Wiadomości 9 gru 2022
Profbud planuje w Konstancinie ekologiczne osiedle Gaia Park

Firma Profbud wprowadza na rynek nową inwestycję - osiedle Gaia Park w podwarszawskim Kontancinie-Jeziornie. Wieloetapowy projekt, realizowany zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, obejmie różnego rodzaju zabudowę: wielorodzinną, szeregową, atrialną oraz jednorodzinną. Na początek warszawski deweloper wybuduje 30 domów.

Inwestycja Gaia Park będzie etapowana, a jej nazwa zaczerpnięta została z mitologii, nawiązując do greckiej bogini – Matki Ziemi. Wzdłuż terenów zielonych miasteczka przebiegać będzie parkowa aleja, wokół której powstaną kwartały ze zróżnicowaną zabudową: wielorodzinną, szeregową, atrialną oraz jednorodzinną. W pierwszym etapie, o nazwie Physis (łac. natura), znajdzie się łącznie 30 domów: 16 domów w zabudowie szeregowej i 14 domów w zabudowie bliźniaczej o powierzchni od 173 do 339 mkw. W każdym z nich znajdzie się garaż.

Za całościowy projekt miasteczka Gaia Park odpowiada pracownia architektoniczna OPA Architekci, natomiast generalnym wykonawcą jest firma Malbud-1. Szacowany termin zakończenia pierwszego etapu budowy przewidziany jest na IV kwartał 2024 roku.

– Koncepcję miasteczka oparliśmy na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. Badania pokazują, że zrównoważony rozwój, wpływ budynku na środowisko i jego efektywność energetyczna, są coraz ważniejsze dla wielu ludzi – zwłaszcza młodszych pokoleń. Zaczyna się to też przekładać na najważniejsze decyzje życiowe, w tym zakup domu. Zachęcamy do innowacji w branży, by inni zaczęli dostrzegać, jak postępy w zakresie ochrony środowiska i inwestycje takie jak Gaia Park, mogą rozciągać się na cały rynek mieszkaniowy. Jeśli branża deweloperska będzie przykładać większą wagę do wspierania zrównoważonego rozwoju i tworzenia budownictwa przyjaznego dla środowiska, nasza wizja może stać się rzeczywistością  – podkreśla Paweł Malinowski, prezes firmy Profbud.

Zielonymi filarami inwestycji są gruntowe pompy ciepła pozwalające na ekologiczne ogrzewanie budynków, rekuperacja, gospodarka wodą opadową umożliwiająca jej ponowne wykorzystanie m.in. do podlewania zieleni, a w przyszłości farma wiatrowo-fotowoltaiczna zapewniająca mieszkańcom rezydencji zielony, bezpłatny prąd przez 20 lat. Z kolei zieleń w  projekcie Gaia Park kształtowana jest w oparciu o zasoby istniejące i rodzime gatunki. W projekcie uwzględniono panele fotowoltaiczne, które zapewnią energię do oświetlenia wspólnych terenów zielonych, a także stacje ładowania samochodów elektrycznych, lasy tlenowe, szklarnie sąsiedzkie jako miejsce upraw społecznych ogrodów, place zabaw z siłowniami plenerowymi oraz przestrzeń rekreacyjną. Zielonymi elementami wykończenia architektury będą pnącza, naturalne siedziska, mała architektura powstała z ponownego wykorzystania drewna pozyskanego z terenów zabudowy, oczka wodne, leżaki i hamaki na drzewach, a także liczne ścieżki rowerowe.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu