Wiadomości 3 mar 2023
10 ha zieleni na Ursynowie. Wrótce przetarg na wykonawcę

Dobiegają końca prace projektowe dla linearnego parku, który ma powstać nad obwodnicą na warszawskim Ursynowie. Zarząd Zieleni przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Całą inwestycja pochłonie ponad 40 mln zł.

W 2025 r. tuż nad Południową Obwodnicą Warszawy, na długości niemal 2 km, powstanie park linearny. Obszar niemal 2 km zostanie obsadzony roślinnością – poza tysiącem drzew pojawi się ponad 100 tysięcy krzewów, pnącz, bylin i traw ozdobnych. W planach jest także nowy układ chodników i ścieżek spacerowych – głównym elementem będzie biegnąca przez całą długość parku promenada. Mieszkańcy skorzystają też m.in. ze strefy rekreacyjnej i drewnianego tarasu, który zaplanowano nad ogrodem deszczowym. Łączna powierzchnia nowego parku wyniesie około 10 ha.

–  Kilka lat temu we współpracy z radnymi dzielnicowymi i zarządem dzielnicy z mojej inicjatywy Rada m. st.. Warszawy przyjęła poprawkę do budżetu i przyznała fundusze na tę inwestycję. Wiemy, w jakiej sytuacji finansowej znajdujemy się dzisiaj i jak wysokie są ceny. Dzisiaj ta kwota jest już niewystarczająca – zaznacza Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m. st.. Warszawy.

Inwestycja zostanie zrealizowana ze środków miejskich. W budżecie na roboty budowlane i ogrodnicze przeznaczonych jest obecnie 11 mln zł. Aby przeprowadzić je w pełnym zakresie, potrzeba kolejnych 33 mln zł. O tym, czy środki zostaną przyznane, zdecydują na najbliższej warszawscy radni.


– Inwestycję podzieliliśmy na 6 odcinków, tak by poszczególne z nich jak najszybciej oddawać mieszkańcom. Chcemy jeszcze w tym kwartale ogłosić przetarg, żeby pierwsze prace w terenie odbyły się w tym roku. Ale do tego potrzebujemy wsparcia radnych m. St. Warszawy – podkreśla Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

6 odcinków

Cała inwestycja obejmuje teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. Podzielono go na sześć odcinków. W każdym zaprojektowano inne elementy: na odcinku nr 1 (od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich) pojawią się trzy niewielkie placyki, na jednym z nich zamontowana zostanie wielofunkcyjna wiata z huśtawkami, stolikami czy ławkami; na odcinku nr 2 (od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów) zaprojektowano rozległą polanę otoczoną roślinnością; na odcinku nr 3 (od ul. Braci Wagów do al. KEN) na placu wybudowana ma zostać fontanna posadzkowa, a w jej sąsiedztwie pojawi się duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem. Z kolei na odcinku nr 4 (od al. KEN do ul. Lanciego) wybudowany ma zostać ogród zmysłów; w kolejnym etapie (od ul. Lanciego do ul. J. Rosoła) w pobliżu niewielkiego placyku z dwoma dużymi stołami piknikowymi posadzona zostanie roślinność inspirowana sadami. Na ostatnim odcinku nr 6 (od ul. J. Rosoła do ul. Nowoursynowskiej) zostanie zagospodarowany istniejący nasyp, po wschodniej stronie pojawi się rekreacyjna wiata.

Jeszcze w tym kwartale ma być ogłoszony przetarg i mają rozpocząć się prace na pierwszych dwóch odcinkach inwestycji - nr 2 i 3. Tutaj roboty miałyby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Na 2024 r. zaplanowano realizację odcinków nr 4 i 5, a na 2025 r. – odcinków krańcowych.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu