Gree - Ciepło z Gree
Wiadomości 25 mar
Tauron rozważa budowę nowego bloku energetycznego

W Elektrowni Łagisza może powstać kogeneracyjny blok gazowo-parowy o mocy ok. 400 MWe i ok 250 MWt. Tauron zbiera oferty cenowe od potencjalnych wykonawców, które będą podstawą do wykonania finalnych analiz opłacalności przedsięwzięcia.

Nowy blok gazowo-parowy w przypadku realizacji inwestycji, uzupełni niedobory mocy powstałe w konsekwencji konieczności wyłączenia najstarszych (pochodzących z lat 70-tych), wyeksploatowanych bloków węglowych. W ten sposób zabezpieczy dostawy ciepła dla aglomeracji śląskiej oraz energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego.

– Agresja Rosji na Ukrainę oraz jej gospodarcze i energetyczne konsekwencje potwierdzają, że dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego, a w szczególności dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła mieszkańcom aglomeracji śląskiej, powinniśmy dysponować maksymalnie zróżnicowanym miksem energetycznym. Realizowane w ostatnich latach inwestycje takie jak budowa gazociągu Baltic Pipe czy rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu sprawiają, że od stycznia 2023 Polska będzie uniezależniona od gazu z Rosji – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia.

Pozyskanie ofert od potencjalnych wykonawców to krok do wykonania finalnej analizy opłacalności inwestycji. Realizacja projektu jest uzależniona od dwóch najważniejszych czynników. Pierwszy z nich to korzystne rozstrzygnięcia na aukcji rynku mocy zaplanowanej na grudzień 2022 r. Drugim czynnikiem jest określenie możliwości zapewnienia stabilnych dostaw gazu, poza rynkiem wschodnim, ze stabilnym algorytmem cenowym, gwarantujących oczekiwany poziom rentowności.

– Biorąc pod uwagę aspekty geopolityczne i wyzwania związane z zapewnieniem stabilności dostaw energii elektrycznej w okresie przejściowym transformacji polskiej energetyki, rozpoczynamy proces analizy możliwości budowy nowej jednostki gazowo-parowej w Elektrowni Łagisza. Na ich podstawie podejmiemy decyzję co do możliwości realizacji tego projektu – dodaje wiceprezes Topolski.

Tagi: energetyka
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu