Okiem praktyka 29 sty 1
BOSCH

Kotły kondensacyjne H₂ Blend Ready

Bardziej zrównoważone rozwiązanie, przyszłość bardziej przyjazna dla środowiska

Polska jest na drodze do przejścia na paliwa o niższej emisji dwutlenku węgla oraz paliwa bezemisyjne do ogrzewania domów. Oznacza to mniej gazu ziemnego, który emituje dwutlenek węgla, a więcej wodoru, który podczas spalania wytwarza tylko wodę.

Kotły H₂ Blend Ready - czym są i jakie są ich zalety?

Kotły kondensacyjne Condens 7800i W i Condens 5700i W marki Bosch są gotowe na zasilanie gazem ziemnym z 20% domieszką wodoru (H₂). Oznacza to brak konieczności wymiany urządzenia w przypadku zmiany paliwa w sieciach gazowych z gazu ziemnego na mieszankę z wodorem.

Zasilanie mieszanką gazu ziemnego i wodoru oznacza mniejszą emisję spalin, a dzięki temu bardziej zrównoważone ogrzewanie.

Czym jest wodór?

Wodór uważany jest za paliwo przyszłości. To paliwo bezemisyjne, którego spalanie powoduje jedynie wytworzenie wody.

Wodór można pozyskiwać na kilka sposobów, w tym za pomocą energii słonecznej i metod biologicznych. Jest to niezwykle wydajny rodzaj paliwa. Każdy 1kg wodoru zawiera taką samą ilość energii jak 2,8kg gazu ziemnego, co oznacza mniej paliwa na więcej ogrzewania.

Wodór może być również dostarczany do domów za pośrednictwem istniejącej sieci gazowej.

Zalety wodoru – kotły gotowe na mieszankę wodorową

Czysty

Wodór jest przyjaznym dla środowiska paliwem, które podczas spalania nie wytwarza szkodliwych produktów ubocznych, a jedynie wodę.

Odnawialny

Wodór jest odnawialnym źródłem energii, co oznacza, że możemy produkować go więcej bez ryzyka, że kiedykolwiek się wyczerpie.

Wydajny

Wodór ma dużą gęstość energetyczną i może wytwarzać znacznie więcej energii niż równoważne paliwo kopalne, co oznacza, że zużywa się go mniej.

Ogrzewanie domu wodorem

Jak działa kocioł na mieszankę wodorową?

Sposób działania kotła, niezależnie od tego, czy jest on zasilany gazem ziemnym, czy mieszanką wodorową, jest prawie taki sam.

Są drobne kwestie, które instalator musiałby dostosować, aby kocioł był gotowy do pracy przy zasilaniu gazem z domieszką wodoru, ale jako użytkownik nie zauważysz żadnych zmian w codziennym komforcie.

BOSCH