Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 24 sty
Viessmann
Jak uniknąć przegrzania domu w sezonie grzewczym i zachować efektywne ogrzewanie?

fot. Viessmann

Aby uniknąć przegrzania domu, utrzymując jednocześnie efektywne i oszczędne ogrzewanie, wystarczy odpowiednia regulacja instalacji i stosowanie się do zasad dobrego zarządzania temperaturą. Jakie działania pozwolą stworzy przyjemne środowisko w domu, bez nadmiernego obciążenia systemu grzewczego?

Sezon grzewczy to czas, kiedy utrzymywanie komfortowej temperatury z wykorzystaniem systemu grzewczego często wiąże się z problemem przegrzewania pomieszczeń, co nie tylko może wpływać negatywnie na samopoczucie mieszkańców, ale również prowadzić do nieefektywnego zużycia energii. Jeśli chcemy zapobiec permanentnemu przegrzewaniu pomieszczeń warto zadbać o odpowiednie ustawienia krzywej grzewczej domowego kotła czy pompy ciepła, hydrauliczne balansowanie ogrzewanie w przypadku instalacji grzejnikowej oraz utrzymywanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach domu.

Prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej

Krzywa grzewcza określa temperaturę wody niezbędną do dostarczenia wystarczającej ilości ciepła do domu przy różnych temperaturach zewnętrznych. Prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej pozwala zaoszczędzić wiele energii. Jeśli jednak krzywa grzewcza ustawiona jest zbyt wysoko będzie to skutkować ciągłym przegrzewaniem domu, wyższym zużyciem energii, a co za tym idzie, również wyższymi kosztami ogrzewania. Każdy system grzewczy charakteryzuje się inną specyfiką, którą należy uwzględnić w procesie konfiguracji krzywej grzewczej, dlatego zadanie to warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Optymalne ustawienie krzywej grzewczej jest niełatwym procesem, jednak po uzyskaniu odpowiednich parametrów pracy systemu, zapewnia praktycznie bezobsługowe działanie kotła kondensacyjnego czy pompy ciepła, wysoką efektywność systemu grzewczego oraz oczekiwany komfort cieplny.

Hydrauliczne balansowanie ogrzewaniem

Woda w instalacji grzewczej wybiera drogę o najmniejszym oporze. W ten sposób grzejniki zainstalowane blisko kotła często są zbyt gorące, a pozostałe za chłodne. Aby uniknąć nierównomiernego rozprowadzania ciepła i przegrzewania się niektórych pomieszczeń, podczas gdy inne pozostają niedogrzane, warto zlecić instalatorowi przeprowadzenie hydraulicznego balansowania ogrzewaniem. Zabieg ten optymalizuje warunki przepływu wody grzewczej w instalacji, dzięki czemu przez każdy grzejnik przepływa odpowiednia ilość wody grzewczej dostarczając do niego tyle ciepła, ile potrzeba w danym pomieszczeniu.

Ustawianie optymalnej temperatury

Aby efektywniej wykorzystywać energię cieplną i nie przegrzewać domu, warto obniżać temperaturę, w zależności od funkcji i sposobu użytkowania pomieszczeń oraz pory dnia. Nie każde pomieszczenie musi być bowiem tak samo ciepłe. Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić do 6% na kosztach ogrzewania.

Pierwszym krokiem do utrzymywania komfortu cieplnego w domu bez nadmiernego obciążania systemu grzewczego jest ustalenie odpowiedniej temperatury dla różnych pomieszczeń. Jako standardową wartość temperatury powietrza w pokojach dziennych uznaje się temperaturę 20-22°C, w sypialniach 16-19°C, w pokojach dziecięcych ok. 22°C i w łazienkach 23-24°C. Temperaturę powietrza warto dostosowywać do intensywności użytkowania danego pomieszczenia i obniżać ją w tych, z których w ciągu dnia korzystamy rzadko i krótko. Aby nie przegrzewać domu, temperaturę należy zmniejszać również na czas, kiedy w nim nie przebywamy.

Nastawienie termostatów

W odpowiednim zarządzaniu ciepłem w domu pomocne są termostaty, które umożliwiają sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Tradycyjne termostaty wyposażone są standardowo w 5-stopniową regulację ogrzewania. Cyfra 1 na pokrętle oznacza temperaturę 12°C, 2 – 16°C, 3 - 20°C, 4 - 24°C a 5 - 28°C. Płatek śniegu oznacza z kolei ustawienie temperatury zapobiegającej zamarzaniu wody w instalacji i oznacza temperaturę ok. 5°C. Ustawienie odpowiedniej temperatury na grzejniku jest ważne dla utrzymania komfortu grzewczego w pomieszczeniach i nie przegrzewania ich. Znajdujące się w termostacie czujniki temperatury wykrywają jej poziom w pomieszczeniu. Po osiągnięciu żądanej wartości następuje zmniejszenie natężenia przepływu wody grzewczej. Jeśli ustawimy zbyt wysoką temperaturę, system grzewczy będzie wciąż dostarczać ciepło, a pomieszczenia przegrzewać się.

Termostaty programowalne

Aby uniknąć przegrzania domu warto wyposażyć grzejniki w termostaty programowalne, które pozwalają dostosować temperaturę w zależności od pory dnia. Pozwoli to w wygodny sposób obniżać ją np. podczas nocy, gdy domownicy śpią lub kiedy nikogo nie ma w domu. Dobrą alternatywą dla standardowych termostatów grzejnikowych są termostaty elektroniczne ViCare, które w połączeniu z aplikacją mobilną umożliwiają ustawienie temperatury indywidualnie dla każdego pomieszczenia za pomocą smartfona. Takie termostaty można łatwo zainstalować na każdym standardowym grzejniku. Pozwalają one sterować temperaturą we wszystkich pomieszczeniach w wygodny i szybki sposób - również, gdy przebywamy poza domem. Aplikacja mobilna ViCare umożliwia także łatwe ustawienie temperatury w wybranych godzinach. 

Viessmann