Czy można palić drewnem w kominku?
fot. Defro
Zmiana przepisów dotycząca urządzeń grzewczych wywołała niemałe poruszenie, zwłaszcza wśród posiadaczy kominków czy też osób noszących się z zamiarem jego kupna. Faktem jest, że unijna dyrektywa Ekoprojekt, która zaczęła obowiązywać od początku 2022 roku, wprowadza sporo zmian, ale uspokajamy - nie oznacza automatycznie bezwzględnego zakazu palenia w kominkach.
To nie jest też tak, że Ekoprojekt to same ograniczenia i z góry narzucone wymagania. To korzyści również dla nas, no i równocześnie nieoceniona pomoc w ratowaniu klimatu. Dzięki nowym przepisom mamy pewność, że urządzenia, które chcemy kupić są dobre, niezawodne i pewne – uwzględniają to właśnie normy zawarte w dyrektywie. W dodatku bardzo mocno ograniczymy emisję szkodliwych zanieczyszczeń, co spowoduje, że niedługo będziemy oddychać lepszym powietrzem, a nasze dzieci i wnuki odetchną już pełną piersią…
Na czym konkretnie polegają zmiany w paleniu drewnem?
Czym zatem jest Ekoprojekt i jakie zmiany wprowadza? Zasady jakie określa niniejszy dokument, zostały uchwalone przez Parlament Europejski i dotyczą norm emisyjnych, a także wymogów energetycznych dla urządzeń, których działanie związane jest z energią, czyli m.in. kotłów grzewczych i kominków. Dyrektywa ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych pyłów, tlenków węgla i tlenku azotu do atmosfery. Zgodnie z jej zapisami wszystkie urządzenia grzewcze, które będą sprzedawane od 2022 roku muszą spełniać określone i, co by nie mówić, wymagające normy. Wielu z nas zastanawiało się czy przepisy te będą oznaczały całkowity zakaz palenia w kominkach. I choć faktycznie regulacje te są stanowczą reakcją na rosnące zanieczyszczenie powietrza, uspokajamy – zakazu takiego nie ma. Należy jednak spełnić określone normy. I tutaj dochodzimy do, bądź co bądź, bardzo korzystnej dla miłośników trzaskającego ognia informacji – regulacje dyrektywy dotyczą bowiem sprawności i emisyjności instalowanych źródeł ciepła. Nie tylko zaczynamy coraz bardziej dbać o środowisko, ale także jako konsumenci otrzymujemy pewność, że urządzenia które kupujemy są najwyższej jakości, a to z tego względu, że w obrocie mogą znajdować się tylko urządzenia posiadające certyfikat Ekodesign.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że niezmiernie istotna, w kwestii możliwości palenia w kominkach, jest polityka środowiskowa samorządów lokalnych. Trzeba pamiętać, że w niektórych miastach w Polsce podjęto uchwały o całkowitym, bądź sezonowym ograniczeniu możliwości palenia w kominkach. Tam bezwzględnie, nawet jeśli posiadamy kominek kupiony przed 2022 rokiem, będziemy prawdopodobnie musieli wymienić go na wersję ekologiczną z certyfikatem Ekodesign. W celu wyjaśnienia dokładnych i szczegółowych kwestii należy zawsze zasięgnąć opinii władz lokalnych, a kupując urządzenie – zwracać uwagę na normy, jakie spełnia.
Jaki kominek wybrać w 2022
O regulacjach dyrektywy Ekoprojekt i trendach w kominkach na 2022 rok pisaliśmy już w artykule pt. „Jaki kominek wybrać w 2022 roku”, tekst znajdą Państwo tutaj. Przypominamy, że oprócz obowiązkowego certyfikatu Ekodesign, warto aby kominek miał sobie to coś, tak jak np. DEFRO HOME INTRA SM U G. W tym sezonie obowiązywać będą bowiem dwa trendy - modne będą wkłady z dużym przeszkleniem oraz kominki wolnostojące. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kominków marki DEFRO, wystarczy kliknąć tutaj.
DEFRO. Czyste ciepło.
DEFRO to polska, rodzinna firma, której tradycje sięgają 1973 roku. Przez blisko pół wieku działalności przedsiębiorstwo wypracowało pewną pozycję polskiego lidera i jednego z największych producentów urządzeń grzewczych w Europie.
Rocznie fabrykę opuszcza blisko 30 tysięcy urządzeń. Do Klientów trafiają nowoczesne i solidne kotły, wkłady kominkowe, pompy ciepła i piecyki. W ostatnich latach zakład wyspecjalizował się również w produkcji stalowych zbiorników ciśnieniowych oraz central rekuperacyjnych do wentylacji mechanicznej.
Jak to wszystko się dzieje? W DEFRO skupiamy się na potrzebach Użytkowników i stawiamy na ich pełen komfort. Urządzenia, które produkujemy są najpierw pieczołowicie konstruowane i dokładnie testowane w naszym laboratorium badawczym. Następnie projekty trafiają do wyspecjalizowanego parku maszynowego, gdzie z dbałością o każdy detal są montowane. Dzięki zachowaniu zorganizowanych procesów, wszystkie urządzenia spełniają surowe regulacje dotyczące emisyjności oraz efektywności i sprawności urządzeń. A do tego po prostu świetnie się prezentują.
DEFRO to potencjał zawarty w sercach ponad 700-osobowej załogi i wypracowanej sieci dystrybucji do ponad 1000 punktów handlowych w Polsce i zagranicą. Wszyscy razem nieustannie pracujemy nad tym, aby Klienci czuli dzięki naszym urządzeniom komfort i bezpieczeństwo.