Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 2 sie 2018
De Dietrich
Znaczące różnice w ilości zanieczyszczeń

Różne rodzaje kotłów oraz paliwa w nich stosowane do ogrzania domu, generują odmienne ilości zanieczyszczeń. Poziom szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery w niektórych przypadkach może się znacząco różnić, mniej lub bardziej wpływając na jakość powietrza.

Często odnosimy wrażenie, że urządzenie niewielkich rozmiarów mają małe możliwości, np. w sensie wytwórczym, więc niewiele mogą też szkodzić. Nasuwa się myśl, że mały kocioł węglowy ma niewielkie oddziaływanie na środowisko. Pod uwagę należy jednak wziąć, że tego typu urządzeń jest w Polsce kilka milionów, a rocznie emitują one w sumie ok. 100 tys. ton pyłów. W rejonach, gdzie jest dużo domów z ogrzewaniem węglowym, ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery przekracza dopuszczalne normy. W przypadku kotła węglowego automatycznego, gdzie paliwem jest węgiel kamienny lub ekogroszek, zanieczyszczenia emitowane przy spaleniu 1 tony węgla wynoszą: 9,60 kg tlenku siarki, 3,20 kg tlenku azotu, 10 kg tlenku węgla, 10 kg pyłu zawieszonego oraz 0,003 kg benzo(a)pirenu. Dla kotła węglowego zasypowego, gdzie paliwem jest węgiel kamienny orzech przy spaleniu 1 tony węgla emisja zanieczyszczeń wynosi: 14 kg tlenku siarki, 2,10 kg tlenku azotu, 50 kg tlenku węgla, 10 kg pyłu (zawieszonego) oraz 0,015 kg benzo(a)pirenu.

Przyjaźniejszy gaz

Sytuacja jest zgoła odmienna dla kotła gazowego. Wystarczy wspomnieć, że podczas spalenia 1 m3 gazu ziemnego do atmosfery oddawanych jest przez kocioł: 0,08 g tlenku siarki, 1,65 g tlenku azotu, 0,30 g tlenku węgla, 2000 g dwutlenku węgla, znikome ilości pyłu (zawieszonego) – 0,0005 g oraz niemal brak benzo(a)pirenu.
Porównując kotły węglowe z gazowymi okazuje się, że emisja pyłu zawieszonego PM10 jest kilkaset razy wyższa niż w przypadku pieca gazowego, z kolei w przypadku emisji benzo(a)pirenu różnica jest jeszcze większa. Zaprezentowane wyniki pokazują jak duży wpływ na zanieczyszczenie powietrza mają urządzenia opalane węglem. Zastąpienie ich kondensacyjnymi kotłami gazowymi, wpłynie korzystnie nie tylko na środowisko, ale również na nasze zdrowie.
De Dietrich

De Dietrich http://dedietrich.pl

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług.