Wiadomości 1 cze 2022
DAIKIN

W dniach 18-19 maja w Wiedniu odbyła się oficjalna premiera systemów Daikin VRV 5 Heat Recovery. Systemy VRV 5 generacji, które w sprzedaży dostępne będą już od lipca zaskakują przełomową technologią, która z pewnością daje urządzeniom Daikin zdecydowaną przewagę konkurencyjną w stosunku do rozwiązań dostępnych i obecnie stosowanych na rynku.

Systemy VRV 5 Daikin z odzyskiem ciepła napędzają dekarbonizację.

Nowe systemy VRV 5 Daikin łączą w sobie prostotę i elastyczność projektowania instalacji oraz najnowocześniejszą technologię zmiennej objętości czynnika chłodniczego (z j. ang. – Variable Refrigerant Volume), co zapewnia zupełnie nowe możliwości zmniejszenia śladu węglowego budynków komercyjnych oraz bezpośredniego i pośredniego wpływu na środowisko.

Niższe emisje bezpośrednie i pośrednie
W celu przyspieszenia dekarbonizacji budynków, nowe systemy powinny zredukować zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie ekwiwalenty CO2. Daikin skupił się na maksymalizacji wydajności operacyjnej w rzeczywistych warunkach, tym samym minimalizując wpływ na środowisko. Proponowane rozwiązanie cechuje się wiodącą na rynku efektywnością sezonową, przy 13-procentowym wzroście wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji.

Dodatkowo, wysokowydajny 3-rurowy system odzyskiwania ciepła Daikin, który umożliwia jednoczesne chłodzenie i ogrzewanie, co zapewnia indywidualną kontrolę komfortu oraz maksymalną elastyczność poprzez przenoszenie ciepła od obszarów wymagających chłodzenia po te, które muszą osiągnąć wyższe temperatury. Co więcej, system VRV 5 firmy Daikin zwiększa swoją wydajność, ponieważ nie korzysta żadnych pomp zużywających energię i potrzebne są tylko dwa etapy transferu energii: z powietrza do czynnika chłodniczego i z czynnika chłodniczego z powrotem do powietrza, które pomagają zminimalizować straty energii i zwiększa ogólną wydajność systemu.

Teraz systemy VRV 5 Heat Recovery  pracują w oparciu o czynnik chłodniczy R-32, który cechuje się niższym potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego (GWP), ogrzewa bardziej efektywnie niż R-410A, co z kolei umożliwia niższy ładunek czynnika chłodniczego w instalacji. Razem prowadzi to do zmniejszenia potencjalnej bezpośredniej emisji ekwiwalentu CO2 z systemu nawet o 71 %. Ponieważ R-32 jest jednoskładnikowym czynnikiem chłodniczym, łatwo go odzyskiwać, co wpisuje się w inicjatywę gospodarki o obiegu zamkniętym firmy  L∞p by Daikin.

Połączenie lepszej wydajności i najnowocześniejszych technologii oznacza, że VRV 5 Heat Recovery jest idealnym rozwiązaniem dla projektów, w których priorytetem jest mniejszy wpływ na środowisko, a certyfikacja BREEM, LEED lub WELL jest wyznaczonym celem.

 Korzyści płynące z tak elastycznej i wydajnej instalacji dla każdego budynku komercyjnego

▪ Dzięki najlepszej w swojej klasie konstrukcji i wszechstronności instalacji systemy VRV 5 są odpowiednie dla różnorodnych budynków i lokalizacji.
▪ Zakres temperatur pracy wynosi do +46°C w trybie chłodzenia i do -20°C w trybie grzania.
▪ Może dostarczać zewnętrzne ciśnienie statyczne (ESP) do 78 paskali (Pa), dzięki czemu urządzenie może być montowany z kanałami na zewnątrz, w małych przestrzeniach lub za kratkami.
▪ Pięć stopni niskiego poziomu hałasu do 40 db(A) w ciśnieniu akustycznym umożliwia instalację zgodnie z z wymogami urbanistycznymi, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu komfortu.
▪ VRV 5 Heat Recovery oferuje takie same długie przebiegi orurowania jak obecny zakres VRV, a nawet mniejsze średnice rur, co dodatkowo zmniejsza wymaganą przestrzeń montażową.
▪ Oferuje najszerszą gamę jednostek zewnętrznych na rynku, o wydajności grzewczej do 90kW.
▪ A dzięki zastosowaniu technologii Shîrudo firmy Daikin można ją stosować również w małych pomieszczeniach i spacje.
▪ Co więcej, instalacja VRV 5 Heat Recovery jest szybka i łatwa. Dzięki przepływowi poprzez połączenie puszek BSSV zmniejsza się ilość punktów lutowniczych oraz ilość wymaganych zestawów odgałęzień czynnika chłodniczego.

Spokój podczas eksploatacji i obsługi
Zintegrowana technologia Shîrudo zapewnia wszechstronność dokładnej kontroli klimatu wewnętrznego dowolnego pomieszczenia lub powierzchni bez żadnych dodatkowych rozważań, sprzętu dostarczanego w terenie lub czasochłonnych badań. Dzięki fabrycznie zintegrowanym pomiarom reakcji na czynnik chłodniczy i łatwej walidacji za pomocą oprogramowania Xpress, Daikin gwarantuje zgodność z konkretnym standardem produktu IEC. W mało prawdopodobnym przypadku wycieku czynnika chłodniczego jest on natychmiast wykrywany, a uszkodzona część instalacji jest izolowana. Minimalizuje to czynnik chłodniczy, który może wyciekać, i oznacza tylko jednostki w dotkniętej części system zostanie zamknięty, podczas gdy reszta będzie działać.

Kompatybilny z inteligentnymi jednostkami wewnętrznymi i sterowaniem all-in-one

VRV 5 Heat Recovery można łączyć ze współczesną gamą specjalnie zaprojektowanych jednostek wewnętrznych zoptymalizowanych pod kątem czynnika R-32, oferując maksymalną elastyczność we wszystkich konfiguracjach pomieszczeń. Jednostki wentylacyjne można zintegrować w celu dalszej poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach i stworzenia zdrowszego środowiska wewnętrznego.

Przyjazne dla użytkownika i intuicyjne sterowniki zapewniają, że system działa w najbardziej komfortowy i wydajny sposób. Mini BMS firmy Daikin, inteligentny menedżer dotykowy, z łatwością integruje sterowanie klimatyzacją i sprzęt innych producentów w jeden system. Zapewniając dostęp zarówno lokalny, jak i w chmurze, zarządcy budynków mogą sterować systemem z dowolnego miejsca za pośrednictwem ekranu dotykowego, intranetu lub Internetu.

Konsultantom i instalatorom system VRV 5 Heat Recovery Daikin oferuje różnorodne narzędzia pomocnicze, takie jak obiekty BIM i oprogramowanie oparte na planach pomieszczeń, aby ułatwić projektowanie i wybór systemu. 

George Dimou, menedżer produktu systemów VRV w firmie Daikin, powiedział:

„Jako lider w branży bierzemy odpowiedzialność za napędzanie zrównoważonej transformacji rynku HVAC-R poprzez zapewnienie zdrowego i komfortowego otoczenia dzięki mocy powietrza”.

„Jako zaufany partner, działamy teraz, aby nawiązać długoterminowe relacje biznesowe
z interesariuszami rynku i klientami, stale wspierając wszelkie wysiłki na rzecz osiągnięcia celów
w zakresie zrównoważonego rozwoju zarówno przez nas, jak i naszych partnerów”.

„Jako producent ograniczyliśmy ilość odpadów dzięki programom gospodarki o obiegu zamkniętym, takim jak LOOP by Daikin oraz opracowaniu innowacyjnych nowych rozwiązań, w tym VRV 5
z technologią Shîrudo, aby jeszcze bardziej zmniejszyć nasz ślad CO2”.

Jednostki Daikin VRV 5 z odzyskiem ciepła będą dostępne od lipca 2022.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę www.daikin-ce.com/VRV5HR