Wiadomości 25 cze
ABB
Rozwój elektromobilności w Skandynawii

fot. ABB

W miejscowości Fredericia w Danii uruchomiono nową, koncepcyjną stację ładowania pojazdów elektrycznych. To część większego planu, który zakłada stworzenie 48 stacji szybkiego ładowania z najwyższej jakości infrastrukturą przy duńskich, norweskich i szwedzkich autostradach

Projekt realizuje spółka Powered by E.ON Drive & Clever we współpracy z ABB. Stacja, która będzie jedną z ośmiu tego typu, jakie mają pojawić się na terenie Danii do końca 2020 r., jest wyposażona w urządzenia zintegrowane z systemem ABB Ability™. Kierowcy będą mogli naładować pojazd na kolejne 200 km jazdy w ciągu zaledwie ośmiu minut. W tym czasie mogą napić się kawy w pobliskiej kawiarni albo odpocząć wśród zieleni, w towarzystwie architektury organicznej.

‒ Stacja jest świetnym przykładem na to, że rozwiązania z zakresu elektromobilności i ochrony środowiska wypracowane z przedstawicielami rządu i poszczególnych branż, a także z konkurentami rynkowymi, prowadzą do jednego nadrzędnego celu, jakim jest przyspieszenie zrównoważonego rozwoju elektromobilności ‒ przyznał Mathias Wiecher, dyrektor generalny Powered by E.ON Drive & Clever.

Inicjatywa ta wspiera ambitne projekty realizowane w całej Skandynawii. Norwegia jest światowym liderem e-mobility: 57 proc. nowych samochodów sprzedanych w tym kraju w 2019 r. stanowią pojazdy elektryczne. Rząd Danii z kolei zaproponował całkowite przestawienie kraju na transport bezemisyjny do 2030 r., a rząd Szwecji postawił sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez sektor transportowy o 70 proc. do 2030 roku.

‒ Nasza technologia ładowania oraz łatwe i znormalizowane metody podłączania do sieci ułatwiają długodystansowe podróżowanie pojazdami elektrycznymi, a stacja i całe jej otoczenie sprawiają, że na przyszłość elektromobilności patrzymy z wielkim optymizmem – dodał Frank Muehlon, dyrektor biznesu infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w ABB.

Ładowarki Terra HP ABB spełniają wymagania obecnej i kolejnych generacji pojazdów elektrycznych. Stanowisko z jednym gniazdem 375 A jest w stanie ładować samochód z mocą do 150 kW. Dodatkowo technologia Dynamic DC power sharing umożliwia ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie, a także dynamiczne optymalizowanie przyłączenia do sieci i dostaw mocy.

Od ponad 10 lat ABB jest jednym z liderów technologii ładowania pojazdów. W 2010 r. firma wprowadziła na rynek pierwszą stację do ładowania DC. ABB sprzedała do tej pory ponad 10 500 szybkich ładowarek DC w 73 krajach na całym świecie.

ABB

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście