Wiadomości 20 lut 2023
Przygotuj się na przyszłość dzięki idealnemu rozwiązaniu do ogrzewania domu

fot. Daikin

„Zimno tutaj, czy możesz włączyć klimatyzator?” Nie jest to zwrot, którego zwykle się spodziewamy, ponieważ nadal często kojarzy się klimatyzację tylko z chłodzeniem. Jednak stosowanie klimatyzatorów do ogrzewania jest już powszechne w niektórych krajach europejskich, w tym w Bułgarii, Macedonii, Czarnogórze i Chorwacji. We współczesnym świecie domowych systemów grzewczych i chłodzących stosowanie klimatyzatorów do ogrzewania jest wydajnym i ekonomicznym sposobem na utrzymanie temperatury w domu przez cały rok.

Tradycyjne systemy ogrzewania domu
W ciągu ostatniego stulecia europejskie domy opierały się na gazowych i olejowych systemach grzewczych. Sektor ogrzewania i chłodzenia odpowiada za blisko 50% rocznego zużycia energii w Europie, co UE zamierza zmniejszyć w ramach swojego celu, jakim jest zmniejszenie całkowitego zużycia energii o co najmniej 32,5% do 2030 r.

Zdecydowana większość domów i budynków w Europie ma kotły i grzejniki, które są nie tylko starsze niż ich techniczna żywotność, ale są również mniej wydajne z założenia w porównaniu z ich bardziej nowoczesnymi odpowiednikami. Patrząc w przyszłość, organizacje ekologiczne mają nadzieję, że do 2025 r. w Europie zakończy się sprzedaż nowych kotłów gazowych.

Używanie klimatyzatora zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia
Aż do ostatnich lat wiele osób w Europie nie widziało potrzeby stosowania klimatyzacji do chłodzenia swoich domów. Jednak ponieważ globalne ocieplenie zintensyfikowało letnie temperatury, coraz więcej osób zwraca się do AC. W 2018 roku w całej Europie sprzedano 8,4 miliona klimatyzatorów, o 11% więcej niż w roku poprzednim.

Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że klimatyzacja to nie tylko chłodzenie w upalne lato, ten sam system klimatyzacji może być używany do ogrzewania domu zimą.

Jak dokładnie klimatyzator ogrzewa Twój dom?
Szybka odpowiedź jest taka, że działa to po prostu odwrotnie do chłodzenia domu. Klimatyzator, znany również jako pompa ciepła powietrze-powietrze, w trybie chłodzenia pobiera ciepło z pomieszczenia i przekazuje je na zewnątrz. W trybie ogrzewania zawór zmienia kierunek przepływu czynnika chłodniczego, dzięki czemu do domu dostaje się ciepłe powietrze.

Dlaczego warto przestawić się na klimatyzację do ogrzewania domu?
Ponieważ świat staje się coraz bardziej świadomy problemów związanych z globalnym ociepleniem, a rządy chcą zakończyć stosowanie tradycyjnych kotłów i systemów grzewczych, ważne jest, aby patrzeć w przyszłość w zakresie własnych rozwiązań grzewczych w domu. Nawet jeśli nigdy nie myślałeś o potrzebie klimatyzacji do chłodzenia, jest to ekonomiczny wybór do ogrzewania, więc instalacja klimatyzacji jest rozwiązaniem całorocznym i będziesz przygotowany na nadchodzące gorące lata.

Klimatyzacja zużywa mniej energii niż tradycyjne ogrzewanie gazowe lub elektryczne
Grzejnik elektryczny przetwarza energię elektryczną na energię cieplną na zasadzie oporu. Gdy prąd elektryczny przepływa przez element grzejny, opór wytwarza ciepło, które jest przekazywane do korpusu grzejnika, a następnie emitowane do pomieszczenia. Jest to podstawa wytwarzania ciepła w grzejnikach konwekcyjnych, grzejnikach elektrycznych i olejowych oraz nagrzewnicach.

Ogrzewanie gazowe wykorzystuje gaz do podgrzewania wody w bojlerze. Następnie pompa elektryczna tłoczy podgrzaną wodę przez obwód rur do grzejników wokół domu i z powrotem do kotła.

Zarówno gaz, jak i elektryczność wymagają stosunkowo dużego wkładu paliwa, aby wytworzyć wystarczającą ilość ciepła, aby utrzymać dom w komfortowej temperaturze. Na każdy kW zużytej energii tradycyjny grzejnik elektryczny wytwarza około 1 kW ciepła.

Pompa ciepła powietrze-powietrze działa nieco inaczej niż tradycyjne gazowe i elektryczne systemy grzewcze, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zamiast generować ciepło ze spalania paliwa lub korzystania z sieci elektrycznej, klimatyzator pobiera energię cieplną z powietrza, przenosząc ciepłe powietrze do domu i usuwając zimne. Energia elektryczna jest potrzebna tylko jako źródło zasilania, więc zużycie energii elektrycznej z sieci jest znacznie ograniczone. Wykorzystanie energii odnawialnej oznacza, że klimatyzator może wytworzyć do trzech razy więcej ciepła z tej samej ilości energii elektrycznej zużywanej przez grzejnik elektryczny, co czyni go znacznie bardziej ekonomicznym wyborem i znacznie obniża rachunki za energię.

Klimatyzacja wykorzystuje energię odnawialną, dzięki czemu jest zrównoważonym i ekonomicznym rozwiązaniem grzewczym

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej wykorzystanie AC ma gwałtownie wzrosnąć w ciągu najbliższych trzech dekad. Aby zapewnić, że w rezultacie nie staną się kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, ważne jest, aby nowoczesne klimatyzatory wykorzystywały najnowszą technologię, aby były jak najbardziej wydajne. Inwestując w wydajne klimatyzatory, które wykorzystują przede wszystkim energię odnawialną zamiast paliw kopalnych, można znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i znacznie poprawić lokalną jakość powietrza.

Już teraz obserwujemy zachęcające trendy w wykorzystaniu energii odnawialnej w całej Europie. W 2012 roku energia odnawialna stanowiła 12% całkowitej energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia, liczba ta wzrosła do 23% do 2020 roku.

Jako konsument, instalując klimatyzację do ogrzewania domu, przyczyniasz się do bardziej zrównoważonej przyszłości otaczającego Cię środowiska, a także zapewniasz lepszą alternatywę ogrzewania dla swojego domu i kieszeni.

Decydując się na system klimatyzacji, należy pomyśleć o przyszłości i wziąć pod uwagę długoterminowe koszty i czynniki zrównoważonego rozwoju. Klasa energetyczna jest dobrym wskaźnikiem wydajności systemu. Jednostki klimatyzacji Daikin mają klasę energetyczną do A+++, co oznacza, że są bardzo wydajne. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj czynnika chłodniczego stosowanego w układzie klimatyzacji, R-32 jest obecnie najbardziej zaawansowanym czynnikiem chłodniczym, przenoszącym ciepło wydajniej niż inne, pozwala na mniejszą ilość czynnika chłodniczego i ma mniejszy wpływ na globalne ocieplenie, zmniejszając jego wpływ na środowisko nawet o 75%.

Jeśli chodzi o konserwację, nie trzeba wiele, aby utrzymać klimatyzację w doskonałym stanie. Należy jednak regularnie czyścić filtry i poddawać go profesjonalnemu serwisowi, aby mieć pewność, że zawsze wykonuje swoją pracę najskuteczniej.

Całoroczna klimatyzacja 
Nawet jeśli nie rozważałeś zainstalowania systemu chłodzenia w swoim domu, klimatyzacja jest również idealną opcją ogrzewania, więc dodając klimatyzatory jako nowy system ogrzewania, będziesz mieć również możliwość utrzymania komfortowej temperatury w domu o każdej porze roku.