Witaj w świecie drogiej żywności i surowców energetycznych
Witaj w świecie drogiej żywności i surowców energetycznych. Rynki finansowe próbują wyceniać nową rzeczywistość, w której znajduje się obecnie świat i dokąd może zmierzać w najbliższej przyszłości. Wyłania się widmo realiów z trudniejszym dostępem do żywności, z drogimi surowcami, ograniczeniami wielu produktów oraz potężną inflacją.
Uwagę wydaje się ogniskować przede wszystkim rynek surowców, i to pod każdą postacią. Od ropy naftowej, przez metale szlachetne i przemysłowe, po zboża.
Surowce i płody rolne w cenie
Gdziekolwiek spojrzeć, trwa potężna hossa. Ropa naftowa podrożała dziś o poranku w stronę 130 USD za baryłkę i do najwyższego poziomu od 2008 r. Złoto zwyżkowało do blisko 2000 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od sierpnia 2020 r. Srebro w pewnym momencie kosztowało dziś najwięcej od lipca 2021 r. Drożeje również gaz naturalny w USA, przebijając poziom 5 USD.
Tylko od początku roku ropa naftowa wyceniona w USD zdaje się drożeć o 67 proc. Natomiast jeszcze mocniej zdaje się drożeć pszenica, zyskując od 1 stycznia niemal 68 proc. Świat może zmierzać w stronę stagflacji z utrudnionym dostępem do drogiej żywności ze względu na to, że Rosja i Ukraina odpowiadały za 30 proc. eksportu pszenicy na świecie.
Zły czas dla giełd
Przy potężnym wzroście ryzyka nadejścia stagflacji bądź nawet recesji, gdyby jeszcze doszło do przerw w dostawie energii ze względu na trudność pozyskiwania surowców energetycznych (węgla czy gazu), coraz mocniej mogą spadać indeksy giełdowe.
Już teraz giełdy zdają się być pod dużą presją. Tylko dziś o poranku niemiecki DAX wydaje się zniżkować o około 3 proc., w rejon 12700 pkt. Kontrakty na indeksy w USA również znajdują się pod kreską. Spadają od 1 proc. w przypadku DJIA do 1,75 proc. w przypadku Nasdaq 100.
Frank droższy niż euro
Na rynku walutowym kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Fank szwajcarski wydaje się droższy niż euro, ponieważ przekroczony został poziom parytetu 1,00, a złoty bije rekordy słabości. Za euro należało zapłacić ponad 4,94 PLN dziś o poranku.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.