Wiadomości 11 sty
DAIKIN
Daikin świętuje 50 rocznicę działalności w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

fot. Daikin

Przy tej okazji zorganizowano konferencję na temat zrównoważonego rozwoju, która odbyła się w Gandawie (Belgia). Głownymi tematemi było przejście na czystą energię oraz znaczenie współpracy między sektorem publicznym i prywatnym w celu stworzenia równych warunków działania dla niskoemisyjnych innowacji w zakresie ogrzewania i chłodzenia. W wydarzeniu wzięli udział międzynarodowi eksperci, partnerzy i dygnitarze ds. środowiska, w tym gość honorowy Jej Królewska Wysokość Księżniczka Astrid z Belgii oraz pani Laura Cozzi, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, technologii i perspektyw w Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Partnerzy w zielonej transformacji

Bruksela, 12 października 2023 r. – Firma Daikin, została strategicznie zlokalizowana w sercu Europy. Wybranie belgijskiego miasta Ostenda do założenia pierwszego zakładu produkcyjnego poza Japonią miało miejsce już w 1973 r., i było doniosłym wydarzeniem dla belgijskiej gospodarki. W tamtym czasie Daikin była dopiero drugą japońską firmą, która zainwestowała w Belgii.

„Nasza silna relacja obchodzi dziś 50 niezwykłych lat.  
Belgia oznacza innowacje i partnerstwo. Naszym największym atutem jest kapitał ludzki. Belgowie są ambitni, wysoko wykwalifikowani, dobrze wyszkoleni i wielojęzyczni. To właśnie sprowadza firmy takie jak Daikin do Belgii. Podzielamy japońską kulturę doskonałości i mamy tę samą długoterminową wizję lepszej przyszłości dla wszystkich. To czyni nas partnerami w zielonej transformacji i sojusznikami w walce ze zmianami klimatycznymi” – mówi premier Belgii Alexander De Croo.

Po pierwszej inwestycji w 1973 r. dokonanej przez japońską firmę Daikin Industry Limited w celu założenia Daikin Europe N.V. w Ostendzie jako spółki zależnej, nastąpiło wiele innych działań. Daikin Europe ma obecnie 52 podmioty zajmujące się sprzedażą i działa w 129 krajach w regionie EMEA, zatrudniając ponad 13 700 pracowników. Firma rozwija i wytwarza zdecydowaną większość swoich produktów w regionie na potrzeby lokalne. Daikin Europe posiada 12 ośrodków badawczo-rozwojowych i 14 zakładów produkcyjnych w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wielkiej Brytanii. A obecnie w budowie jest 15-sta fabryka ulokowana w Polsce która produkowała będzie pompy ciepła do budynków mieszkalnych, jej otwarcie zaplanowano na jesień 2024 r.

Równe warunki działania w celu zwiększenia wykorzystania niskoemisyjnych instalacji grzewczych i chłodniczych.

Niedawne inwestycje Daikin w technologie i produkcję niskoemisyjną wzmacniają pozycję Daikin i Europy jako wiodących innowatorów na rzecz przyszłości neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla: 140 milionów euro na globalne centrum badawczo-rozwojowe w zakresie technologii grzewczej pomp ciepła w Gandawie w Belgii oraz 300 milionów euro za nowy zakład produkcyjny pomp ciepła pod Łodzią.

Toshitaka Tsubouchi, President of Daikin Europe

Toshitaka Tsubouchi, prezes Daikin Europe, mówi: „Pierwsze 50 lat naszej obecności w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wyznacza dopiero początek roli firmy Daikin w przejściu na czystą energię. Ta zmiana nie jest łatwa, ale niezbędna. Wzywamy wszystkie rządy do stworzenia równych warunków działania dla technologii pomp ciepła w porównaniu z systemami opartymi na paliwach kopalnych. Wspólnie sprawmy, aby inwestowanie w energooszczędne i niskoemisyjne rozwiązania w zakresie ogrzewania i chłodzenia było satysfakcjonujące zarówno dla konsumentów, jak i firm. Przyniesie to korzyści całemu społeczeństwu.”

Połączenie pomp ciepła i energii elektrycznej to niezbędne elementy każdego planu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w przypadku ogrzewania i chłodzenia budynków. Razem rozwiewają obawy dotyczące bezpieczeństwa dostaw energii i stanowią realne rozwiązanie obecnego kryzysu klimatycznego. Należy wzmocnić obecne środki polityczne, aby umożliwić pompom ciepła wykorzystanie ich znacznego potencjału gospodarczego i środowiskowego, podobnie jak miało to miejsce w przypadku innych kluczowych technologii klimatycznych, takich jak panele słoneczne.

„W ubiegłym roku globalna sprzedaż pomp ciepła odnotowała dwucyfrowy wzrost w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi klimatu i bezpieczeństwa energetycznego. Z naszych najnowszych danych i analiz wynika, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Należy jednak wzmocnić wysiłki polityczne mające na celu usunięcie barier kosztowych i innych wyzwań, aby osiągnąć niemal podwojenie rocznego wzrostu sprzedaży w tej dekadzie, zgodnie z planem działania Międzynarodowej Agencji Energetycznej Net Zero do roku 2050”, mówi Laura Cozzi, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, technologii oraz Perspektywy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Ogłoszenie Raportu Środowiskowego 2023

Dziś przypada także premiera raportu dotyczącego działań środowiskowych Daikin Europe za rok 2023 (region EMEA). W raporcie wyjaśniono wizję środowiskową firmy Daikin 2050, w tym plan działania firmy Daikin w zakresie klimatu oraz obszary docelowe (zakres 1, 2, 3 i 4) dotyczące działań w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

Plan działania firmy Daikin dotyczący klimatu i powiązane cele przedstawiono na ilustracji [1]. Daikin dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla przez cały cykl życia (w tym całą fazę użytkowania i koniec życia) swoich produktów i usług do roku 2050. Przyjmując rok 2019 za rok bazowy, Daikin postawił sobie za cel osiągnięcie co najmniej 30% niższej emisji gazów cieplarnianych w 2025 r. i 50% redukcji w 2030 r. (w porównaniu ze scenariuszem Business As Usual, z uwzględnieniem wkładów w uniknięcie emisji). W roku finansowym 2022 Daikin osiągnął już redukcję o 14%.

W raporcie szczegółowo omówiono konkretne działania Daikin Europe mające na celu wsparcie zrównoważonych miast i społeczności w regionie EMEA, inicjatywy środowiskowe w fabrykach Daikin Europe (neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r.) oraz korzyści pomp ciepła dla klimatu i środowiska.

Uzyskaj dostęp do raportu z działań firmy Daikin Environmental za rok 2023, region EMEA (wersja angielska), tutaj: https://www.daikin-ce.com/en_us/about/responsibility/environmental-vision

Dostęp do globalnego raportu CSR firmy Daikin 2023 (wersja angielska) można uzyskać tutaj: https://www.daikin.com/csr/report

Tagi: DAIKIN