Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 5 maj 2022
Defro
Dofinansowania na wymianę źródła ciepła

W tym artykule dowiesz się czym jest program „Czyste powietrze” i jak otrzymać dotację nawet w wysokości 69 tys. zł. Wyjaśniamy również do kogo skierowany będzie program „Moje ciepło” oraz jak działa program „Stop Smog”. Czytaj dalej!

Urządzenia marki DEFRO objęte są ogólnopolskimi programami „Czyste Powietrze oraz „Moje ciepło”. Oznacza to, że na ich zakup oraz montaż możemy otrzymać całkiem spore dofinansowanie. W jakiej wysokości i dla jakiego urządzenia? Podpowiadamy!  Wygodne w użytkowaniu, nowoczesne i ekologiczne urządzenia marki DEFRO, na które przyznawane są wysokie dotacje, to doskonałe rozwiązanie zarówno do nowego budownictwa, jak również do wymiany starego źródła ciepła w istniejącej instalacji grzewczej. Jakie warunki trzeba spełnić i dlaczego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania?

Program „Czyste Powietrze” – czym jest? 

 „Czyste Powietrze” to ogólnopolski program którego zamierzeniem jest walka ze smogiem. Jak wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, „działania w ramach programu zmierzają do poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.” Podstawą tych działań będą dotacje do inwestycji prowadzonych  przez gospodarstwa domowe, które kwalifikować będą się do programu. Inicjatywa przewiduje dofinansowanie w trzech wymiarach – podstawowym, podwyższonym i najwyższym.  

Zanim opowiemy, jakie i w jakiej wysokości dofinansowanie można otrzymać, zatrzymajmy się na chwilę w temacie samego zanieczyszczenia powietrza, które tak bardzo wpływa na kondycję naszego zdrowia, a zwłaszcza zdrowia naszych dzieci. Stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 można ograniczyć właśnie przez wymianę na szeroką skalę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na urządzenia spełniające wymagania emisyjne. Są nimi m.in. kotły na pellet czy pompy ciepła.  W programie „Czyste ciepło” mogą wziąć udział właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych oraz osoby, które posiadają zgodę na budowę domu jednorodzinnego, spełniając przy tym określone przez Ministerstwo wymogi (możesz je sprawdzić tutaj).

Dofinansowania w ramach programu podzielone są  na trzy poziomy:

  • Pierwszy z nich dotyczy przedsięwzięć obejmujących demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u. W sumie w poziomie tym, spełniając określone warunki (dostępne tutaj), można otrzymać do 30 tys. zł dofinansowania
  • Podwyższony poziom dofinansowania to przedsięwzięcia obejmujące demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u. albo zakup i montaż kotłowni gazowej w rozumieniu programu. Mogą zostać wykonane również inwestycje dodatkowe, które określone są w zasadach programu (więcej tutaj). W tym poziomie finansowania, w sumie można otrzymać do 37 tys. zł dotacji.  
  • Najwyższy poziom dofinansowania również obejmuje wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na nowe, tutaj jednak, po spełnieniu określonych wymogów przez beneficjentów, możliwe jest uzyskanie do 69 tys. dotacji. O wszystkich uwarunkowaniach dotyczących zasad przyznawania dotacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Środowiska. 

Warto jeszcze pamiętać, że dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze” można łączyć z termomodernizacyjną ulgą podatkową, obowiązującą od 1 stycznia 2019 r.   

Program „Moje Ciepło” – wsparcie inwestycji w pompę ciepła 

Program zostanie wprowadzony w życie pomiędzy I a II kwartałem tego roku, a odpowiada za niego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu będzie można ubiegać się o dopłatę do zakupu i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. W pierwszym roku funkcjonowania programu będzie obowiązywać wymóg nieodnawialnej energii pierwotnej na poziomie minimum 63 kWh/m2 budynku rocznie, zaś w kolejnych latach wymóg ten zostanie zaostrzony do 55 kWh/m2 budynku rocznie. 

W jakich sytuacjach będzie można ubiegać się o dotację? "Moje Ciepło" to inicjatywa obejmująca domy jednorodzinne w trakcie budowy oraz te, do których zawiadomienie o ukończeniu budowy zostało złożone po 1 stycznia 2021. Do programu zaliczają się również domy zawnioskowane o pozwolenie na użytkowanie przed tą samą datą.  „Moje Ciepło” jest kierowane do rodzin mieszkających w domach to program właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych będących w trakcie budowy lub domów, gdzie złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie nie wcześniej niż 1.1.2021 roku. 

Maksymalne dofinansowanie do jednej instalacji wyniesie 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych oraz 7 tys. zł w przypadku pomp powietrznych. Dotacja obejmie do 30 % kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Koszty zaliczające się do programu muszą zostać poniesione od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Dofinansowanie będzie wypłacane po zakończeniu inwestycji.  

Dla najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych powstał Program „Stop Smog”. 

Program jest realizowany przez gminy lub związki międzygminne. Nabór samorządów zainteresowanych przystąpieniem do programu prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby otrzymać dotację z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, gmina, która wnioskuje o dofinansowanie musi być położona w regionie, gdzie podjęta została uchwała antysmogowa. Dostać można środki w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych.  

„Stop Smog” to program, który ma poprawić jakość powietrza atmosferycznego poprzez ograniczenie emisji spalin oraz zwiększyć efektywność energetyczną gospodarstw domowych, prowadząc inicjatywy promujące niskoemisyjność dla mniej zamożnych. Poza domami prywatnymi, program "Stop Smog" przewiduje rewitalizacje rozwiązań grzewczych w każdym budynku mieszkalnym w obrębie gminy.  

Zakres przedsięwzięć to wymiana lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacja, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej, zapewnienie budynkom dostępu do energii z instalacji OZE oraz inicjatywy mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania gospodarstw domowych na energię grzewczą oraz służącą do pogrzania wody. 

Wysokość dofinansowania wyniesie do 70% współfinansowania. Średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53000 zł. Gminy w zależności od przyjętych regulaminów ponoszą minimum 20 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.  Budżet Programu wynosi 698 mln zł. Ostateczny termin na podpisanie porozumień z gminami to koniec 2024 roku.  

Dlaczego warto wymienić stary kocioł na pelletowy? 

Kocioł pelletowy marki DEFRO daje wiele korzyści. Używany w nim rodzaj paliwa to biomasa w postaci granulatu, który produkuje niedużą ilośc popiołu. 

Co więcej, urządzenie na pellet ma wiele funkcji ułatwiających i automatyzujących jego obsługę. Dzięki rozbudowanej automatyce może się on np. automatycznie rozpalać i wygaszać. Sterowanie również jest bardzo łatwe i intuicyjne, a można to robić nawet przy użyciu smartfona. 

Również jeśli chodzi o koszty ogrzewania kocioł pelletowy przedstawia się bardzo korzystnie. Na dodatek początkowy koszt inwestycyjny jest również stosunkowo niski, a jego użytkowanie jest wygodniejsze niż w przypadku kotła zasypowego. Szukasz wysokiej jakości urządzenia na pellet w dobrej cenie i chcesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa? Wejdź tutaj 

Dla kogo natomiast pompa ciepła? 

Powietrzne pompy ciepła DEFRO można zainstalować niemal wszędzie. Nie produkują spalin, a tym samym nie przyczyniają się do zwiększania smogu. Kolejnymi zaletami są brak wytwarzania popiołu oraz innych zanieczyszczeń, nie wymagają oddzielnego miejsca na paliwo. To urządzenia, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, jak również tych, którym na sercu leży wspólne dbanie o środowisko. 

W dodatku pompy to urządzenia w pełni zautomatyzowane, a więc bezobsługowe, wobec czego trudno porównywać je z uciążliwymi w obsłudze kotłami zasypowymi. Są również bardziej wygodne niż np. kotły na ekogroszek, a dzięki nowoczesnemu designowi wyglądają lepiej. Mało tego – są to urządzenia bardzo ekologiczne. Pompy ciepła DEFRO znajdziesz tutaj  

Zapraszamy do konsultacji i wyboru urządzenia, które spełni Państwa oczekiwania. 

Defro

DEFRO. Czyste ciepło.

DEFRO to polska, rodzinna firma, której tradycje sięgają 1973 roku. Przez blisko pół wieku działalności przedsiębiorstwo wypracowało pewną pozycję polskiego lidera i jednego z największych producentów urządzeń grzewczych w Europie.

Rocznie fabrykę opuszcza blisko 30 tysięcy urządzeń. Do Klientów trafiają nowoczesne i solidne kotły, wkłady kominkowe, pompy ciepła i piecyki. W ostatnich latach zakład wyspecjalizował się również w produkcji stalowych zbiorników  ciśnieniowych oraz central rekuperacyjnych do wentylacji mechanicznej.

Jak to wszystko się dzieje? W DEFRO skupiamy się na potrzebach Użytkowników i stawiamy na ich pełen komfort. Urządzenia, które produkujemy są najpierw pieczołowicie konstruowane i dokładnie testowane w naszym laboratorium badawczym. Następnie projekty trafiają do wyspecjalizowanego parku maszynowego, gdzie z dbałością o każdy detal są montowane. Dzięki zachowaniu zorganizowanych procesów, wszystkie urządzenia spełniają surowe regulacje dotyczące emisyjności oraz efektywności i sprawności urządzeń. A do tego po prostu świetnie się prezentują.

DEFRO to potencjał zawarty w sercach ponad 700-osobowej załogi i wypracowanej sieci dystrybucji do ponad 1000 punktów handlowych w Polsce i zagranicą. Wszyscy razem nieustannie pracujemy nad tym, aby Klienci czuli dzięki naszym urządzeniom komfort i bezpieczeństwo.