Wiadomości 18 paź 2022
Czym Polacy będą ogrzewać domy tej zimy?

Czym Polacy będą ogrzewać domy tej zimy? Składy węgla święcą pustkami, a jeśli już czarne paliwo gdzieś jest, to na chwilę i bije rekordy cen, rujnując portfele Polaków. Wielu rodaków zamartwia się czym będą grzać domy tej zimy. Czy ograniczone zasoby węgla spowodują, że ludzie będą palić w piecach „czym popadnie”?

Jak podaje serwis OLX diametralnie rośnie liczba odpowiedzi udzielanych na oferty dotyczące ogrzewania i opału. Największą popularnością cieszy się na ten moment… drewno opałowe. Jeszcze do niedawna był to ekogroszek, który w tym okresie zawsze był jednym z częściej poszukiwanych surowców.

We wrześniu 2022 r. Polacy najczęściej poszukiwali:

  • drewno opałowe – 500 tysięcy,
  • ekogroszek – 300 tysięcy,
  • węgiel – 244 tysięcy,
  • pellet – 210 tysięcy.

Co ciekawe, poszukiwane są nie tylko surowce, ale także piece. Jednym z najczęściej wyszukiwanych jest piec wolnostojący typu koza. Urządzenie to w samym sierpniu wyszukiwano 20 tysięcy razy, a we wrześniu już 50 tysięcy razy.

Blisko 3 miliony szukających opału

Zwiększa się także liczba odpowiedzi udzielanych na oferty w kategorii Ogrzewanie/Opał. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku mamy do czynienia ze wzrostem o 180 proc. O 178 proc. wzrosła liczba wyświetleń jednego ogłoszenia w porównaniu z wrześniem 2021 r. We wrześniu kategorię Ogrzewanie odwiedziło prawie 3 miliony użytkowników, czyli o 130 proc. więcej niż w tym samym miesiącu zeszłego roku.

Rośnie również podaż, ale nie aż tak intensywnie. We wrześniu w kategorii Ogrzewanie dostępnych było 150 tysięcy aktywnych ogłoszeń – o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r.

Uwaga na podejrzane oferty

Podczas poszukiwań ofert sprzedaży brakującego surowca łatwo trafić na oszustów. W internecie mnożą się oferty zakupu węgla w „okazyjnej” cenie. Jest ona mocno zaniżona w porównaniu do ceny regularnej. Od potencjalnego kupca oszuści oczekują wpłaty zaliczki, pokrycia kosztów transportu lub uiszczenia całej opłaty za pomocą kodu BLIK. Jednak po wpłaceniu pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urywa. Warto przy każdej transakcji wyostrzyć czujność i zgłaszać podejrzane oferty.

Źródło: OLX

Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl