Zacieśnianie współpracy polsko-norweskiej
Wiceminister Sławomir Mazurek spotkał się z dziś z przedstawicielami delegacji Norwegii, której przewodniczył Per Sanderud, Dyrektor Generalny Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wykorzystania funduszy norweskich w projektach o charakterze środowiskowym i innowacyjnym.
Resort środowiska jest obecnie operatorem wdrażania Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w kolejnej perspektywie funduszy norweskich (2014-2021) na kwotę ponad 140 mln EUR. Przy okazji rozmowy z Dyrektorem Generalnym Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE) Perem Sandrudem Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, omówił realizację dotychczasowych projektów w ramach resortowych instytucji NFOŚiGW, IOŚ-PIB, czy GIOŚ.
„Zależy nam na kontynuowaniu i rozwijaniu dobrej współpracy ze stroną norweską w ramach przygotowywanego Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, a także pod kątem działań na rzecz klimatu, również w kontekście tegorocznego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach” – podkreślił wiceminister Mazurek.
Polsko-norweska współpraca dotyczy głównie obszaru energii i środowiska, czego wynikiem są liczne projekty o charakterze bilateralnym, m.in. w obszarze elektromobilności, adaptacji do zmian klimatu w małych i średnich miastach czy pomiaru zanieczyszczeń powietrza, przy których NVE pełnił rolę doradczą. Projekty te były realizowane w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Programu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”.
Jednocześnie w grudniu 2017 r. zawarto umowę (Memorandum of Understanding) o nowej planowanej perspektywie wydatkowej, w której NVE występuje jako jeden z partnerów z Państw-Darczyńców dla przyszłego programu.
20 grudnia 2017 r. podpisano Międzyrządowe umowy (Memoranda of Understanding) umożliwiające uruchomienie Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) w Polsce. Łącznie na kolejną, III edycję Funduszy norweskich i EOG państwa-darczyńcy, czyli Norwegia, Islandia i Liechtenstein, przeznaczyły kwotę ponad 2,8 mld euro. Polska z alokacją 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich latach, pozostanie największym beneficjentem tych środków.
Resort środowiska w ramach Programu: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu otrzymał 140 mln euro, które zostaną podzielone na poszczególne działania:
- energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne (72%);
- łagodzenie zmian klimatu i adaptacja (19%);
- środowisko i ekosystemy (9%).
Obecnie Ministerstwo Środowiska – pełniące rolę Operatora Programu – prowadzi prace z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozwalające określić szczegółowe obszary wsparcia, zasady prowadzenia naboru wniosków oraz rodzaj podmiotów, które będą mogły się starać o dofinansowanie.
Fundusz Współpracy Dwustronnej
Ważnym elementem Funduszy i norweskich i EOG stanowi specjalnie wydzielony Fundusz Współpracy Dwustronnej (FWD), który ma na celu wzmacnianie relacji dwustronnych z państwami-darczyńcami. Na projekty z tego obszaru przeznaczono 900 tys. euro.
Termin zakończenia III edycji
Projekty finansowane z Funduszy norweskich i EOG będą realizowane do 2024 roku. Wyjątek stanowi Fundusz Współpracy Dwustronnej, który wdrażany będzie do 30 kwietnia 2025 r.
Źródło: Ministerstwo Środowiska