Prosperity na polskim rynku mieszkaniowym zmierza ku końcowi?
Prosperity na rynku mieszkaniowym w największych polskich miastach zdaje się zmierzać ku końcowi – według firmy doradczej REAS w drugim kwartale 2018 roku sprzedano aż o 15 proc. mieszkań (w Warszawie i Wrocławiu było to aż o 25 proc.!) mniej, niż w pierwszym. To pierwszy tak duży spadek sprzedaży od blisko pięciu lat.
Ostatnie lata były dla polskiej mieszkaniówki czasem mlekiem i miodem płynącym - co kwartał padały kolejne rekordy sprzedaży, kupujący ustawiali się w kolejkach, gdy tylko pierwsza łopata pod nową inwestycję została wbita w ziemię. Sprzedawały się zarówno zwyczajowo popularne małe mieszkania, jak i duże, wielopokojowe lokale nabywane na wynajem przez kupców gotówkowych, którzy w obliczu niemal zerowych dochodów z lokat bankowych, właśnie w nieruchomościach widzieli odpowiednią alternatywę inwestycyjną. Dlatego że deweloperzy zapewniali odpowiednią podaż, ceny utrzymywały się na stałych poziomach lub tylko nieznacznie rosły. Wygląda na to, że ten złoty okres jednak się kończy - deweloperzy muszą bowiem zmierzyć się z dwoma dość istotnymi problemami, jakimi są nagły wzrost cen generalnego wykonawstwa i materiałów budowlanych oraz niska dostępność nowych, odpowiednich do zabudowy gruntów. Działek bowiem brakuje, a te, które są na rynku osiągają astronomiczne ceny. Deweloperzy zabudowali już swoje banki ziemi i muszą pozyskiwać nowe grunty, za bardzo wysokie kwoty. W połączeniu ze słabnącą podażą musi to znaleźć odzwierciedlenie w wyższych cenach oferowanych mieszkań – według firmy doradczej REAS ceny w niektórych miastach (w tym Warszawie i Krakowie) z kwartału na kwartał wzrosły aż o 5 proc. I właśnie w rosnących szybko cenach analitycy upatrują przyczynę wspomnianego na wstępie osłabienia akcji sprzedażowej.
O tym, czy trend ten będzie się umacniał, czy też przeciwnie – są szanse na zwiększenie podaży i zatrzymanie wzrostów cen – jak również o innych problemach branży deweloperskiej dyskutować będą uczestnicy 12. edycji konferencji „Polski Rynek Mieszkaniowy”, którą firma Nowy Adres S.A. zorganizuje 22 i 23 października w warszawskim hotelu Hilton. Jednym z wydarzeń specjalnych będzie wykład Jana Knikkera, partnera w legendarnej pracowni architektonicznej MVRDV, zatytułowany „Miasto - wielokulturowy tygiel, miasto - wyzwanie przyszłości”. Najważniejsi rynkowi praktycy - deweloperzy, przedstawiciele banków hipotecznych, doradcy, architekci, pośrednicy, analitycy, generalni wykonawcy - będą dyskutować również m. in. o nowych technologiach w budownictwie mieszkaniowym, rozwoju rynku mieszkań na wynajem i długofalowym planowaniu przestrzennym, aby powstające osiedla mieszkaniowe były jak najbardziej przyjazne ich mieszkańcom i starzały się powoli. Ale konferencje z cyklu „Polski Rynek Mieszkaniowy” to nie tylko wykłady, prezentacje i panele dyskusyjne - to także możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z ponad 400 innymi uczestnikami. Ułatwi to autorska platforma informatyczna „Match Maker” - specjalne narzędzie, pozwalające na wcześniejsze umawianie spotkań z wszystkimi gośćmi „PRM” podczas tego wydarzenia.