Gree - Ciepło z Gree
Wiadomości 31 mar
Swegon
„Propan” - przyszłość czynnika chłodniczego

Propan jako czynnik chłodniczy został użyty po raz pierwszy już ponad 100 lat temu. Teraz powraca w nowej odsłonie, jako czynnik pozytywnej przyszłości. Jest bezpieczny dla warstwy ozonowej, ma znikomy wpływ na globalne ocieplenie i doskonałe właściwości termodynamiczne.

We wczesnym okresie rozwoju klimatyzacji i chłodnictwa stosowano naturalnie występujące czynniki chłodnicze, takie jak propan, amoniak i dwutlenek siarki. Gdy w latach 20. ubiegłego wieku opracowano niepalne i nietoksyczne syntetyczne czynniki chłodnicze, stopniowo zaczęto je stosować. Z biegiem lat opracowano i wprowadzono na rynek wiele czynników chłodniczych z grupy chlorofluorowęglowodorów (CFC, np. R22), wodorochlorofluorowęglowodorów (HCFC, np. R407c) i wodorofluorowęglowodorów (HFC, np. R410A).

W latach 80. XX wieku, naukowcy odkryli, że syntetyczne czynniki chłodnicze wyciekające z urządzeń powodują poważne uszkodzenia warstwy ozonowej, co doprowadziło do wycofania i zakazu stosowania CFC i HCFC. Kilka lat później odkryto, że kolejna generacja czynników chłodniczych - HFC - w znacznym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Ostatnio nawet najnowsza generacja syntetycznych czynników chłodniczych HFO (hydrofluoroolefiny) została uznana za potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego ze względu na ich tendencję do rozkładu na kwas trifluorooctowy (TFA).

Pierwsze czynniki chłodnicze

W związku z tym branża uświadomiła sobie, że długoterminową odpowiedzią nie może być kolejny syntetyczny czynnik chłodniczy. Zamiast tego zatoczyliśmy pełne koło i ponownie przyjrzeliśmy się pierwszym czynnikom chłodniczym. W szczególności dotyczy to propanu, czyli R-290.

Propan, C3H8, jest węglowodorowym produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej i produkcji gazu ziemnego. W warunkach standardowej temperatury i ciśnienia jest gazem, ale można go sprężać do postaci ciekłej. Jest on już powszechnie stosowany, np. w grillach i przenośnych kuchenkach, a także do zasilania pojazdów, np. autobusów, wózków widłowych, taksówek i urządzeń do pielęgnacji lodu.

Propan ma doskonałe właściwości termodynamiczne

Oprócz tego, że propan jest tani, szeroko dostępny i występuje naturalnie, posiada on również doskonałe właściwości termodynamiczne jako czynnik chłodniczy i może być stosowany w wielu różnych urządzeniach. Jest on już stosowany jako czynnik chłodniczy np. w witrynach supermarketów, lodówkach domowych i przenośnych klimatyzatorach. Wyciekający propan nie ma żadnego wpływu na warstwę ozonową i prawie nie wpływa na globalne ocieplenie. Jest także nietoksyczny, w przeciwieństwie np. do amoniaku.

Propan to rozwiązanie przyszłościowe

Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym na korzyść propanu jest to, że jest to rozwiązanie przyszłościowe. Ograniczenia dotyczące syntetycznych czynników chłodniczych zaostrzały się na przestrzeni lat, a obecnie mówi się nawet o zakazie ich stosowania. Propan nie będzie podlegał tego rodzaju ograniczeniom, ponieważ jest substancją wytwarzaną przez naturę. Innymi słowy, jedna z pierwszych opcji czynników chłodniczych w historii okazała się jedną z najlepszych.

Propan jest kluczowym elementem ekologicznej transformacji

To właśnie dlatego firma Swegon intensywnie inwestuje w rozwój rozwiązań opartych na propanie. Pracujemy nie tylko nad opracowywaniem i rozwijaniem własnych produktów, ale również wspieramy przemiany w całej branży. Aby ułatwić przyjęcie tej technologii na rynku, pracujemy nad programami szkoleniowymi w formie e-learningu oraz opracowujemy wytyczne dotyczące bezpiecznego stosowania propanu jako czynnika chłodniczego. Propan jest bez wątpienia kluczowym elementem zielonej transformacji.

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach opartych na propanie.