Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 14 wrz 2021
De Dietrich
Zastosowanie pompy ciepła w budynkach modernizowanych

Zastosowanie pomp ciepła w nowo realizowanych inwestycjach jest już codziennością. W przypadku modernizacji systemu grzewczego w budynkach istniejących pompy ciepła są wybierane coraz częściej. I choć wiele osób wciąż ma wątpliwości w związku z takim rozwiązaniem, to niesłusznie – powietrzna pompa ciepła to doskonały wybór dla już istniejącego budynku. Dlaczego tak jest i na co zwrócić uwagę, decydując się na pompę ciepła, modernizując ogrzewanie?

W ostatnich latach mówi się wręcz o fali renowacji. Duża część budynków, które powstały w latach 70. czy 80. zwyczajnie wymaga już gruntownych remontów. Sprzyjają też temu liczne programy wsparcia dla inwestorów decydujących się na wymianę ogrzewania na ekologiczne, np. Czyste Powietrze. W niektórych regionach Polski już dziś funkcjonuje zakaz palenia węglem. Jakiś czas temu rząd zapowiedział, że w 2030 roku zakaz będzie dotyczył wszystkich miast, a za kolejne 10 lat również wsi. Może się więc okazać, że obecnie jest najlepszy moment na wymianę przestarzałego systemu grzewczego. Zamiast decydować się na nieco nowszy model pieca na paliwo stałe, warto postawić na rozwiązania ekologiczne. Jednym z lepszych wyborów będzie pompa ciepła. 

Pompa ciepła – dobry wybór przy modernizacji

W przypadku nowych budynków sprawa jest prosta. Z jednej strony obecnie obowiązujące Warunki Techniczne poniekąd wymuszają na inwestorach zastosowanie źródeł ciepła w postaci OZE. Z drugiej – pompa ciepła jest daje komfort, wygodę i realne oszczędności. 

Dobór pompy ciepła do budynku modernizowanego jest nieco bardziej złożony niż w przypadku dopiero powstającej inwestycji. Należy wziąć pod uwagę nie tylko stan izolacji budynku, ale także samej instalacji grzewczej. Pewną podpowiedzią może być rodzaj i ilość zużywanego do tej pory paliwa. Gdy to ustalimy, łatwiej będzie ocenić realne, a nie tylko szacunkowe zapotrzebowanie budynku na energię zużywaną do ogrzewania i produkcji c.w.u. Oczywiście dobór będzie przebiegał jeszcze inaczej przy założeniu, że cały budynek przejdzie gruntowną termomodernizację. Ale i bez niej można zastosować pompę ciepła i cieszyć się ze znacznych oszczędności na ogrzewaniu. 

Pompa ciepła jest przy tym rozwiązaniem wszechstronnym. Może stanowić jedyne źródło ciepła lub współpracować z dotychczasowym systemem. Za tym drugim scenariuszem przemawia możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie przy jednoczesnej oszczędności związanej z brakiem konieczności wymiany całej instalacji. Można również rozważyć wymianę kotła na paliwo stałe na kocioł gazowy i dodatkowo rozszerzyć system o pompę ciepła, np. do podgrzewania c.w.u. Pompa ciepła w układzie z kotłem gazowym może być także urządzeniem dominującym, a kocioł stanowić jedynie wsparcie w momentach szczytowego zapotrzebowania na ciepło. Konkretne rozwiązanie należy zawsze dopasować do danej inwestycji, rozważając aspekt ekonomiczny i ekologiczny każdego ze scenariuszy. 

Pompa ciepła może także dobrze współpracować z instalacją solarną lub panelami fotowoltaicznymi. Instalacja tych ostatnich pozwala zredukować niemal do zera wydatki na ogrzewanie i podgrzanie c.w.u. Taka całościowa zmiana przyniesie w dłuższej perspektywie największe oszczędności a przy tym najlepiej wpłynie na środowisko naturalne. 

W przypadku nowych budynków pompy ciepła zwykle działają w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym. Co ważne, wymiana urządzenia grzewczego na pompę ciepła nie musi wiązać się z rezygnacją z grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. We współpracy niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym pompa ciepła jest co prawda najbardziej wydajna, ale nie oznacza to, że jej działanie przy grzejnikach jest pozbawione sensu. Wręcz przeciwnie, doświadczony instalator będzie w stanie tak dobrać moc pompy ciepła, aby zapewniła ona oczekiwany komfort cieplny przy akceptowalnej średniej efektywności nawet w budynkach bez kompleksowej termomodernizacji.