Wiadomości 27 paź 2021
TOP 5 mitów na temat fotowoltaiki

TOP 5 mitów na temat fotowoltaiki. Pomimo tego, że branża fotowoltaiczna rozwija się prężnie i cieszy się dużym zainteresowaniem, wciąż na jej temat funkcjonują różne mity. Warto zestawić je z faktami.

W tak popularnej branży jaka jest fotowoltaika pojawiają się ludzie, którzy mnożą i powielają mity. Obawa przed tym co nowe jest blokadą, aby zagłębić się w temat i dokonać rzeczowej analizy. Poznaj 5 najczęściej pojawiających się mitów na temat fotowoltaiki.

1. Fotowoltaika – to się nie opłaca

Często ludzie wypowiadają się na tematy, na których się nie znają i brakuje im wiedzy. Nieufnie podchodzą do osób przedstawiających im zalety takiego rozwiązania, ponieważ szukają przysłowiowego „haczyka”. Tymczasem wystarczy porozmawiać z dobrym ekspertem, który od kilkunastu lat nieustannie się edukuje oraz pracuje z producentami i klientami, aby rozwiać swoje wątpliwości. Warto dowiedzieć się o mechanizmach wsparcia instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju oraz o szerokim wachlarzu produktów z różnych półek. Przy dobrym stosunku ceny do mocy instalacji i tym samym odpowiednim jej doborze do zużycia rocznego, okres zwrotu może zamknąć się już po 6-7 latach. Instalacja fotowoltaiczna to najlepsza lokata.

2. Fotowoltaika to wysokie ryzyko wystąpienia pożaru

Świadomość społeczna w temacie fotowoltaiki z miesiąca na miesiąc rośnie. Mimo tego, zdarzają się nieuzasadnione logicznie argumenty, podważające jej zalety. Jednym z kolejnych mitów jest stwierdzenie, że fotowoltaika jest powodem ryzyka wystąpienia pożaru. Co prawda wysokie napięcie sięgające 1000V kojarzy się z możliwością wystąpienia łuku elektrycznego przy najmniejszym uszkodzeniu przewodu. Dobierając jednak odpowiednie komponenty, przy podstawowej wiedzy instalatorskiej, można to ryzyko zminimalizować niemal do 0. Posiłkując się raportem TÜV, co prawda z 2015 roku, lecz dobrze ukazującego skalę, na 1,3 mln domów jednorodzinnych z instalacjami fotowoltaicznymi, pożary wystąpiły zaledwie w 210 przypadkach. Daje to 0,016% pożarów fotowoltaiki.

3. Fotowoltaika to inwestycja tylko dla bogatych ludzi

Tak może powiedzieć osoba, która nie zna się zupełnie na instalacjach, na kosztach, na zasadach działania i na możliwościach jakie daje fotowoltaika. Niemal wszyscy gdzieś mieszkamy i płacimy rachunki za prąd. Bogaci i ci mniej zamożni. Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest osiągalna dla obu grup. Pomimo, że koszty instalacji fotowoltaicznej rzeczywiście nie należą może do najniższych, ale warto wiedzieć, że zarówno Polska jak i cała Europa wspiera tę branżę mając na uwadze ekologię. Poprzez rządowe systemy dofinansowań, jak również ulgi termomodernizacyjne te koszty możemy obniżyć. Koszty prądu stale rosną, natomiast długa żywotność modułów fotowoltaicznych jest jednym z dodatkowych atutów wskazujących, że fotowoltaika jest bardzo opłacalna, jednak w okresie długoterminowym.

4. Konstrukcje fotowoltaiczne wymagają częstej konserwacji

Brak profesjonalnego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a zatem zwiększyć rachunki za prąd. Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo związane z eksploatacją. Na szczęście na rynku są dostępne także technologie niewymagające serwisów.

Manitu Solar współpracuje z niemiecką firmą K2 Systems, największym producentem konstrukcji montażowych w Europie. W ofercie K2 Systems znajdują są specjalistyczne elementy montażowe, podnoszące konstrukcje na blasze trapezowej/płycie warstwowej. Dzięki temu cała instalacja działa efektywniej. Prawidłowo zamontowane moduły fotowowltaiczne nie posiadają ruchomych elementów i nie wymagają napraw czy kosztownej konserwacji.

5. Fotowoltaika w polskich warunkach atmosferycznych nie jest możliwa 

Wielu klientów niedowierza, że jest możliwe uzyskanie 100% zapotrzebowania energii z modułów fotowoltaicznych w polskich warunkach pogodowych, kiedy lato jest bardzo krótkie, a w pozostałych porach występują częste zachmurzenia.

Tymczasem nasza strefa klimatyczna jest optymalna do produkcji energii ze słońca. Wystarczy tylko mieć wystarczającą wiedzę i pod właściwym kontem nachylenia zainstalować moduły fotowoltaiczne. Polacy już wiedzą, że nasz klimat nie stanowi kłopotu dla ekoinwestycji. Według badania Kantar Public, zleconego niedawno przez Instytut Ekonomii Środowiska i Polski Alarm Smogow, prawie 60% respondentów to potencjalni prosumenci, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę w najbliższych latach.

Zanim uwierzy się w jakikolwiek mit należy dokonać krytycznej analizy oraz wesprzeć się doradztwem ze strony zaufanych ekspertów. Reasumując – fotowoltaika może opłacać się każdemu. Właściciele instalacji jednak nie od razu odczują zmianę w swoim portfelu, ponieważ jest to inwestycja długoterminowa.

Tagi: fotowoltaika
Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl