Uniwersytet z Singapuru - National University opracował system klimatyzacji na bazie wody
Naukowcy z National University of Singapore (NUS) twierdzą, że opracowali system klimatyzacji na bazie wody, który może schłodzić powietrze do 18 ° C bez użycia sprężarek lub chemicznych czynników chłodniczych.
Kierowany przez profesora nadzwyczajnego Ernesta Chua z Wydziału Inżynierii Mechanicznej, zespół twierdzi, że system jest opłacalny w produkcji i zużywa o około 40 procent mniej energii niż klimatyzatory oparte na sprężarkach stosowane w domach i budynkach komercyjnych, co powoduje znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
Prof. Chua powiedział: "Nasza nowa membrana i technologia chłodzenia na bazie wody jest bardzo przyjazna dla środowiska - może zapewnić chłodne i suche powietrze bez użycia sprężarki i chemicznych czynników chłodniczych. To nowy punkt wyjścia dla następnej generacji klimatyzatorów, a nasza technologia ma olbrzymi potencjał, by zakłócić tradycyjny sposób klimatyzacji. "
System NUS wykorzystuje membrany pokryte polimerem do usuwania wilgoci z wilgotnego powietrza z zewnątrz. Osuszone powietrze jest następnie ochładzane za pomocą układu chłodzenia punktu rosy, który zamiast chemicznych czynników chłodniczych wykorzystuje wodę jako czynnik chłodzący. Uczelnia twierdzi, że woda pitna może być również pobierana z systemu operacyjnego.
Prof. Chua dodał: "Nasza technologia chłodzenia może być łatwo dostosowana do wszystkich warunków pogodowych, od wilgotnego klimatu w tropikach po suchy klimat na pustyniach. Chociaż może być stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych i handlowych, może być również łatwo skalowany w celu zapewnienia klimatyzacji dla klastrów budynków w sposób energooszczędny. Technologia ta jest również odpowiednia dla ograniczonych przestrzeni, takich jak schrony lub bunkry, gdzie usuwanie wilgoci z powietrza ma kluczowe znaczenie dla komfortu człowieka, a także dla zrównoważonego działania delikatnego sprzętu w obszarach takich jak szpitale polowe, transportery opancerzone i operacje pokłady okrętów marynarki wojennej i samolotów. "
Zespół badawczy udoskonala teraz projekt systemu i bada sposoby włączania inteligentnych funkcji, takich jak wstępnie zaprogramowane ustawienia termiczne oparte na zajętości człowieka i śledzenie w czasie rzeczywistym jego efektywności energetycznej. Zespół ma nadzieję na współpracę z partnerami branżowymi w celu komercjalizacji technologii.
Źródło: National University of Singapore