Wiadomości 14 maj 2021
Rusza rewitalizacja Ogrodów Ulricha

Ingka Centres podpisała umowę z generalnym wykonawcą prac budowlanych kompleksu zabytkowych Ogrodów Ulricha w Warszawie. Prace potrwają około 12 miesięcy. Zrewitalizowane Ogrody zostaną otwarte latem 2022 roku.

Znajdowały się tu niegdyś pierwsze w Warszawie szklarnie rodziny Ulrichów, w których uprawiano tropikalną roślinność i egzotyczne owoce. W ramach zawartej umowy z Ingka Centres, właścicielem Wola Parku w Warszawie, firma Budimex wykona prace związane z odbudową i rozbudową historycznych Szklarni Ulricha oraz Parku Ulricha, a także modernizacją Willi Ulricha i Zielonej Chaty. Jest to kolejny etap inwestycji – od początku bieżącego roku firma Revita Art prowadzi konserwację szklarni. 

– Prace konserwatorskie, które będą toczyły się równolegle z pracami budowlanymi, jeszcze mocniej przybliżają nam klimat tego niezwykłego miejsca. Zależy nam, aby odnowiona przestrzeń przypominała historię Ogrodów z czasów rodziny Ulrichów, ale też spełniała oczekiwania mieszkańców i naszych klientów, które zgłaszali podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2018 roku. Dlatego zaprojektowaliśmy rekreacyjną strefę, pamiętając jednocześnie o ekologicznych rozwiązaniach, np. wykorzystaniu deszczówki czy zielonej energii. – powiedział Artur Drączkowski, kierownik projektu, Ingka Centres.

Za koncepcję zagospodarowania Ogrodów Ulricha odpowiada pracownia architektoniczna WXCA oraz LAB3. Ogrody będą tworzyć Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Codzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata.
 – Zależało nam, by wydobyć niesamowitą historię miejsca, wprowadzając jednocześnie innowacyjne rozwiązania architektoniczne. Przykładowo eksponujemy świetnie zachowane ceglane ściany z dawnego podziemnego łącznika między szklarniami, projektując w tym miejscu przestrzeń ogólnodostępną dla użytkowników. Takich niespodzianek i możliwości odkrywania zabytkowej tkanki w nowoczesnych przestrzeniach będzie znacznie więcej. Ogrody Ulricha to złożony projekt, w którym łączymy wiele funkcji odpowiadających na potrzeby współczesnego człowieka, dbając o walory historyczne miejsca. – wyjaśniała Monika Lemańska, współautorka projektu z WXCA.  

Zabytkowy park Ogrodów Ulricha w zachodniej części z najcenniejszymi przyrodniczo okazami drzew zostanie zachowany w niemal niezmienionej formie, a jego odnowienie sprowadza się do uzupełnienia zieleni niskiej i średniej, dodania nowoczesnej małej architektury. Natomiast nowa część parku po stronie wschodniej stanie się edukacyjną i rekreacyjną przestrzenią przyrodniczą. Koncepcja rewitalizacji zakłada odnowę m.in. Szklarni Ulricha, w których zachowane zostaną jego historyczne elementy - ceglane kominy, ściany szczytowe odzwierciedlające układ budynków szklarniowych oraz część piwniczna z historyczną kolebką – przykryciem łącznika pomiędzy dwiema szklarniami. Szklarnie zyskają nowe przykrycie dachowe, odtwarzające historyczny układ konstrukcyjny dachów.

Park Ulricha zyska energooszczędne oświetlenie, zmodernizowaną sieć kanalizacji oraz dodatkowe wyposażenie w postaci ławek, altany ogrodowej. Karczma Soplicowo otworzy się na nowo nie tylko pod nową nazwą, ale też w kształcie sprzed lat. Z kolei w Willa Ulricha, po odnowie i wyposażeniu w ogródek zewnętrzny, powstanie strefa gastronomiczna. W kompleksie Ogrodów Ulricha znajduje się także Ogród Codzienny, miejsce spotkań stworzone w duchu idei zero-waste.

Tagi: inwestycje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu