Mieszkania po kwarantannie
Po okresie izolacji społecznej, związanej z epidemią koronawirusa, zmieniły się oczekiwania co do mieszkań. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Cordia Polska dla co trzeciego właściciela mieszkania ważny stał się ogródek, taras lub balkon i własny gabinet.
Internetowe badanie „Mieszkanie po #zostańwdomu” zostało przeprowadzone w czerwcu i lipcu 2020 r. na próbie 226 osób, w większości mieszkańców miast. 60% ankietowanych mieszka w mieście powyżej 400 tys. mieszkańców. 89% ma od 26 do 55 lat. 83% ankietowanych wskazało, że przed kwarantanną byli zadowoleni z kupionego lub wynajmowanego mieszkania. Przymusowe zamknięcie w domu zmieniło jednak oczekiwania 34% z nich. Najbardziej na znaczeniu zyskały te elementy, które umożliwiają odpoczynek na świeżym powietrzu i kontakt z naturą bez wychodzenia poza własną nieruchomość.
Pierwsze miejsce w rankingu bezapelacyjnie zdobył ogródek – po kwarantannie przyznało mu większą notę aż 85% osób, którym zmieniły się oczekiwania. W czasach przed epidemią własny kawałek ziemi był ważny lub bardzo ważny tylko dla 5% z nich, dziś za taki uznała go już ponad połowa (55%). Na znaczeniu zyskały także taras lub balkon – są dziś bardziej istotne dla 56% osób, które zmieniły postrzeganie mieszkania podczas kwarantanny. Niewiele mniej wzrosło znaczenie zielonej lokalizacji, którą oceniło wyżej aż 53% ankietowanych.
Jednym z efektów epidemii COVID-19 są ogromne zmiany na rynku pracy. W marcu i kwietniu wiele osób przeniosło pracę z biur do domów i jeśli wierzyć prognozom, przynajmniej w części przypadków pozostanie tak na dłużej. Praca zdalna to oszczędność czasu, ale i spore wyzwania związane m.in. z wydzieleniem przestrzeni do pracy w mieszkaniu. Elementem, który zaraz po ogródku najbardziej zyskał na znaczeniu, jest właśnie osobny pokój, który można przeznaczyć na gabinet.
Posiadanie osobnego pomieszczenia do aranżacji na gabinet jest dziś ważniejsze dla 58% osób, którym po kwarantannie zmieniły się oczekiwania wobec mieszkania. 41% z nich uznaje gabinet za ważny i bardzo ważny – w porównaniu do tylko 10% przed kwarantanną.
W ankiecie zanotowano także niewielki spadek znaczenia dobrej komunikacji. Wyniki pokazują, że przed kwarantanną infrastruktura komunikacyjna była ważna lub bardzo ważna dla 68% osób, którym zmieniły się oczekiwania wobec własnego lokum, po – już tylko dla 55%
– Wydaje się bardzo prawdopodobne, że ma to związek z upowszechnieniem pracy zdalnej. Oczywiście, musimy wziąć pod uwagę, że część z tych osób, które obecnie pracują w trybie zdalnym, wróci bądź wróciła już do biur. Dobra komunikacja zawsze będzie istotnym czynnikiem warunkującym miejsce zamieszkania – podkreśla Michał Melaniuk, Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska.