Wiadomości 27 lis 2018
TOSOT
Systemy VRF TOSOT w odziałach Limatherm

fot. TOSOT

W ogólnopolskich oddziałach producenta aparatury ciśnieniowej Limatherm wykorzystano funkcjonalne rozwiązanie z zakresu klimatyzacji – wydajny system typu VRF o zmiennej ilości czynnika chłodniczego. Realizacja obejmuje budynki biurowe Limatherm Sensor w Limanowej k. Krakowa oraz Limatherm Components w Chorzowie.

Wydajne systemy klimatyzacji i wentylacji są kluczowe dla zachowania odpowiednich warunków w budynkach biurowych – poza uczuciem chłodu w cieplejszych miesiącach i funkcją ogrzewania w zimowe dni, odpowiadają za oczyszczanie i filtrowanie zanieczyszczeń, w tym m.in. z cząsteczek kurzu, pyłów lub drobnoustrojów.  To szczególnie ważne, gdy przestrzeń, np. typu open space, dzielona jest pośród większej liczby osób. Badania przeprowadzone w 2014 roku na Uniwersytecie Cornella dowiodły, że zachowując czyste i świeże powietrze o temperaturze od 22°C do 24°C, poziom koncentracji pracowników wzrasta aż o 44%. Klimatyzacja dba nie tylko o komfort, ale znacznie podnosi standard inwestycji, zwiększając tym samym jej rynkową wartość. Stawiając na dyskretne jednostki wewnętrzne, które charakteryzują się nie tylko cichą pracą, ale i przyciągającym uwagę designem, w niebanalny sposób możemy zagospodarować każdą, nawet rozległą przestrzeń biurową. Jednym z efektywniejszych rozwiązań dla obiektów komercyjnych są systemy VRF, które zapewniają precyzyjne sterowania klimatem i dopasowują się do zmiennych potrzeb użytkowników.

Producent czujników i aparatury przemysłowej, firma Limatherm, od kilkudziesięciu lat dostarcza urządzenia pomiarowe, które usprawniają procesy kontrolne, a ogólnopolskie doświadczenie pozwoliło im na uzyskanie pozycji lidera branży automatyzacji komercyjnej. Dla zachowania jak najwyższych standardów pracy konsultantów Limatherm Sensor w dziedzinie technologii, konstrukcji, produkcji, logistyki i finansów, wykorzystano agregaty zewnętrzne nowoczesnych systemów klimatyzacji komercyjnej – TMV SLIM oraz MINI. Jednostki zewnętrzne instalacji wyposażone są w sprężarki inwerterowe i wydajny silnik permasynowy, których komponenty odporne są na przegrzanie, jednocześnie gwarantując jak najwyższą efektywność sprężania. Odpowiednio dobrane parametry i kompaktowe wymiary urządzeń umożliwiają podłączenie do jednej jednostki non-modular od 13 do 20 jednostek wewnętrznych, a maksymalna długość projektowanych połączeń może wynosić aż 120 m. W gabinetach i salach konferencyjnych zamontowano charakteryzujące się nowoczesnym wzornictwem jednostki ścienne oraz kasetonowe, których niewielkie wymiary umożliwiają wkomponowanie panelu w suficie podwieszanym.

– Mając doświadczenie w realizacjach biurowych, na potrzeby tej inwestycji zarekomendowaliśmy wykorzystanie ergonomicznego pilota zdalnego sterowania, który zarządza pracą urządzeń wewnętrznych i umożliwia obsługę kilkunastu funkcjonalności. Poręczny kontroler w przyjazny dla użytkownika sposób uruchamia np. funkcję wykrywania temperatury panującej wewnątrz budynku, dostosowując do niej parametry jednostki – tryb pracy, w tym m.in. chłodzenie, grzanie, wentylację, osuszanie czy pracę automatyczną, co pozwala zoptymalizować zużycie energii i zmniejszyć finalne koszty użytkowania całego systemu. To nieograniczony komfort dla pracowników i jednocześnie duże ułatwienie oraz oszczędność dla zarządców inwestycji – tłumaczy Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska.

Aby zapewnić odpowiednie parametry świeżego powietrza w realizacji wykorzystano intuicyjne moduły komunikacji AHU-KIT. Elektroniczny zawór rozprężny oraz skrzynka sterowania umożliwiają połączenie wymiennika freonowego z agregatami zewnętrznych systemów VRF, działającymi jako źródło chłodu lub ciepła i mogą być stosowane w małych centralach wentylacyjnych, ale i wielkich powierzchniach komercyjnych – galeriach handlowych, klubach fitness czy biurowcach.