Wiadomości 30 sty
Wynagrodzenia w branży nieruchomości - ile się zarabia?

Cost manager, land manager, kierownik projektów, leasing manager, property manager, assect manager. To najbardziej poszukiwani specjaliści w branży nieruchomości. Wynagrodzenie na tych stanowiskach zaczyna się od poziomu 8 tys. zł brutto. Rekordzistą jest kierownik projektu, osoba z dużym doświadczeniem może zarobić nawet na 30 tys. zł brutto miesięcznie.

Krzysztof Butyński, managing consultant w Michael Page odpowiadający za rekrutację w obszarze nieruchomości i w budownictwie, analizuje jakich specjalistów potrzebują firmy oraz przedstawia ich średnie wynagrodzenia. W związku ze wzrostem kosztów realizacji inwestycji budowlanych deweloperzy stają wobec wyzwania, jakim jest optymalizacja wydatków. Dlatego zauważalne jest duże zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów potrafiących zarządzać budżetem inwestycji. Tym obszarem często zajmują się cost managerowie. Do obowiązków takich osób należą również: szacowanie kosztów, współpraca z kierownikami projektu i inżynierami budowy, organizacja i rozstrzyganie przetargów i finalne rozliczanie inwestycji. Obecnie, pensje cost managerów oscylują wokół 10-15 tys. zł brutto miesięcznie i są o ok. 20-30 proc. większe niż jeszcze rok temu.

Cenieni są również land managerowie, których zadaniem jest znalezienie i pozyskanie atrakcyjnego gruntu. Obecnie ich pensje wahają się między 10-16 tys. zł brutto, jednak najczęściej wynoszą średnio 12 tys. zł brutto. Na brak ofert pracy nie powinni także narzekać kierownicy projektów, którzy czuwają nad realizacją inwestycji. Od kandydatów na to stanowisko oczekuje się również kompetencji interpersonalnych. Kierownik projektu może liczyć w Polsce na zarobki rzędu 14-20 tys. zł brutto miesięcznie, przy czym średnie wynagrodzenia oferowane na tym stanowisku wynoszą 17 tys. zł brutto. Natomiast kandydaci z 8-10 letnim doświadczeniem na wymagających projektach, na przykład z segmentu biurowego, mogą oczekiwać pensji rzędu nawet do 30 tys. zł brutto miesięcznie. Kandydaci coraz bardziej nastawieni są na współpracę w oparciu o własną działalność gospodarczą.

Bez większych trudności pracę w nieruchomościach powinni znaleźć również leasing managerowie, którzy odpowiadają za komercjalizację nieruchomości i przyciągnięcie do punktów potencjalnych najemców. Wynagrodzenia takich osób oscylują między 11-18 tys. zł brutto miesięcznie, jednak najczęściej otrzymują oni pensję w wysokości 14 tys. zł brutto.

Na pensje między 8-15 tys. zł brutto miesięcznie mogą liczyć property managerowie. Najczęściej oferuje się im średnie wynagrodzenie rzędu 12 tys. zł brutto. Do zadań takich specjalistów należy zarządzanie operacyjne budynkami biurowymi, handlowymi, hotelowymi lub magazynowymi. Niezmienną popularnością w branży cieszą się również assect managerowie, którzy odpowiadają za funkcjonowanie obiektu i wzrost wartości całej inwestycji. Ich wynagrodzenia wynoszą od 18 do 30 tys. zł brutto miesięcznie, przy czym najczęściej otrzymują średnio ok. 21 tys. zł brutto miesięcznie.

W nieruchomościach zauważalne jest także duże zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się zarządzaniem technicznym nieruchomościami. Facility managerowie mogą liczyć na wynagrodzenie między 8-16 tys. zł brutto miesięcznie, jednak najczęściej oferowana stawka wynosi średnio 14 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast, kierownik projektu ds. Fit-Out, który zajmuje się aranżacją i wykończeniem wnętrz komercyjnych może spodziewać się pensji między 12-23 tys. zł brutto miesięcznie. Średnio, specjaliści na tym stanowisku otrzymują wynagrodzenie w wysokości 16 tys. zł brutto miesięcznie.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu