Wiadomości 30 maj
Rittal
Rozwiązania Rittal dla elektromobilności

fot. Rittal

Rynek pojazdów elektrycznych z roku na rok nabiera rozpędu i znaczenia. Widać to między innymi w stale rozbudowującej się infrastrukturze stacji ładowania. Rittal, wspólnie z partnerami i klientami, tworzy cały łańcuch wartości – od wytwarzania prądu aż do klimatyzacji stacji ładowania.

Firma dostarcza centralne elementy infrastruktury i kluczowe komponenty, takie jak: obudowy outdoor, kontenery mieszczące baterie lub stacje transformatorowe, a także systemy chłodzenia. Szczególną uwagę Rittal przykłada do serwisu, dyspozycyjności oraz do dostępności części zamiennych, a tym samym zawsze dostępnych i sprawnych stacji ładowania. To przekłada się na wzrost zaufania do samej branży elektromobilności.

Odnawialne źródła energii

Rittal to firma, która jest w stanie dostarczyć kompletne rozwiązania systemowe i szafy sterownicze nawet do elektrowni wiatrowych czy skrzynek przyłączeniowych do paneli solarnych. W elektromobilności wykorzystuje się nieco bardziej standardowe źródła energii odnawialnej - słoneczną lub wiatrową oraz paliwa kopalne, na przykład gaz ziemny. W takich przypadkach stacja transformatorowa, która przekształca prąd o średnim napięciu w nN, przekazuje go do stacji magazynującej. Rittal do takich zastosowań dostarcza między innymi szafy sterownicze przeznaczone do instalowania baterii oraz zmontowane kontenery z klimatyzacją. Dzięki temu cała sieć stacji ładowania może być ustandaryzowana.

Bezpieczne elektronika i układy sterujące

Do infrastruktury stacji ładowania należą także różne obudowy do elektroniki mocy oraz moduły sterujące. Obudowy outdoor firmy Rittal zapewniają odpowiednią klimatyzację elektroniki mocy oraz stały rozkład ciepła z uwzględnieniem zmiennych warunków pogodowych oraz zabezpieczenie dostępu i ochronę ludzi. Są to szczególnie ważne elementy, ponieważ zabezpieczają zasilanie punktów ładowania i muszą być dobrze chronione. W bezpiecznej obudowie Rittal można montować klimatyzację i zabudowę elektroniczną z wykorzystaniem ścianek działowych, ram montażowych oraz płyt montażowych. Chłodzenia wymagają szczególnie stacje szybkiego ładowania o dużej mocy - 350 kW.

Optymalna wydajność stanowisk ładowania

Odpowiedniej ochrony wymagają także same stanowiska, przy których ładują się samochody elektryczne. Rittal dostarcza do nich obudowy – albo w wersji standardowej do zastosowań przemysłowych, albo według indywidualnego projektu klienta. Technologia obudów to ważny czynnik w konstruowaniu infrastruktury ładowania – uwzględnić należy klasy ochrony, klasy odporności, skalowalność i klimatyzację. Szczególnie sprawdzają się tu obudowy dwuścienne, które pod względem wytrzymałości spełniają wymagania publicznych stanowisk ładowania i są w wersji o dużej trwałości.

Drugie życie akumulatorów samochodowych

Rittal wspólnie z partnerami stale szuka ekologicznych rozwiązań, również w przypadku elektromobilności. Gdy moc akumulatora w samochodzie elektrycznym spada, przestaje on ładować w sposób optymalny. Te baterie można wtedy jeszcze wykorzystać jako alternatywne źródło zasilania stacji ładującej. W zależności od potrzeb, można je umieszczać w obudowach wewnętrznych lub zewnętrznych Rittal.

Globalny partner zapewniający dostępność na całym świecie

Obecność Rittal do świata e-mobilności jest idealnym uzupełnieniem istniejącej oferty firmy. Elektromobilni klienci wymagają przede wszystkim maksymalnej dostępności infrastruktury i części zamiennych. Rittal spełnia te wymogi, ponieważ dysponuje odpowiednim zasięgiem, dużym doświadczeniem oraz globalną obecnością swoich oddziałów. Wspólnie z firmą Tritium – producentem popularnych stacji ładowania IONITY, która wykorzystuje wysokiej jakości obudowy outdoor i buduje infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych w 26 krajach. Jednym z najważniejszych kryteriów tej współpracy jest szybka dostępność komponentów. Rittal wygrywa globalną dostępnością serwisu i wysoką jakością produktów. W innym projekcie ENERCON, producent turbin wiatrowych, wybrał firmę Rittal, aby instalować kompletne stacje ładowania – począwszy od transformatora aż do kompletnej stacji ładowania.

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście