Wiadomości 27 mar
DAIKIN
Daikin świętuje 100-lecie na świecie

fot. Daikin

Historia firmy Daikin zawsze była kształtowana przez przełomowe pomysły, innowacje technologiczne i oddanych ludzi. Wszystko zaczęło się w 1924 roku, kiedy młody japoński inżynier Akira Yamada założył w Osace przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją rur do chłodnic lotniczych przy pomocy 15-osobowego zespołu. Dziś, 100 lat później, Grupa Daikin wprowadza na rynki światowe przyszłościowe rozwiązania w zakresie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Ponad 96 000 pracowników w 173 krajach kontynuuje dziedzictwo firmy w zakresie wiodących technologii w celu udoskonalenia niskoemisyjnego ogrzewania i chłodzenia, zapewniając jednocześnie najwyższy poziom komfortu.

Od pioniera do światowego lidera w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia

Spojrzenie wstecz na naszą 100-letnią historię w imponujący sposób pokazuje, jak początki pioniera przekształciły się w wiodącą na świecie firmę w zakresie innowacji w zakresie ogrzewania i chłodzenia. To historia oddanych zespołów, 700 ekspertów Daikin w samym regionie CE, niezliczonych partnerów i cenieni klienci. Społeczeństwo stoi dziś przed poważnymi wyzwaniami, którym odpowiadamy poprzez zorientowanie na rozwiązania i innowacje. Nasza dzisiejsza pasja do technologii skupia się na przyszłościowych rozwiązaniach w zakresie dekarbonizacji ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji - mówi Carl Lievens, dyrektor zarządzający Daikin Central Europe, odpowiedzialny za rynek 16 krajów regionu Europy Centralnej.

Japońskie korzenie Daikin

Akira Yamada położył podwaliny pod powstanie globalnej, wiodącej  marki wśród firm z branży HVAC w 1924 r. Daikin zawiera bardzo wiele wynalazczości. W Japonii po raz pierwszy wyprodukowano gaz fluorowęglowy w 1935 r. Sukces, który zdecydowanie wpłynął na ugruntowanie firmy Daikin na pozycji producenta klimatyzatorów i jedynej na świecie firmy, która opracowała i wyprodukowała zarówno urządzenia klimatyzacyjne, jak i czynniki chłodnicze.

W 1936 roku badania nad fluorowęglowymi czynnikami chłodniczymi zaowocowały pierwszym klimatyzowanym pociągiem dla japońskiej kolei elektrycznej Nankai. Zaledwie dwa lata później, w 1938 roku, dostarczono pierwszy w Japonii system chłodniczy wykorzystujący czynniki chłodnicze fluorowęglowe.

Pompy ciepła, przyszłość zrównoważonego ogrzewania

W sektorze mieszkaniowym firma Daikin zrewolucjonizowała branżę już w 1951 roku, wprowadzając „Mifujirator” – pierwszy klimatyzator w obudowie. Ta innowacja umożliwiła automatyczne sterowanie sprężarką, skraplaczem i wentylatorem, zapewniając w ten sposób niespotykany dotąd komfort.

W 1958 roku firma Daikin wprowadziła na rynek pierwszy klimatyzator kompaktowy oparty na technologii pomp ciepła, kładąc podwaliny pod obecną pozycję lidera w dziedzinie pomp ciepła do budynków mieszkalnych.

W 2006 roku wprowadziliśmy na rynek pierwszą generację pompy ciepła powietrze-woda Daikin Altherma, stając się dziś wiodącym producentem hydraulicznych pomp ciepła w Europie. Aby sprostać wysokim wymaganiom konsumentów, stale poszerzamy nasze portfolio do zastosowań mieszkaniowych - mówi Markus Haas, dyrektor zarządzający Daikin Austria.

Ponad 50 lat w Europie

Od 50 lat firma Daikin łączy europejską z japońską doskonałością. W 1973 roku japoński producent otworzył swój pierwszy zakład montażowy klimatyzatorów o małej wydajności i agregatów chłodniczych chłodzonych wodą w Ostendzie w Belgii. Od tego czasu Daikin opracowuje, produkuje i dystrybuuje rozwiązania grzewcze i chłodnicze bezpośrednio w Europie. Wysoki popyt wymusił rozbudowę mocy produkcyjnych, obecnie posiadających łącznie 12 zakładów produkcyjnych w Europie i dwa na Bliskim Wschodzie. Do końca 2024 roku w Polsce powstanie fabryka pomp ciepła. W zależności od zapotrzebowania rynku Daikin będzie w stanie dostosować moce produkcyjne w zakładach europejskich do łącznie aż do miliona pomp ciepła rocznie, wspierając w ten sposób drogę do ogrzewania w Europie bez paliw kopalnych.

