Wiadomości 30 cze 2021
Mark
Promienniki wodne wygrywają w obiektach sportowych z aparatami

fot. Mark

Odejście od ogrzewania nadmuchowego na rzecz promienników wodnych w obiektach sportowych.

Duże obiekty sportowe takie jak hale gimnastyczne, czy korty tenisowe, wymagają profesjonalnych urządzeń grzewczych. W takich budynkach kluczowe jest, aby mimo dużej powierzchni, hala była równomiernie ogrzewana, a ciepłe powietrze nie powodowało dyskomfortu podczas ćwiczeń. Jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w takich warunkach?

Coraz częściej w obiektach sportowych instalacja ogrzewania nadmuchowego zastępowana jest przez promienniki wodne. Przykładem może być nowo wybudowana hala tenisowa w Szczecinie (pod patronatem PZT i miasta Szczecin ) Znalazły się tam trzy korty tenisowe, szatnie i trybuny, na których może zasiąść aż 250 osób. Wart ponad 8 mln złotych kompleks ma służyć funkcjonującym na kortach klubom. Młodzi zawodnicy mogą tu podnosić swoje umiejętności, a chętni wynajmować korty na godziny.

Firma Mark Polska zainstalowała w szczecińskiej hali 18 promienników marki Mark Infra Aqua Eco. Promienniki o długości 14 m każdy, posiadają łączną moc grzewczą 200 kW. Wysoka wydajność cieplna urządzenia gwarantuje uzyskanie komfortu ciepła w krótkim czasie, co w budynkach sportowych jest  niezwykle ważne. Strefa przebywania ludzi jest ogrzewana radiacyjnie bez strat. Następnie, powietrze jest w równomierny sposób ogrzewane wtórnie konwekcyjnie, a takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa komfort podczas wykonywania ćwiczeń. Co więcej, zainstalowane panele są odporne na uderzenia piłką (zgodnie z normą DIN 18032 dl3). Konstrukcja jest smukła, estetyczna i pięknie się prezentuje, co w przeciwieństwie do systemów ogrzewania nadmuchowego (w których wymagane jest zagospodarowanie sporej przestrzeni),  jest ogromną zaletą.

Dlaczego coraz częściej odchodzi się od systemów ogrzewania nadmuchowego?

Z doświadczenia firmy Mark wynika, że użytkownicy coraz częściej narzekają na dużą ilość miejsca zajmowanego przez kanały ogrzewania nadmuchowego. Oprócz tego problematyczne jest ciągłe kontrolowanie techniczne instalacji pod kątem regulacji temperatury, wymiany lub czyszczenia filtrów. Decydując się na ten system użytkownik musi być przygotowany na dodatkowe koszty eksploatacyjne i wysokie zużycie prądu. W przypadku wysokiej hali konieczne jest uzupełnienie systemu poprzez destratyfikatory. Warto też zwrócić uwagę na problem głośności pracy tego rodzaju urządzeń i ruch powietrza, który może powodować dyskomfort. Ciągła praca silnika powoduje hałas, którego nie ma możliwości stłumić.

Co wyróżnia system promienników wodnych?

Ważnym elementem wyróżniającym  system paneli jest ich modułowa budowa. Pojedyncze panele można ze sobą łączyć w dowolny sposób za pomocą zacisków. Łatwy i szybki montaż generuje dodatkowe oszczędności. W ogrzewaniu nadmuchowym, powietrze rozprowadzane jest w ogrzewanym obiekcie poprzez system kanałów wentylacyjnych, umieszonych w suficie lub w podłodze. Ukrycie tych elementów może być kłopotliwe, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe. Niebagatelną różnicę stanowi również odczuwalny komfort i stabilna temperatura w strefie przebywania ludzi. Ważny jest też brak konieczności serwisu systemu jak również bezgłośna praca urządzeń ( w przypadku promienników wodnych ) oraz bezwładność systemu, która pozwala na szybsze osiągnięcie wymaganej temperatury bez ruchu powietrza. Przy wyborze instalacji grzewczej warto również wspomnieć o kosztach eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem tak dużych obiektów. Promienniki wodne, w przeciwieństwie od systemu nadmuchowego, nie generują zużycia prądu, a konstrukcja nie posiada elementów zużywających się podczas pracy.

Producent firmy Mark Climate Technology informuje, że używanie paneli wodnych gwarantuje trzydziestoprocentową oszczędność w skali roku, co przy tak wielkich obiektach jak hala sportowa odgrywa znaczącą rolę.