Wiadomości 11 kwi 2022
Swegon
Przebudowa i renowacja biura - najważniejsze aspekty

Projekt modernizacji i przebudowy biura może zostać zainicjowany z wielu różnych powodów, ale zawsze wiąże się z kosztami i niedogodnościami. Poniżej znajduje się lista najważniejszych w naszej ocenie czynników i wskazówek, które należy wziąć pod uwagę na etapie planowania renowacji powierzchni biurowych.

Renowacja dla oszczędności energii

Oszczędność energii jest często oczywistym powodem modernizacji, którego znaczenia nie sposób przecenić. Obecnie około 75% zasobów budowlanych w Europie jest nieefektywnych energetycznie. Każdy projekt dotyczący istniejącego budynku powinien uwzględniać charakterystykę energetyczną, a w szczególności wewnętrzne systemy klimatyzacji.
Ten cel z pewnością przyniesie korzyści nie tylko dla naszej planety, ale także zmniejszy koszty energii i podniesie wartość budynków.

Jakość środowiska wewnętrznego jako powód zmian

Zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie zawsze jest oczywistym powodem do przebudowy biura. Działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej lub wprowadzenie nowego układu pomieszczeń to zdecydowanie bardziej powszechne przyczyny. Jednak za każdym razem, kiedy planujemy remont biura, należy dwa razy zastanowić się nad czynnikami, które nie są widoczne, a przez to nie zawsze są oczywiste. Klimat wewnętrzny będzie coraz większym problemem nie tylko w odniesieniu do zapewnienia bezpiecznej i zdrowej przestrzeni biurowej, ale badania pokazują również jego ogromny wpływ na produktywność i podejmowanie decyzji. Żaden najemca lub właściciel nieruchomości nie może sobie pozwolić na trwałe zignorowanie tego czynnika.

Zadbaj o estetykę

Budynek może wymagać renowacji, ale jednocześnie może mieć również swój niepowtarzalny wygląd, warty zachowania, a nawet może być on objęty ochroną ze względu na swoje cechy historyczne lub architektoniczne. Dyskretne rozwiązania schowane wewnątrz, albo rozwiązania, które wyróżniają się i podkreślają unikatowy charakter nieruchomości, mogą spełnić powyższe “must do’s” bez niszczenia innych wartości budynku. Renowacje mogą zatem zarówno zachować i chronić dany obiekt, jak również modernizować konkretne przestrzenie.

Łatwy i szybki sposób na oddanie biura do użytku 

Spójrzmy prawdzie w oczy - nie wszystkie produkty nadają się idealnie przy pracach modernizacyjnych. Dlatego tak ważna jest szeroka gama produktów, zapewniająca bogaty zestaw narzędzi,
z którymi można łatwo pracować. W przypadku projektów renowacyjnych problemem jest zazwyczaj przestrzeń fizyczna.
Jeśli wybrane produkty są łatwe do transportu wewnątrz budynku, to jeden z najczęstszych problemów związanych z renowacją zostaje rozwiązany. Produkty, które są łatwe w montażu, pomagają w walce z innym typowym wyzwaniem, jakim jest napięty harmonogram. Najlepiej jeśli ten sam dostawca może dostarczyć wszystkie kluczowe komponenty i zapewnić ich dobre współdziałanie.

Myśl o elastyczności - tak, aby nie trzeba było robić tego ponownie

Ostateczny projekt przebudowy to ten, którego nie trzeba powtarzać. Dzięki odpowiedniej gamie produktów system klimatyzacji w pomieszczeniach może być w przyszłości dostosowywany do zmiennych potrzeb, a nie zastępowany.
Jest to często możliwe, gdy inwestuje się w system produktów
– od pomieszczenia po dach – o szerokich zakresach mocy i wielofunkcyjnych sterownikach, które mogą być dostosowane do rozwoju działalności i zagospodarowania budynku.

Wybierz odpowiedniego partnera

Czasami projekty renowacji czy przebudowy przebiegają pod presją czasu – gdy obecny najemca użytkuje ciągle budynek, a wszelkie opóźnienia lub komplikacje natychmiast powodują problemy. W takich przypadkach wszystkie czynniki miękkie stają się ważniejsze. Wysokiej jakości produkty zamawiane przez dostawcę z kompetentną organizacją wsparcia zmniejszają ryzyko wystąpienia zakłócenia harmonogramu.

Wskazówki pomocne przy planowaniu renowacji biura

Przewiduje się, że tempo remontów i renowacji biur wzrośnie, ponieważ konieczne będą adaptacje, aby sprostać zróżnicowanym oczekiwaniom związanym z życiem zawodowym po pandemii oraz bardziej ambitnymi i jaśniejszymi globalnymi celami minimalizacji śladu węglowego. Opracowaliśmy przewodnik podsumowujący trendy i wyzwania oraz przedstawiający gamę produktów i rozwiązań, aby projekty remontów i renowacji były prostsze i płynniejsze dla wszystkich zainteresowanych.