie wyjścia – mówi Justyna z jednego z pomorskich przedsiębiorstw. 

Dobrej jakości ubrania, ale już nienoszone warto przekazać też na cele charytatywne. Dookoła nas jest wielu potrzebujących, trzeba się tylko dobrze rozejrzeć.

Przyjmujemy ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci, dla każdego po prostu – wyjaśnia Tadeusz Len – prezes Fundacji Droga w Gdańsku. Nie muszą być nowe, ale powinny być czyste, ważne, aby inna osoba mogła je jeszcze nosić. Zależy nam jednak, aby ofiarodawcy nie podchodzili do przekazywania ubrań na zasadzie utylizacji.Fundacja Droga punkt charytatywny prowadzi przy ul. Gen. Charlesa de Gaulle 13. Poza ubraniami, można do sklepu przynieść sztućce, kubki, talerze, a także sprzęt gospodarstwa domowego. Jeżeli ktoś kupił sobie nową, lepszą sokowirówkę, a stara działa, to my chętnie ją weźmiemy. Osoba potrzebująca nie patrzy czy dana rzecz jest firmowa czy nie, czy jest najnowszej generacji. Wszystko się jej przyda – dodaje Tadeusz Len. Fundacja współpracuje z Domem Samotnej Matki, schroniskami dla bezdomnych, do których bezpłatnie dostarcza przydatne rzeczy.

Osoby, które do punktu charytatywnego Droga przyjdą ze skierowaniem od Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, czy podobnej fundacji lub stowarzyszenia, wszystkie potrzebne przedmioty, ubrania otrzymują za darmo. Pozostali klienci mogą kupić kurtkę, buty, czy bluzę za przysłowiową złotówkę. Za zebrane pieniądze Fundacja organizuje co roku letni wypoczynek dla około 50 dzieci z ubogich rodzin.

Pod koniec listopada pracownicy Fundacji zamierzają uruchomić jadłodzielnię. Będzie mógł z niej skorzystać każdy – biedny i bogaty, bezdomny, młody i stary. Istotne jest, aby przynosić to co sami byśmy chętnie spożyli, czyli produkty nieprzeterminowane i zdatne do konsumpcji, smaczne i dobre. To idealny pomysł kiedy np. wyjeżdżamy na urlop, a lodówka pełna! Wtedy zapasy te można właśnie przynieść w takie miejsce.

W wielu polskich miastach zimą prowadzona jest akcja Wieszak lub Wymiana Ciepła. Idea jest taka, że mieszkańcy na wieszakach w miejscach publicznych zostawiają ciepłe ubrania, a potrzebujący mogą je za darmo zabrać. Przynoszone są kurtki, płaszcze, swetry, szaliki, czapki i rękawiczki. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, powtarzana jest co roku.

Szare gazety, starą pościel i ręczniki, bawełniane prześcieradła  można z kolei przynosić do  Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Używane są jako wyściółka do klatek. Zakrywamy nimi także klatki, żeby zwierzaki nie stresowały się obecnością człowieka – wyjaśnia Aleksandra Mach z Ostoi.

Upcykling, czyli cuda z niczego

Rzeczy i przedmioty, które nie nadają się, aby je przekazać dalej, podarować innej osobie, nie muszą lądować w koszu. Nie powinniśmy ich wyrzucać na śmietnik, można z nich wyczarować prawdziwe cuda – przekonują Alicja i Aga, które w Gdańsku prowadzą pracownię MAMYWENE. Od ponad 5 lat, kiedy prowadzimy warsztaty, staramy się pokazywać jak dawać rzeczom drugie życie. Inspirujemy do przetwarzania niepotrzebnych już rzeczy na takie, które jeszcze się przydadzą i będą cieszyć oko. Bardzo łatwo jest wykonać różne pojemniki czy dekoracje do domu z puszek, starych gazet, pudełek. Można zrobić dywan ze starych ubrań. Takie podejście nazywa się upcyklingiem. Niepotrzebnym rzeczom -  dajemy nową wartość, często przewyższającą ich pierwotne przeznaczenie – przekonuje Alicja Żarkiewicz.  

Nasze babcie i dziadkowie przetwarzali praktycznie wszystko. W czasach kiedy niewiele można było kupić w sklepach, a jeżeli już się udało było to ciężko zdobyte, każdy przedmiot miał większą wartość. Tradycję tę pielęgnują właśnie edukatorki z gdańskiej pracowni. Szanują każdą rzecz, dają im nie tylko drugie, ale i kolejne życia, a także nie produkują następnych śmieci.

W pracowni MAMYWENE wszystkim meblom podarowane zostało nowe życie. Półki wyciągnięte z czeluści piwnicy, podrapane biurko, które wystarczyło pomalować, czy stół. Ten stół, to piękny drewniany i dobrze wykonany przedmiot z okolic lat 70. Niestety nie miał nóg! Sam blat wydawał się już nie do uratowania, ale nam się udało. Jedyne kupione "meble" do pracowni, to koziołki zastępujące nogi stołu. Dostałyśmy także krzesła, które były już skazane na śmietnik. Nawet niechciane kwiaty znalazły u nas nowy dom – zachwyca się Alicja Żarkiewicz. 

Perełki na wyprzedażach

Warto się dzielić, ale warto samemu skorzystać też z okazji. Nie wszystko musimy mieć przecież nowe i nieużywane. Zbliża się zima, a zatem i narty. Może warto sprzętu zimowego nie szukać w sklepach, ale na bardzo popularnych giełdach sprzętu zimowego. Można na nich czasem znaleźć prawdziwe perełki. Oferowane narty czy łyżwy często są dobrej jakości, a kosztują o wiele mniej niż w domach handlowych. To samo dotyczy ubrań. Coraz większą popularność zdobywają targi, na których można wymienić się spodniami, spódnicami, czy bluzkami.

To tylko niektóre pomysły i sugestie, jak oszczędzając pieniądze możemy równocześnie zatroszczyć się o środowisko. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej kampanii informacyjno – edukacyjnej „Poczuj klimat” www.poczujklimat.pl

Źródło:  WFOŚiGW w Gdańsku