Tłum chętnych do budowy bloku energetycznego w Puławach
Trwa postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku energetycznego w Grupie Azoty Puławy. Bierze w nim udział siedem firm i konsorcjów. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty przed końcem roku.
Przetarg przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakończy się w czwartym kwartale 2018 r. Po dokonanej ocenie firm pod kątem wymogów technicznych, finansowych i formalno-prawnych w drugim etapie postępowania przetargowego na wybór generalnego wykonawcę budowy bloku energetycznego do 100 MWe w Puławach biorą udział: konsorcjum Doosan Heavy Industries & Construction Co Ltd i Budimex, Elektrobudowa i Unis Power, GE Power, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, konsorcjum Polimex Mostostal i Polimex Energetyka oraz SSB ENERGY, Powerchina Nuclear Engineering, konsorcjum Rafako i Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.
Nowy blok energetyczny na węgiel kamienny o mocy 100 MWe będzie wybudowany na terenie zakładowej elektrociepłowni. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r., a jej zakończenie na czwarty kwartał 2021 r. Regularna eksploatacja nowego bloku rozpocznie się do końca 2021 r. Jej wartość opiewa na około 890 mln zł. Realizowana w Puławach budowa nowego bloku energetycznego to największa inwestycja energetyczna w regionie lubelskim oraz w całej Grupie Azoty.
- Nowy blok węglowy w Puławach jest kluczowym projektem, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych. Cieszy nas zainteresowanie jego realizacją ze strony światowych liderów branży energetycznej. Eksploatacja bloku doprowadzi ponadto do zacieśnienia współpracy
z Lubelskim Węglem BOGDANKA oraz do wykorzystania synergii płynącej ze współpracy naszych spółek, stając się kołem zamachowym rozwoju całego regionu lubelskiego – mówi dr Krzysztof Bednarz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.