Dodatkowo w tym roku w nowym budynku w Gandawie w Belgii zostanie otwarte Centrum Rozwoju firmy Daikin na region EMEA, skąd będą prowadzone globalne badania i rozwój technologii pomp ciepła oraz zrównoważonych rozwiązań chłodniczych.

Ekspansja na chłodnictwo komercyjne rozpoczęła się około dziesięć lat temu: w celu objęcia całego łańcucha chłodniczego Daikin Europe nabył firmy Zanotti i Tewis w 2016 r., Hubbard w 2018 r. i AHT Cooling Systems w 2019 r. Najnowsze innowacje w technologii chłodniczej pojawiły się w 2023 r. z monoblokiem inwerterowym Daikin do chłodni komercyjnych i agregatem chłodniczym Exigo do samochodów ciężarowych w chłodnictwie transportowym.

Kompletne rozwiązania Daikin do dekarbonizacji komercyjnego ogrzewania, chłodzenia i wentylacji

W dziedzinie kompleksowych rozwiązań w zakresie ogrzewania, chłodzenia i wentylacji do zastosowań komercyjnych i przemysłowych Daikin położył podwaliny pod swój sukces już w 1982 roku, wprowadzając w Japonii pierwszy na świecie system VRV (zmienna objętość chłodnicza). Ta innowacja zapewniła po raz pierwszy energooszczędne i elastyczne rozwiązanie w zakresie indywidualnej klimatyzacji zajmowanych pomieszczeń w małych i średnich budynkach. W 2024 r.

Daikin uzupełni swoje portfolio dla kluczowych klientów i klientów komercyjnych o nowe, energooszczędne rozwiązanie w postaci pompy ciepła VRV 5, uzupełniając ofertę VRV 5 z odzyskiem ciepła i serii S. Jednakże Daikin wykracza obecnie poza dostarczanie sprzętu i wraz z partnerami oferuje kompleksowe pakiety rozwiązań obejmujące inżynierię, zarządzanie projektami, zarządzanie jakością i serwis.

Dane z roku 2020 pokazują, że przemysł wytwórczy, zastosowania komercyjne, instytucje i gospodarstwa domowe odpowiadają za 27,5% emisji gazów cieplarnianych w UE¹. Wynika to przede wszystkim z powszechnego stosowania kotłów gazowych jako głównego źródła ciepła w większości budynków, w tym również w nieruchomościach komercyjnych. Firmy produkcyjne są również w dużym stopniu od nich zależne.

„Cele UE dotyczące dekarbonizacji rynku ciepła oraz zmienność na rynku cen gazu znacznie zwiększyły w ostatnich latach zainteresowanie zrównoważonymi rozwiązaniami komercyjnymi, takimi jak pompy ciepła. W firmie Daikin możemy pomóc zaoszczędzić aż do 71% emisji CO2 dzięki wydajne, kompleksowe rozwiązania HVAC” – podkreśla Haas.

Gospodarka o obiegu zamkniętym dla czynników chłodniczych

Od 2019 r. Daikin jest także pionierem w zakresie gospodarki obiegowej czynników chłodniczych. Dzięki „L∞P by Daikin” produkty VRV zawierające odzyskane czynniki chłodnicze zostaną wprowadzone na rynek zgodnie z wizją ochrony środowiska do roku 2050. Obecnie przekształciło się to w kompleksowy program odzyskiwania, regeneracji i ponownego wykorzystania czynników chłodniczych w celu ochrony cennych zasobów.

W roku rocznicowym 2024 i później będziemy kontynuować 100-letnią historię innowacji Daikin. Dziękujemy naszym pracownikom, niezliczonym partnerom i klientom za zaufanie do naszych technologii i usług w zakresie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i chłodnictwa – mówi Carl Lievens .

Źródła i odnośniki

1. https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-efficiency/energy-efficient-buildings/energy-performance-buildings-directive_en
Tagi: DAIKIN

Dobre praktyki Energi docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu

18 kwi 2
Wiadomości Dobre praktyki Energi docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu
AlbertacutS
AlbertacutS
Men dating men participation get a bang, union, and the belle of relationships in their own unique way. https://erhe.me/tags/gay-deepthroat/ In a... - Dzisiaj
KevinSkite
KevinSkite
© Quique Magas para Wedding Style Magazine https://suphotos.com/en/lovestory-in-barcelona – Las fotografias deben ser originales y bellas pero... - 19 kwi