Wiadomości 21 kwi 2023
Wiceminister Ireneusz Zyska wziął udział w prezentacji raportu o elektryfikacji transportu

Wiceminister Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. rozwoju OZE, 19 kwietnia 2023r., wziął udział w prezentacji raportu „Napędzamy polską przyszłość - perspektywy elektryfikacji samochodów dostawczych i ciężarowych w Polsce”. Publikacja przygotowana przez Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych ma odpowiedzieć na pytanie, jakie są wymagania inwestycyjne w zakresie infrastruktury związane z elektryfikacją towarowego transportu drogowego w Polsce.

Wiemy, że regulacja dotycząca osobowych samochodów spalinowych po 2035 r. będzie jeszcze weryfikowana. Aktualne jest pytanie do sektora o koszty transformacji i jego gotowość. Polskie firmy obsługują 30% europejskich przewozów drogowych, w sektorze pracuje prawie 750 tys. osób

– mówił wiceminister Ireneusz Zyska podczas prezentacji raportu.

Raport jest efektem wielomiesięcznych prac autorów oraz dyskusji na forum Komitetu Sterującego ds. Elektryfikacji Samochodów Ciężarowych, który zgromadził szerokie grono ekspertów z administracji rządowej, firm doradczych oraz przedsiębiorstw, dla których przewóz towarów stanowi istotę działalności biznesowej.

Obecnie w naszym kraju działa prawie 38 tys. firm posiadających licencję wspólnotową na międzynarodowy transport drogowy. Firm, które zajmują się transportem drogowym towarów jest ok. 125 tys. Transformacja polskiego sektora transportu ciężkiego będzie miała znaczący wpływ na europejski system przewozów towarowych. Polski sektor transportu drogowego jest jednym z najsilniejszych w Europie, a Polska dysponuje największą flotą samochodów ciężarowych oraz szóstą flotą samochodów dostawczych w całej Unii Europejskiej. Z badań rynkowych wynika, że polskie firmy obsługują aż 30% europejskich przewozów drogowych, a w Polsce sektor odpowiada za ok. 80% wszystkich przewozów towarowych.