Wiadomości 27 lip
Carel
Carel nabywa 82,4% kapitału zakładowego Kiona

Wczoraj CAREL Industries S.p.A. zawarł wiążącą umowę nabycia 82,4% udziałów w Kiona Holding AS, wiodącego norweskiego dostawcy oprogramowania jako usługi („SaaS”) w zakresie rozwiązań prop-tech do optymalizacji zużycia energii i cyfryzacji budynków w chłodnictwie detalicznnym i przemysłowym, obiektach publicznych, handlowych i wielomieszkaniowych.

Kiona, z siedzibą w Trondheim (Norwegia), powstała w 2021 roku w wyniku połączenia 5 synergicznych firm oferujących najwyższej klasy oprogramowanie i kompetencje cyfrowe: IWMAC (Norwegia), Egain (Szwecja), Cebyc (Norwegia), Moldeo (Szwecja) i Alpha ECO ( Szwajcaria).

Dziś Kiona to zaawansowana grupa technologiczna, lider w Europie Północnej, dostarczający kompleksowe rozwiązania SaaS w celu zmniejszenia wpływu systemów chłodniczych i budynków na środowisko poprzez kontrolę i optymalizację zużycia energii.

Kiona należy do europejskich dostawców rozwiązań prop-tech typu „rule of-40” SaaS, posiada 17 biur w 8 krajach i zatrudnia około 150 osób. Wykorzystując swoją ugruntowaną pozycję w Europie Północnej, firma obsługuje już ok. 57 000 obiektów i sklepów spożywczych w całej Europie.

Francesco Nalini, Dyrektor Generalny Grupy, skomentował: „Ogłoszona dzisiaj transakcja stanowi jedenaste przejęcie przez firmę CAREL od jej wejścia na giełdę w Mediolanie pięć lat temu i po raz kolejny potwierdza naszą zdolność do konsekwentnego i szybkiego realizowania ambitnych celów rozwojowych za pomocą zewnętrznych środków. Nabycie firmy Kiona, która jest liderem w swoim sektorze referencyjnym, charakteryzującym się silnym wzrostem przychodów i solidną rentownością, doskonale wpisuje się w strategię Grupy polegającą na wzmocnieniu jej pozycji w sektorze usług cyfrowych ukierunkowanych na efektywność energetyczną. Ponadto połączenie wiedzy specjalistycznej obu firm i kapitału ludzkiego mają zapewnić obu stronom możliwość odgrywania wiodącej roli na tym rynku, zarówno w Europie, jak i za granicą, otwierając nowe możliwości biznesowe w scenariuszu środowiskowym, w którym oszczędność energii stanowi jedno z najważniejszych globalnych wyzwań nadchodzących dziesięcioleci”.

Trond-Øystein Bjørnnes, założyciel i Dyrektor Generalny firmy Kiona, skomentował: „50 lat historii CAREL to ciągłe innowacje i dążenie do doskonałości, które są również celami kultury firmy Kiona. Ta wspólna filozofia i wartości, wraz z naciskiem na efektywność energetyczną, uczyniły włoską grupę naturalnym partnerem dla naszych ambitnych celów rozwojowych. Wierzymy, że nasi klienci są kluczem do tego co robimy, a teraz Kiona wraz z CAREL będą mogli wspólnie rozwijać nasze usługi i produkty, wzmacniając jednocześnie pozycję lidera na rynku. Razem pojawią się również nowe globalne możliwości, które doprowadzą do dalszego rozwoju rozwiązań i pracowników Kiony”.

Tagi: CAREL Kiona
Carel