Gree - Ciepło z Gree
Wiadomości 11 maj
Defro
Konserwacja kotła po sezonie grzewczym

Sprawą oczywistą jest, że regularne czyszczenie systemu grzewczego pozwala na utrzymanie go w dobrej kondycji. Co zatem jest ważne w konserwacji urządzenia i dlaczego letnia przerwa w ogrzewaniu to świetny czas na przeprowadzenie okresowego oczyszczania? Radzimy na co najlepiej zwrócić szczególną uwagę.

Od kilku lat naprawdę ciepło robi się dopiero późną wiosną i wtedy też większość kotłów jest wygaszana. Przerwa w ogrzewaniu domu to idealna pora, aby dać naszemu urządzeniu nieco wytchnienia i odpoczynku, a w tym czasie dokładnie je wyczyścić i zakonserwować. Proste czynności zdecydowanie wydłużą żywotność naszego źródła ciepła, w którego wnętrzu gromadzą się przecież różnego rodzaju pyły, sadza i popiół. Czyszczenie wpływa także na wydajność urządzenia i, co istotne, taki swojego rodzaju przegląd może pozwolić nam na uniknięcie potencjalnej, niespodziewanej awarii na starcie nowego sezonu grzewczego.

W większości przypadków awaria systemu grzewczego nie wynika z niskiej jakości urządzenia i jego elementów, ale z niewłaściwej eksploatacji. Zmniejszenie wydajności prowadzi do problemów, których tak naprawdę można uniknąć, zanim poważnie uszkodzą kocioł. Najlepszą rzeczą, którą możemy zrobić, aby temu zapobiec, jest regularna konserwacja. Urządzenie najlepiej czyścić raz w roku, po wygaszeniu.

Jak wyczyścić kocioł?

Przed rozpoczęciem procedury należy wyposażyć się w niezbędne atrybuty. Do czyszczenia niewątpliwie potrzebne nam będą: pogrzebacz, szczotka druciana, szczotki na krótkim i długim trzonku, szufelka i wycior. Do tego warto mieć jeszcze, dla własnego zdrowia i komfortu, maseczkę higieniczną na nosie i ustach. Trzeba pamiętać, żeby całe przedsięwzięcie przeprowadzać kompleksowo. Co ważne, czyszczenie zaczynamy od konserwacji komina, ponieważ podczas tego zabiegu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sadza może przedostać się do kotła. A jego ponowne czyszczenie, gdybyśmy zrobili to już wcześniej, nikomu nie będzie sprawiać przyjemności.

Potem należy wyciągnąć wszystkie resztki paliwa z komory spalania oraz popielnika, a także wyczyścić pozostałości popiołu. Kolejną ważną czynnością jest omiecenie wymiennika ciepła oraz przewodów ogrzewających wodę i odprowadzających spaliny. Do czyszczenia wnętrza najlepiej stosować wspomniane wcześniej, specjalne druciane szczotki. Zewnętrzne części można czyścić detergentami, trzeba jednak pamiętać o tym, aby były one w pełni dopasowane do materiału, z jakiego jest on wykonany.

Podajniki i pojemniki na paliwo również bezwzględnie czyścimy, bowiem zbiera się tam dużo pyłów. Konserwacja systemu grzewczego powinna również obejmować demontaż i ponowny montaż rusztu palnika. Jeśli chcemy jednak tego uniknąć, należy koniecznie sprawdzić jego szczelność.

O czym należy szczególnie pamiętać

Odpowiedzialnym zadaniem jest wyczyszczenie mechanizmu dostarczenia paliwa z resztek. Można to zrobić przy pomocy szczotki lub odkurzacza. Bardzo ważny jest również ślimak czyli mechanizm oddający paliwo, który, podczas czyszczenia, wyciągamy całkowicie z rury podajnika i dokładnie oczyszczamy. Posiadając kotły z podajnikiem, nie możemy zapomnieć o czyszczeniu korpusu, podajnika oraz zasobnika. Kolejna sprawa to wentylator, który z powodzeniem możemy wyczyścić przy użyciu sprężonego powietrza czy zwykłego pędzla. I stanowczo radzimy nie lekceważyć tego etapu, bowiem dzięki czyszczeniu zagwarantujemy wentylatorowi jego odpowiednie wyważenie, a to z kolei pozwoli na ograniczenie zużycia napędu wentylatora.

W czasie czyszczenia poszczególnych elementów, warto ocenić ich stan techniczny, sprawdzamy również szczelność przewodów łączących piec z kominem. Nie wahajmy się, jeśli któryś z elementów trzeba będzie wymienić, taka troska zdecydowanie wydłuży życie naszego źródła ciepła. Oferta armatury marki DEFRO dostępna jest tutaj.

Można śmiało stwierdzić, że czyszczenie wiosną daje pewność na jesieni. Trzeba mieć na względzie, że nawet pozornie dobrze wyglądający z zewnątrz kocioł, w środku może być dość zniszczony i wyeksploatowany.

Tagi: Defro kotły
Defro

DEFRO. Czyste ciepło.

DEFRO to polska, rodzinna firma, której tradycje sięgają 1973 roku. Przez blisko pół wieku działalności przedsiębiorstwo wypracowało pewną pozycję polskiego lidera i jednego z największych producentów urządzeń grzewczych w Europie.

Rocznie fabrykę opuszcza blisko 30 tysięcy urządzeń. Do Klientów trafiają nowoczesne i solidne kotły, wkłady kominkowe, pompy ciepła i piecyki. W ostatnich latach zakład wyspecjalizował się również w produkcji stalowych zbiorników  ciśnieniowych oraz central rekuperacyjnych do wentylacji mechanicznej.

Jak to wszystko się dzieje? W DEFRO skupiamy się na potrzebach Użytkowników i stawiamy na ich pełen komfort. Urządzenia, które produkujemy są najpierw pieczołowicie konstruowane i dokładnie testowane w naszym laboratorium badawczym. Następnie projekty trafiają do wyspecjalizowanego parku maszynowego, gdzie z dbałością o każdy detal są montowane. Dzięki zachowaniu zorganizowanych procesów, wszystkie urządzenia spełniają surowe regulacje dotyczące emisyjności oraz efektywności i sprawności urządzeń. A do tego po prostu świetnie się prezentują.

DEFRO to potencjał zawarty w sercach ponad 700-osobowej załogi i wypracowanej sieci dystrybucji do ponad 1000 punktów handlowych w Polsce i zagranicą. Wszyscy razem nieustannie pracujemy nad tym, aby Klienci czuli dzięki naszym urządzeniom komfort i bezpieczeństwo.