SMA Solar Technology AG i Danfoss A/S łączą supermarkety z rynkiem energii elektrycznej
fot. Danfoss
SMA Solar Technology AG (SMA/FWB: S92) i Danfoss A/S planują wspólne przedsięwzięcie mające na celu połączenie wielu różnych komponentów technicznych w segmencie dystrybucji żywności za pomocą platformy SMA do zarządzania energią o nazwie ennexOS oraz narzędzia Danfoss System Manager SM800.
Zintegrowane rozwiązanie opracowane przez wspomniane joint venture pozwoli supermarketom na obniżenie kosztów działalności, a zarazem zmniejszenie swojego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jako główny komponent elastycznego systemu zarządzania energią, rozwiązanie to może w przyszłości stać się nowym źródłem generującym dochody supermarketów. Wkrótce początek projektu pilotażowego.
Przyszłość systemów energetycznych w dużej mierze zależy od tego, czy uda nam się opracować rozwiązania, które zapewnią elastyczność procesów włączania źródeł energii odnawialnej do tychże systemów. Kluczem do sukcesu będą tu technologie wykorzystywane w konstruowaniu inteligentnych budynków. Wspólne przedsięwzięcie SMA i Danfoss ma na celu dostarczenie podmiotom zarządzającym supermarketami zintegrowanego rozwiązania łączącego technologie wykorzystywane w chłodnictwie, fotowoltaikę, technologię przechowywania energii oraz pojazdy napędzane energią elektryczną. Inteligentne zarządzanie energią oraz połączenie stworzonego systemu z rynkiem energetycznym pozwoli supermarketom na obniżenie kosztów operacyjnych, zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz znaczne zwiększenie poziomu własnej konkurencyjności na lata.
„Nasza wiedza ekspercka w zakresie paneli fotowoltaicznych, systemów przechowywania energii elektrycznej oraz zarządzania tą energią idealnie uzupełnia się z wieloletnim doświadczeniem firmy Danfoss w obszarze technologii dla przemysłu chłodniczego, jak również dostępu do klientów w segmencie dystrybucji żywności”, powiedział dr inż. Jürgen Reinert, Członek Zarządu ds. Operacji i Technologii w SMA Solar Technology AG. „Cieszę się, że planowane joint venture pozwoli nam na poszerzenie zakresu naszej strategicznej współpracy z firmą Danfoss”.
„Segment dystrybucji żywności jest dla nas ważny ze strategicznego punktu widzenia, jak również ze względu na rolę jaką odgrywa w rozwoju innowacyjności”, powiedział Prezydent Danfoss Cooling – Jürgen Fischer. „Innowacyjne produkty z przemysłu chłodniczego i grzewczego wspomagane rozwiązaniami z zakresu paneli fotowoltaicznych, przechowywania energii oraz stacji ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną będą wykorzystywane w supermarketach przyszłości. Supermarkety nie będą jedynie dostawcami świeżej żywności, lecz będą również odgrywały znaczącą rolę w ulepszaniu takich cech sieci energetycznych jak ich: niezawodność, przyjazność środowisku oraz elastyczność. Danfoss i SMA posiadają potencjał, który predestynuje obie firmy do efektywnego wykorzystania szans, jakie tworzy ten zupełnie nowy segment rynku. Zadaniem planowanego joint venture z siedzibą w Hamburgu będzie rozwój naszych sprawdzonych i przetestowanych technologii oraz zapewnienie nam pozycji lidera w tym segmencie rynku”.
Nowo utworzona spółka podległa SMA o nazwie coneva GmbH będzie współpracować z segmentem Danfoss Cooling w celu opracowania usługi oferującej rozwiązania indywidualnie dopasowane do wymagań klientów z segmentu dystrybucji żywności. „Platforma SMA do zarządzania energią – ennexOS to idealne narzędzie służące do optymalizacji procesu zużycia energii przez supermarkety wykorzystujące takie parametry jak: aktualna cena energii elektrycznej, temperatura na zewnątrz budynku, natężenie promieniowania słonecznego oraz zmieniające się wymagania sieci energetycznej”, wyjaśnił General Manager coneva GmbH Jochen Schneider. „Nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej może zostać sprzedana lub przechowana przez systemy elektryczne i grzewcze. Integracja z rynkiem energii elektrycznej pozwala również na zapewnienie dostaw niedrogiej i przyjaznej środowisku energii. Dodatkowo, możemy wybudować stacje ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną”.
Planowane joint venture będzie najprawdopodobniej musiało być zatwierdzone przez odpowiednie organy antymonopolowe.
O SMA
Grupa SMA, której sprzedaż w roku 2016 osiągnęła poziom ok. 1 miliarda euro, jest światowym liderem w produkcji inwerterów solarnych – głównego komponentu każdej elektrowni słonecznej. SMA oferuje szeroką gamę produktów i rozwiązań pozwalających na produkcję znacznych ilości energii przez systemy fotowoltaiczne wykorzystywane w gospodarstwach domowych oraz przedsiębiorstwach komercyjnych, jak i w działających na dużą skalę elektrowniach słonecznych. Technologia opracowania przez SMA łatwo łączy się z systemami przechowywania energii elektrycznej, co zwiększa efektywność korzystania z paneli fotowoltaicznych. Gamę produktów SMA zamykają inteligentne rozwiązania wspomagające zarządzanie energią oraz zarządzanie i kompleksowe usługi dla elektrowni słonecznych. Siedziba firmy mieści się w Niemczech w miejscowości Niestetal, znajdującej się w pobliżu Kassel. Grupa SMA posiada przedstawicielstwa w 20 krajach i zatrudnia ponad 3000 pracowników na całym świecie, w tym 500 osób pracujących w dziale rozwoju. Technologia opracowana przez SMA, która przyniosła firmie wiele prestiżowych nagród, chroniona jest przez ponad 1000 patentów i wzorów użytkowych. Od roku 2008 spółka matka Grupy – SMA Solar Technology AG – notowana jest w segmencie Prime Standard frankfurckiej giełdy papierów wartościowych (S92) i jest aktualnie jedyną firmą działającą w przemyśle produkcji energii słonecznej notowaną w indeksie TecDAX.