Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 15 lis 2022
Swegon
Co należy wiedzieć przed wyborem pompy ciepła

Jeszcze kilka lat temu na rynku całkowicie dominowały agregaty chłodnicze, podczas gdy liczba sprzedawanych oraz instalowanych pomp ciepła była niewielka. Dziś wymagania unijne, nowe technologie i nastawienie na zmniejszenie zależności od paliw kopalnych sprawiły, że rynek pomp ciepła eksplodował. Konieczność pozbycia się kotłów gazowych otworzyła pole dla pomp ciepła, które mogą generować nie tylko ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, ale także ciepłą wodę użytkową.

Jednak dobór, wymiarowanie i instalacja pompy ciepła jest trudniejsza niż instalacja standardowego agregatu chłodniczego. Trzeba ocenić znacznie więcej parametrów, możliwych zagrożeń i funkcji, w zależności od potrzeb w projekcie. Pompy ciepła mogą obejmować znacznie szersze zastosowanie niż agregaty chłodnicze i dostarczać wodę o większym zakresie temperatury, dlatego należy wybrać odpowiednie urządzenie dla naszych potrzeb.

Wybór agregatu chłodniczego to kwestia wyważenia pojemności, wymiarów, wydajności i ceny. W przypadku pomp ciepła należy wziąć pod uwagę również szereg innych parametrów, które komplikują znalezienie odpowiedniego urządzenia. Na przykład, czy będzie ona używana tylko do ogrzewania, czy też powinna być odwracalna? Jeśli jest odwracalna, to czy powinna być zoptymalizowana do ogrzewania czy do chłodzenia? I czy potrzebujesz jej tylko do ogrzewania pomieszczeń, czy też do produkcji ciepłej wody użytkowej o wysokiej temperaturze?

Pompy ciepła do zastosowań komfortowych, mieszkaniowych i komercyjnych mogą produkować wodę użytkową o temperaturze od 35 °C do 80 °C. To stawia pompy ciepła w konkurencji z kotłami gazowymi i coraz częściej żąda się od pomp ciepła funkcjonalności porównywalnej z kotłem gazowym "plug and play". Pompy ciepła rzadko jednak produkują ciepłą wodę użytkową tak szybko jak stare kotły gazowe, co jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę.

Agregaty chłodnicze najczęściej produkują wodę końcową o temperaturze pomiędzy 5 °C a 20 °C. Ponadto, agregaty chłodnicze konkurują tylko z innymi agregatami chłodniczymi. Kolejną różnicą jest optymalna temperatura powietrza zewnętrznego (OAT), w której pracują agregaty. W Europie chillery pracują w OAT od 15 °C do 45 °C, podczas gdy pompy ciepła muszą zapewnić ogrzewanie od -20 °C lub niżej, do 20 °C OAT.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest odszranianie. Konieczność odszraniania w powietrznych pompach ciepła może negatywnie wpłynąć na jakość produkowanej wody. Wybór odpowiedniej pompy ciepła lub dodanie zewnętrznych komponentów, które pomagają zwiększyć bezwładność cieplną systemu, mogą mieć kluczowe znaczenie.

Podsumowując, świat pomp ciepła jest znacznie większy i bardziej wymagający niż świat agregatów chłodniczych. Jednak tam, gdzie istnieje ryzyko, może być również szansa, gdyż pompy ciepła stanowią jedno z najbardziej efektywnych narzędzi, jakie mamy do dyspozycji, aby dążyć do zmniejszenia emisji CO2 w Europie. Musimy być przygotowani na wszelkie problemy i możliwe zagrożenia, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w najbliższej przyszłości.

Swegon jest gotowy pomóc Państwu w opanowaniu tej dziedziny dzięki dedykowanym ścieżkom edukacyjnym, webinariom i narzędziom, które pomogą w obliczeniu efektywności energetycznej i znalezieniu odpowiedniej dla Państwa pompy ciepła, a jednocześnie dostarczą przydatnych spostrzeżeń, jak również cennych informacji dla instalatorów oraz klientów końcowych. Opracowujemy również nowe pompy ciepła, zaprojektowane i przetestowane w celu optymalizacji wszystkich możliwych wariantów zastosowań, w każdych warunkach pracy.