Wiadomości 5 sty 2023
Mark
Urządzenia Mark ogrzeją supernowoczesny kompleks SMAY nieopodal Niepołomi

fot. Mark

Grupa SMAY – znany na całym świecie dostawca innowacyjnych rozwiązań z zakresu wentylacji i ochrony przeciwpożarowej – zaufała naszym rozwiązaniom w zakresie ogrzewania swojej nowej fabryki

Nowoczesny, otwarty kilka miesięcy temu obiekt produkcyjno-magazynowy z zapleczem badawczo-rozwojowym ma łączną powierzchnię 18500 m2, centrala firmy mieści się z kolei w czterokondygnacyjnym budynku biurowym o powierzchni 4500 m2.

Główna koncepcja ogrzewania oparła się o zastosowanie kondensacyjnych nagrzewnic gazowych Mark GS+ 150, które zostały uzupełnione przez system destratyfikacji Mark Ecofan.

Nagrzewnica GS+ jest zasilana gazem, wyposażona w wentylator osiowy oraz palnik modulowany. Wysoka moc zastosowanego rozwiązania, a dodatkowo wysoki przepływ powietrza pozwala na optymalne rozprowadzanie ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Jego sprawność przekracza 106%, spełnia także najbardziej rygorystyczne wymagania w zakresie emisji. Palnik modulowany zapewnia wyjątkowo niskie zużycie gazu.

Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić zużycie gazu, nagrzewnice zostały wyposażone w destratyfikatory Ecofan. Taki system pozwala na szybsze i efektywniejsze rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Zadaniem destratyfikatora jest przenoszenie ciepłego powietrza spod sufitu (gdzie ono naturalnie się unosi) do niższych obszarów pomieszczeń, w których znajdują się ludzie. Przyspiesza to nagrzewanie pomieszczenia i pozwala zmniejszyć zużycie gazu nawet o 30%.

Stanowiska maszyn CNC w fabryce SMAY są natomiast ogrzewanie za pomocą promienników mark Infra 50-12+ i 30-6+. Nowa generacja tych rozwiązań cechuje się wysoką wydajnością (75-procentowa sprawność radiacyjna) oraz niewielkim zużyciem gazu. Ogrzewanie promiennikowe zapewnia przyjemny komfort cieplny, nie wypływając bezpośrednio na zmianę temperatury powietrza, dzięki czemu ten rodzaj ogrzewania jest o wiele bardziej opłacalny niż tradycyjne systemy grzewcze.

Urządzenia zarządzone są przez system Building Management System (BMS) poprzez protokół Modbus.

Generalnym wykonawcą obiektu była firma Strabag.

Tagi: Mark