Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 19 mar
DAIKIN
Jak serwisowanie i czyszczenie klimatyzacji pozwala obniżyć rachunki za prąd?

fot. Daikin

Faktem jest, że średnie roczne temperatury rosną w całej Europie, co powoduje, że coraz więcej osób korzysta z klimatyzatorów w swoich domach, aby chronić się przed upałem. Gdy zbliża się lato, wykonanie wszystkich ważnych czynności związanych z czyszczeniem i serwisowaniem klimatyzatora może okazać się ogromną korzyścią, aby pomóc w walce zarówno z rosnącym upałem, jak i rosnącymi kosztami energii.

Walka z rosnącymi kosztami energii

Wzrost cen energii obserwowany w całej Europie może być poza Twoją kontrolą, ale możesz kontrolować, ile energii zużywasz do zasilania klimatyzatora. Nie oznacza to ograniczenia częstotliwości korzystania z klimatyzatora; oznacza to nauczenie się, jak zapewnić wydajną pracę klimatyzatora. Kluczem jest tutaj regularna konserwacja. Nowoczesne klimatyzatory zostały zaprojektowane tak, aby optymalnie wykorzystywać energię przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej emisji CO2, jednak aby działały najskuteczniej, ważne jest, aby regularnie poddawać się programowi czyszczenia klimatyzacji wraz z zaplanowanym harmonogramem serwisowania, aby zawsze działał optymalnie , ale utrzymując niskie rachunki za energię.

W jaki sposób czyszczenie i konserwacja klimatyzatora może pomóc w utrzymaniu niskich rachunków za energię i uniknięciu awarii?

Wyobraź sobie przez chwilę, że masz miotłę. Często korzystałeś z miotły i teraz jest ona pełna kurzu i brudu. Zauważyłeś, że zamiatanie stało się trudniejsze i musisz włożyć dużo więcej wysiłku, aby miotła była skuteczna. Może się okazać, że niektóre włosie wygięło się z powodu zwiększonej siły, której używasz. Jeśli będziesz szedł w tę stronę, ciągły nacisk, jaki wywierasz na miotłę, może spowodować złamanie rączki, a w konsekwencji nie być już używane.

Oczywiście wymiana trzonka od miotły czy nawet całej miotły nie jest wielkim wydatkiem, ale wyobraź sobie, że miotła to Twój klimatyzator. Ten dodatkowy wysiłek, który wkładamy, to dodatkowa energia, którą klimatyzator wykorzystuje do dalszej pracy, a co za tym idzie – zwiększenie rachunku za prąd. Jeśli będziesz go nadal używać z tak dużą wydajnością, ewentualna awaria będzie wymagała czasu i znacznych ilości pieniędzy, aby ją naprawić.

Konserwacja zapobiegawcza klimatyzatora to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby obniżyć koszty eksploatacji, zapobiec kosztownym naprawom i zapewnić ciągłą niezawodność urządzenia klimatyzacyjnego. W dłuższej perspektywie regularne przeglądy są znacznie bardziej opłacalne niż serwisowanie doraźne.

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?

Czyste filtry klimatyzatora są niezbędne do zapewnienia czystego przepływu powietrza. Jeśli kurz i cząstki brudu zostaną uwięzione w filtrach klimatyzatora, zasysanie ciepłego powietrza i chłodzenie domu wymaga cięższego wysiłku. Oznacza to zużycie większej ilości energii i tak, wyższy rachunek dla Ciebie. Czysty filtr oznacza, że ​​klimatyzator będzie skuteczniej chłodził pomieszczenie, działał ciszej i zapewniał wyższą jakość powietrza. Bez regularnego czyszczenia klimatyzatora Twój sprzęt będzie musiał pracować ciężej, aby osiągnąć ten sam rezultat.

Konserwację klimatyzatora możesz wykonać samodzielnie

Czyszczenie klimatyzatora to jedna z najprostszych i być może najważniejszych form konserwacji zapobiegawczej, którą możesz wykonać samodzielnie, aby utrzymać system w dobrym stanie.

Jak często należy czyścić filtry?

Nie ma jednej odpowiedzi pasującej do wszystkich, ponieważ zależy to od różnych czynników, takich jak miejsce zamieszkania, liczba osób w domu i to, czy masz zwierzęta. Dakin zaleca stosowanie filtrów powietrza 4 razy w roku oraz na początku zimy i lata stosowanie filtrów dezodoryzujących. Po rozpoczęciu regularnego czyszczenia będziesz mógł zobaczyć, ile kurzu gromadzi się w filtrach, i z czasem będziesz mógł odpowiednio dostosować harmonogram czyszczenia klimatyzatora.

Jak czyścić filtry klimatyzatora?

Czyszczenie filtra klimatyzatora jest stosunkowo łatwym zadaniem i wymaga niewielkiej inwestycji czasu i wysiłku, a potencjalnie może przynieść dużą nagrodę.

Większość klimatyzatorów jest wyposażona w dostępne filtry powietrza i filtry dezodoryzujące, które można łatwo wyjąć. Proces można zakończyć, wykonując 6 kroków:

 • Wyłącz jednostkę prądu przemiennego
 • Podnieś zewnętrzny panel jednostki klimatyzacyjnej, aby uzyskać dostęp do filtrów.
 • Ostrożnie odpiąć i wyjąć filtry powietrza.
 • Odczep lub wysuń panele filtra pochłaniającego zapachy.
 • Istnieją dwie możliwości czyszczenia filtrów. Delikatnie wyczyść je za pomocą odpowiedniej nasadki odkurzacza lub umyj je ciepłą wodą i łagodnym detergentem.
 • Po całkowitym wyschnięciu na powietrzu i z dala od bezpośredniego światła słonecznego ponownie zainstaluj w urządzeniu czyste filtry klimatyzatora.
 • Na koniec wytrzyj zewnętrzną część zamkniętego klimatyzatora czystą, miękką szmatką.

  Obejrzyj film Jak wyczyścić filtry klimatyzatora w 6 prostych krokach [https://www.youtube.com/watch?v=qXpbjBxu2hE&t=31s], aby zobaczyć postęp tej procedury.

Więcej sposobów na poprawę wydajności klimatyzatora

Prawidłowo konserwowany klimatyzator będzie lepiej utrzymywał zadaną temperaturę powietrza w domu i równomiernie go rozprowadzał. Oto kilka innych prostych wskazówek, które pozwolą zapewnić wydajną pracę klimatyzatora:

 • Upewnij się, że wokół klimatyzatora zawsze jest zapewniony przepływ powietrza, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdź, czy nic nie blokuje urządzenia.
 • Upewnij się, że przepływ i kierunek powietrza są ustawione prawidłowo.
 • Upewnij się, że okna i drzwi są zamknięte.
 • Ustaw klimatyzator na odpowiednią temperaturę.
 • Regularnie sprawdzaj, czy nie ma wycieków lub zmian w przepływie powietrza.